Odpowiedzialność głównego księgowego
Główny księgowy pełni bardzo ważną rolę w każdej firmie, niezależnie od tego, czy jest to wielka, międzynarodowa korporacja, czy lokalne przedsiębiorstwo rodzinne. Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, trzeba posiadać aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości, finansów, prawa podatkowego. W CV należy wykazać kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego. Warto także zainteresować się szkoleniami, jakie są organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych, np. na dyplomowanego księgowego.
Zarobki głównego księgowego w dużych firmach mogą sięgać nawet 9 tysięcy zł brutto, jednak trzeba pamiętać o dużej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach osoby na tym stanowisku.
Według ustawy o rachunkowości odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych leży po stronie kierownika jednostki, chyba że księgowy podpisze pisemną zgodę na prowadzenie rachunkowości. Taki dokument nie zwalnia jednak przełożonego z odpowiedzialności za stan finansów firmy. Pracodawca bowiem sprawuje nadzór na wszystkimi podwładnymi.
Bardzo ważne jest, aby już w momencie podpisywania umowy, były określone zakres obowiązków głównego księgowego oraz granice jego odpowiedzialności.
Główny księgowy – uprawnienia
W sektorze finansów publicznych mamy do czynienia ze ściśle określonymi kryteriami, jakie musi spełnić kandydat na stanowisko głównego księgowego.
Artykuł 45. 2 ustawy o finansach publicznych mówi, że osoby, które zdecydowały się karierę w tym sektorze, muszą spełniać poniższe wymagania:
• posiadanie obywatelstwa państwa, będącego członkiem Unii Europejskiej bądź kraju Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
• pełna zdolność do czynności prawnych,
• brak prawomocnego wyroku za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe.
Jak zatem uzyskać uprawnienia? Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, trzeba posiadać certyfikat księgowego, świadectwo uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Można także pełnić funkcję biegłego rewidenta.
Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią opcję, to musimy liczyć się z tym, że jest to długotrwały proces. Trzeba bowiem zdać 11 egzaminów (10 pisemnych i jeden ustny – tak zwany egzamin dyplomowy), odbyć aplikację oraz praktykę.
W przypadku certyfikatu o prowadzeniu ksiąg rachunkowych jest trochę łatwiej. Uzyskać te uprawnienia można na 2 sposoby. Pierwszy polega na udokumentowaniu 3-letniej praktyki i posiadaniu odpowiedniego wykształcenia o profilu ekonomicznym lub rachunkowym. Istnieje także możliwość ukończenia studiów podyplomowych z tych dziedzin. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie dyplomy powinny być wydane przez uczelnie, które mają prawo do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Na końcu trzeba zdać odpowiedni test.
Druga możliwość zdobycia certyfikatu to zdanie egzaminu oraz 2-letnia praktyka w zawodzie.
Główny księgowy – kompetencje
Odpowiedzialność głównego księgowego jest dość szeroka. A jak w związku z tym wygląda kwestia zadań na tym stanowisku? Do podstawowych obowiązków należą:
• prowadzenie bieżącej ewidencji finansów firmy,
• sporządzanie sprawozdań finansowych oraz nadzór na obiegiem dokumentów,
• nadzór nad pracownikami działu finansowego,
• potwierdzanie sald kont z kontrahentami,
• rozliczanie podatków,
• kontakt z takimi organizacjami jak NBP, US, ZUS oraz GUS.
Główny księgowy – ustawa
Przejęcie odpowiedzialności przez głównego księgowego jest określone w artykule 4. ustawy o rachunkowości. Jeżeli zdecydujemy się na pracę w tym zawodzie, warto dokładnie zapoznać się przepisami prawnymi. Popełnienie błędów wiąże się między innymi z nałożeniem sankcji. Wyróżnia się wśród nich kary pieniężne oraz pozbawienie wolności. Do takich sytuacji może dojść, jeżeli księgi są prowadzone wbrew przepisom ustawy lub podawane są nieprawdziwe dane finansowe.