Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hostessa - co robi, jak zostać, zarobki

Hostessa - co robi, jak zostać, zarobki

 
Hostessa - co robi, jak zostać, zarobki

Hostessa - kim jest?

 

Hostessa to osoba, która swoją postawą promuje różnorodne imprezy organizowane przez firmy. Hostessy do promocji zatrudniane są najczęściej w trakcie trwania targów, wystaw, bankietów, konferencji itp. Hostessa w wolnym tłumaczeniu oznacza gospodynię, która dba o to, aby goście w jej otoczeniu czuli się komfortowo.

 

Hostessa co robi?

 

Praca hostessy polega w głównej mierze na reprezentowaniu produktów i marek. W zależności od imprezy jest ona odpowiedzialna za witanie gości, zachęcanie do wzięcia udziału w konkursach i promocjach, czy rozdawanie ulotek lub innych gadżetów reklamowych.

 

Hostessa musi być osobą pogodną i otwartą. Powinna wykazywać się wysoką kulturą osobistą. Miła aparycja także jest ważna. Hostessa w dużej mierze swoim wyglądem wzbudza zainteresowanie produktem. Kompetencje miękkie i pogodny nastrój, który niezbędny jest w kontaktach z klientami to podstawa. Praca hostessy często polega na prowadzeniu rozmów z ludźmi, więc musi być ona osobą komunikatywną i sympatyczną oraz entuzjastycznie nastawioną do świata.

 

Hostessa pracująca na targach lub bankietach ma nieco inne zadania do wykonania niż ta pracująca np. przy promocjach. Przykładowo podczas targów odpowiada za witanie gości, oprowadzanie, odprowadzanie do stolika, wręczanie nagród, czy zabawianie gości luźnymi rozmowami. Przy promocjach z kolei rozdaje np. próbki, zaprasza do degustacji produktów spożywczych, prezentuje oferty, zaprasza na konkursy.

 

Jak zostać hostessą?

 

Aby zostać hostessą, nie trzeba spełniać szczególnych wymagań. Praca hostessy na imprezach, promocjach i innych wydarzeniach - wymaga tak naprawdę dobrego nastawienia, uśmiechu na twarzy i umiejętności komunikacyjnych. Choć nie jest to zawód modelki, wygląd jest bardzo ważny. Nie zawsze musi to być osoba o wzroście powyżej 170 cm i określonych wymiarach, ważne by była zadbana, elegancka i swoim wyglądem oddziaływała na klientów.

 

Hostessa - zarobki

 

Nurtującym punktem kariery hostessy są zarobki. Ile zarabia hostessa? Wysokość zarobków hostessy zależna jest od wydarzenia, które obsługuje. Należy pamiętać, że nie jest to praca stała, ale raczej dorywcza. Niemniej jednak niektóre hostessy mają tak gęsto wypełniony zleceniami kalendarz, że nie są w stanie podjąć się pracy zawodowej na stałe.

 

Praca jako hostessa nie będzie też trwać wiecznie, gdyż jest to domena młodych dziewczyn. Dlatego warto się zastanowić, czy poświęcać temu zajęciu cały swój czas. Zarobki hostessy zaczynają się średnio od 15 PLN za godzinę. Czasami ustalana jest jedna stawka za obsługę konkretnego eventu. Na forach dla hostess można znaleźć informacje, że dobra hostessa jest w stanie zarobić pomiędzy 2500, a nawet 5000 PLN w miesiącu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Kierownik Robót wykończeniowych

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Co będzie należeć do Twoich obowiązków: Organizacja, prowadzenie i nadzór nad realizacją robót budowlanych i prac wykończeniowych Weryfikacja postępu i jakości prac Pozyskiwanie, weryfikacja ofert dostawców i podwykonawców, negocjacje handlowe Współpraca z przedstawicielami Inwestora...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.