Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Główny księgowy – odpowiedzialność, uprawnienia, kompetencje, ustawa

Główny księgowy – odpowiedzialność, uprawnienia, kompetencje, ustawa

 
Główny księgowy – odpowiedzialność, uprawnienia, kompetencje, ustawa

Odpowiedzialność głównego księgowego

 

Główny księgowy pełni bardzo ważną rolę w każdej firmie, niezależnie od tego, czy jest to wielka, międzynarodowa korporacja, czy lokalne przedsiębiorstwo rodzinne. Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, trzeba posiadać aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości, finansów, prawa podatkowego. W CV należy wykazać kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego. Warto także zainteresować się szkoleniami, jakie są organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych, np. na dyplomowanego księgowego.

 

Zarobki głównego księgowego w dużych firmach mogą sięgać nawet 9 tysięcy zł brutto, jednak trzeba pamiętać o dużej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach osoby na tym stanowisku.

 

Według ustawy o rachunkowości odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych leży po stronie kierownika jednostki, chyba że księgowy podpisze pisemną zgodę na prowadzenie rachunkowości. Taki dokument nie zwalnia jednak przełożonego z odpowiedzialności za stan finansów firmy. Pracodawca bowiem sprawuje nadzór na wszystkimi podwładnymi.

 

Bardzo ważne jest, aby już w momencie podpisywania umowy, były określone zakres obowiązków głównego księgowego oraz granice jego odpowiedzialności.

 

Główny księgowy – uprawnienia

 

W sektorze finansów publicznych mamy do czynienia ze ściśle określonymi kryteriami, jakie musi spełnić kandydat na stanowisko głównego księgowego.

 

Artykuł 45. 2 ustawy o finansach publicznych mówi, że osoby, które zdecydowały się karierę w tym sektorze, muszą spełniać poniższe wymagania:

• posiadanie obywatelstwa państwa, będącego członkiem Unii Europejskiej bądź kraju Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
• pełna zdolność do czynności prawnych,
• brak prawomocnego wyroku za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe.


Jak zatem uzyskać uprawnienia? Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, trzeba posiadać certyfikat księgowego, świadectwo uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Można także pełnić funkcję biegłego rewidenta.

 

Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią opcję, to musimy liczyć się z tym, że jest to długotrwały proces. Trzeba bowiem zdać 11 egzaminów (10 pisemnych i jeden ustny – tak zwany egzamin dyplomowy), odbyć aplikację oraz praktykę.

 

W przypadku certyfikatu o prowadzeniu ksiąg rachunkowych jest trochę łatwiej. Uzyskać te uprawnienia można na 2 sposoby. Pierwszy polega na udokumentowaniu 3-letniej praktyki i posiadaniu odpowiedniego wykształcenia o profilu ekonomicznym lub rachunkowym. Istnieje także możliwość ukończenia studiów podyplomowych z tych dziedzin. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie dyplomy powinny być wydane przez uczelnie, które mają prawo do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Na końcu trzeba zdać odpowiedni test.


Druga możliwość zdobycia certyfikatu to zdanie egzaminu oraz 2-letnia praktyka w zawodzie.

 

Główny księgowy – kompetencje

 

Odpowiedzialność głównego księgowego jest dość szeroka. A jak w związku z tym wygląda kwestia zadań na tym stanowisku? Do podstawowych obowiązków należą:

• prowadzenie bieżącej ewidencji finansów firmy,
• sporządzanie sprawozdań finansowych oraz nadzór na obiegiem dokumentów,
• nadzór nad pracownikami działu finansowego,
• potwierdzanie sald kont z kontrahentami,
• rozliczanie podatków,
• kontakt z takimi organizacjami jak NBP, US, ZUS oraz GUS.

 

Główny księgowy – ustawa

 

Przejęcie odpowiedzialności przez głównego księgowego jest określone w artykule 4. ustawy o rachunkowości. Jeżeli zdecydujemy się na pracę w tym zawodzie, warto dokładnie zapoznać się przepisami prawnymi. Popełnienie błędów wiąże się między innymi z nałożeniem sankcji. Wyróżnia się wśród nich kary pieniężne oraz pozbawienie wolności. Do takich sytuacji może dojść, jeżeli księgi są prowadzone wbrew przepisom ustawy lub podawane są nieprawdziwe dane finansowe.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca INDEKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Polecane oferty

  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.