Pracodawca, któremu zależy na stworzeniu firmy kierującej się zasadami proekologicznymi, ma wiele możliwości edukacji i zaangażowania pracowników w zakresie ochrony środowiska. Poznaj green HR i zobacz, jakie płyną z niego korzyści.
Co to jest Green HR?
Green HR to zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie, które kładzie nacisk na rozwój pracowników w zakresie ekologii i rozwiązań prośrodowiskowych. W Green HR brane są pod uwagę takie kwestie jak:
- planowanie zasobów ludzkich,
- organizowanie szkoleń, zarówno branżowych, jak i związanych z ochroną środowiska,
- planowanie transportu (np. organizacja transportu zbiorowego dla zatrudnionych),
- system motywacyjny uwzględniający promowanie zachowań proekologicznych.
Założenia Green HR
Green HR nie może być prowadzone w oderwaniu od realnych warunków pracy i proekologicznej polityki przedsiębiorstwa – a jest raczej ich dopełnieniem. Aspektami Green HR mogą być zatem nie tylko system szkoleń, spotkania informacyjne czy zaangażowanie pracowników w jakąś akcję dotyczącą ochrony środowiska naturalnego – ale też np. praca w ekologicznym biurowcu, postawienie na ekologiczne materiały biurowe, eko-opakowania Dobrym pomysłem jest zorganizowanie zielonego biura, pełnego roślin – które nie tylko oczyszczają powietrze, redukują stres, ale też zwiększają zadowolenie z pracy. W innym przypadku sprawdzają się na przykład eko wyzwania dla pracowników – np. tydzień bez plastiku czy wprowadzenie jakiejś trwałej, pozytywnej zmiany w nawykach jak zamiana auta na rower itp. Do budowania ekologicznego biura w praktyce warto wciągnąć samych pracowników, którzy wspólnie mogą wymyślać ulepszenia w codziennej pracy.
Green HR: zalety
Proekologiczne zarządzanie personelem ma wiele zalet – największą jest oczywiście przyczynianie się do ochrony środowiska naturalnego, ograniczanie zanieczyszczenia. Na Green HR korzysta jednak także firma – ten sposób zarządzania pomaga budować trwałą więź pracowników z organizacją, z której wartościami mogą się utożsamiać.
Green HR ma także duże znaczenie wizerunkowe, pozwala na wyróżnienie się przedsiębiorstwa w branży. Ekologiczny rys może działać jak magnes np. na klientów biznesowych kierujących się pokrewnymi wartościami. Proekologiczna postawa bywa też decydująca w wyborze pracy przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Korzyści płynące z prośrodowiskowej polityki dotyczącej zarządzania zasobami ludzkimi trudno przecenić.