Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grafik pracy — jak tworzyć harmonogram, zasady, przepisy

Grafik pracy — jak tworzyć harmonogram, zasady, przepisy

 
Grafik pracy — jak tworzyć harmonogram, zasady, przepisy

Grafik pracowniczy to niezbędny element pracy w każdej firmie, działającej w innym systemie czasowym niż standardowe 8 godzin dziennie. Bez precyzyjnego zaplanowania dni i godzin dla osób pracujących w równoważnym systemie czasu pracy czy w ruchu ciągłym, nie jest możliwe funkcjonowanie firmy. Jak ułożyć harmonogram pracy zgodnie z prawem, jak go komunikować i jakie narzędzia mogą w tym pomóc kadrowcom i managerom?

 

Grafik pracy — co to jest?


Harmonogram pracy to rozplanowanie dni i godzin pracy dla konkretnych pracowników lub zespołów. Grafik pracowniczy układa się w taki sposób, by potrzeby przedsiębiorstwa na pracę zostały zaspokojone, a jednocześnie, by spełnione zostały wszystkie zasady związane z czasem pracy pracownika, wynikające z Kodeksu pracy.


Rozkład czasu pracy a harmonogram


Zdarza się, że pojęcie rozkładu czasu pracy i harmonogramu są stosowane wymiennie. Nie są to jednak tożsame zagadnienia. Rozkład czasu pracy to system, w jakim działa określony zakład, a harmonogram jest już konkretną listą dni i godzin, w jakich pracownik ma wykonywać swoje obowiązki. Harmonogram układany jest per pracownik bądź per grupa pracowników.
Grafik czasu pracy stosuje się zawsze przy pracy zmianowej (np. pracy w ruchu ciągłym), czyli takiej, która zakłada zmianę pory świadczenia usługprzez pracownika, po upływie określonej ilości godzin, dni lub tygodni. Każdy pracownik (lub grupa pracowników – tzw. brygada) ma ściśle określony plan pracy na dany okres rozliczeniowy. Jest to tzw. harmonogram pracy zmianowej.

 

Harmonogram czasu pracy – kiedy nie jest potrzebny?


Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 129 §4) planowanie czasu pracy pracowników nie jest konieczne w kilku przypadkach:


    • kiedy na pisemny wniosek pracownika obowiązuje go indywidualny czas pracy,
    • kiedy pracownik złożył wniosek o tzw. ruchomy czas pracy,
    • kiedy pracownik świadczy pracę w systemie zadaniowym,
    • kiedy w organizacji obowiązuje określony rozkład czasu pracy opisany w obwieszczeniu, układzie zbiorowym bądź umowie o prace pracownika.

 

Grafik dla pracowników


Grafik godzin przekazywany może być podwładnym w formie papierowej lub elektronicznej. Ważne jest, by pracownik mógł się z nim zapoznać, zanim zacznie on obowiązywać.


Grafik zmianowy powinien obejmować pełny okres rozliczeniowy, a jeśli to niemożliwe, to minimum miesiąc pracy. Taki harmonogram pracy miesięczny (lub dłuższy) powinien być udostępniony zatrudnionym na minimum tydzień przed terminem, kiedy zaczyna obowiązywać. W praktyce najczęściej przygotowuje się grafik miesięczny bądź trzymiesięczny.
Zmiana harmonogramu czasu pracy możliwa jest w ograniczonym stopniu i w wyjątkowych sytuacjach. Nie można zmieniać grafiku pracy po to, by manipulować ilością nadgodzin lub redukować ich ilość poprzez zmianę grafiku post factum.

 

Zasady układania grafiku pracy


Planowanie grafiku pracy dla pracowników wymaga wzięcia pod uwagę bardzo wielu zmiennych:


    • obowiązującego w firmie systemu czasu pracy,
    • wymiaru czasu pracy dla każdego pracownika,
    • doby pracowniczej,
    • odpoczynków dobowych i tygodniowych,
    • zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,
    • zaplanowanych urlopów pracowników,
    • dni wolnych od pracy oraz przepisów związanych z dniami wolnymi (np. minimum jednej wolnej niedzieli na 4 tygodnie).


Mimo tego, że grafik  musi być przedstawiony pracownikom na minimum tydzień przed czasem obowiązywania, to w praktyce bardzo często dokonywana jest zmiana grafiku pracy, która wynika z nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń (np. choroby pracownika, urlopu na żądanie, opieki nad dzieckiem czy innych okoliczności).


Pierwszy etap tworzenia harmonogramu to ustalenie ilości godzin, jakie powinni przepracować poszczególni pracownicy w obowiązującym w firmie okresie rozliczeniowym. Ze względu na różną ilość dni wolnych w każdym miesiącu, ilość godzin pracy będzie się różnić. Pod uwagę bierze się też wymiar czasu pracy pracownika.
Ustalanie grafiku pracy w drugim etapie obejmuje zaplanowanie odpoczynków dobowych (minimum 11 godzin) i tygodniowych (minimum 35 godzin) z uwzględnieniem doby pracowniczej i przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zastanawiając się jak ułożyć harmonogram czasu pracy dla pracowników, trzeba też wziąć pod uwagę zaplanowane przez nich urlopy.

 

Tworzenie harmonogramu pracy


Jak sporządzić grafik pracy? Wzór można znaleźć w Internecie – wystarczy wypełnić komórki tabelki w odpowiedni sposób.
W dużych przedsiębiorstwach ręczne układanie grafiku dla wszystkich pracowników jest żmudne i niesie ze sobą ryzyko błędu. Na szczęście firma może zaopatrzyć się w program do robienia harmonogramów pracy. W zależności od tego, jak zbudowany i nowoczesny jest program, można za jego pomocą stworzyć i wydrukować grafik zmianowy, zrobić grafik dyżurów czy nawet udostępnić pracownikom grafiki online. Mając elektroniczny system do tworzenia grafików, każda ewentualna zmiana harmonogramu pracy jest łatwiejsza.
Kupując system, który pozwala układać harmonogram czasu pracy, trzeba pamiętać, że musi on być zgodny z aktualnymi przepisami prawa pracy.

 

Harmonogramy czasu pracy – przepisy


Normy i ogólny wymiar czasu pracy opisuje Kodeks pracy. Grafik jest w nim opisany jako rozkład czasu pracy. Art. 129 określa, w jakiej formie ma zostać przygotowany harmonogram pracy pracowników, kiedy należy im przedstawić harmonogram godzin pracy oraz kiedy pracodawca jest zwolniony z tego obowiązku. Układając grafik godzin, należy również wziąć pod uwagę przepisy dotyczące czasy pracy pracowników, norm dobowych i norm odpoczynku opisane w innych artykułach Kodeksu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?