Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdzie i jak szukać pracy?

Gdzie i jak szukać pracy?

 
Gdzie i jak szukać pracy?

Skuteczne szukanie pracy to nie tylko przygotowanie dobrego CV i czekanie, aż oferta sama się pojawi. To niestety dość ciężka praca, wymagająca skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.


Gdzie szukać pracy w internecie?


Obecnie szukanie pracy odbywa się głównie za pomocą internetu. Metod jest kilka i warto korzystać z nich wszystkich dla zwiększenia efektywności.


Profesjonalne serwisy ogłoszeniowe


To podstawa. Serwisy takie jak Praca.pl dają nie tylko dostęp do największej ilości ofert pracy, ale jednocześnie dają pewność tego, że oferta jest realna i pochodzi od pracodawcy, który został zweryfikowany.

 

Serwisy pracy pozwalają na przeglądanie ogłoszeń pod kątem nazwy stanowiska, branży czy regionu zamieszkania.


Wyszukiwanie nazw stanowisk i/lub branży

  • Szukając ofert pracy nie koncentruj się jedynie na nazwie stanowiska jakie ostatnio piastowałeś. Pracodawcy stosują wiele nazw wymiennie i niekiedy bardzo podobny zakres obowiązków może być nazwany w zupełnie różny sposób.
  • Czytaj opis obowiązków w ogłoszeniu. Często okazuje się, że np. stanowisko managera nie oznacza zarządzania pracownikami, a daną sekcją działalności i doświadczenie w byciu kierownikiem nie jest konieczne.
  • Spróbuj użyć słów kluczowych związanych z głównymi kompetencjami, które chcesz wykorzystać (np. możesz wpisać określoną technologię, język lub nawet cechę taką jak kreatywność czy samodzielność i sprawdzić, jakie oferty pracy im odpowiadają.

 

Szukanie pracy poza regionem zamieszkania


W Polsce niechętnie przenosimy się w obrębie kraju za pracą. Z badania Kantar Millward Brown dla Work Service przeprowadzonego pod koniec 2017 roku wynika, że zaledwie 7,2% osób rozważyłoby możliwość pracy powyżej 100 km od miejsca zamieszkania.


Według danych International Organization for Migration jesteśmy jednym z najmniej chętnych do migracji narodów na świecie. Zaledwie około 6%-10 % Polaków zmieniło miejscowość zamieszkania w ciągu ostatnich 10 lat, a i to w dużej mierze spowodowane jest wyjazdem na studia, a nie za pracą. Dla porównania we Francji to powyżej 21%, a w Wielkiej Brytanii 11-15%.


Warto nie ograniczać się jedynie do własnego podwórka, bo wielu pracodawców oferuje ciekawe pakiety relokacyjne. Dodatkowo, dla osób bezrobotnych dostępne są bony relokacyjne umożliwiające dofinansowanie do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pomiędzy poszczególnymi regionami Polski występują też duże rozbieżności w ilości ofert pracy oraz poziomie wynagrodzeń.


Profil kandydata w serwisie ogłoszeniowym


Skoro korzystasz z serwisu ogłoszeniowego, to ułatw sobie pracę i załóż profil, w którym uzupełnisz swoje dane. Pracodawcy mają do nich dostęp i możesz otrzymać propozycję nawet nie szukając pracy aktywnie. Uzupełniony profil ułatwia też aplikowanie na oferty pracy.


Szukanie pracy w social media


Poza serwisami pracy dobrym miejscem do szukania pracy są również sieci społecznościowe. Pracodawcy publikują w nich ogłoszenia w formie reklamy, trzeba zatem pamiętać, by uzupełnić swój profil zgodnie z zainteresowaniami. Warto też bywać na grupach tematycznych (niestety nie wszystkie branże je mają).


Aby wykorzystywać sieci społecznościowe, nie musisz być ich aktywnym członkiem. Wystarczy, że masz konto, za pomocą którego będziesz obserwować grupy i reklamy. Warto również polubić profile firm, które najbardziej Cię interesują. Firmy zazwyczaj publikują informacje o nowych naborach na własnych profilach.


Gdzie szukać ofert pracy poza internetem?


Mimo tego, że szukamy pracy głównie przez internet, warto również przyjrzeć się metodom analogowym.

 

Rekomendacje - siła poleceń


Czasy, kiedy pracodawcy wywieszali oferty pracy w witrynach bądź na slupach ogłoszeniowych dawno już minęły. W ten sposób można znaleźć jedynie pracę sezonową, np. w gastronomii. Warto jednak szukać wsparcia wśród znajomych i informować ich o tym, że jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Wiele firm prowadzi programy rekomendacyjne, w ramach których pracownicy mogą polecać znajomych do pracy. Aby jednak mogli to zrobić muszą wiedzieć, że szukasz pracy.

 

Szukanie pracy przez targi pracy


To dobra opcja dla tych, którzy chcą bliżej poznać firmę i rozejrzeć się po rynku. Obecnie większość targów pracy przeznaczona jest dla wszystkich osób poszukujących pracy, a nie tylko studentów. To dobra opcja, by poszerzyć perspektywę i odkryć nowe możliwości.


Kiedy najlepiej szukać pracy?


Pracy szukać można zawsze. Są jednak specyficzne okresy, w których o pracę jest nieco łatwiej. Wokół tego, kiedy szukać pracy narosło też kilka mitów. Popularnym przekonaniem jest to, że nie warto szukać pracy w wakacje, bo przez urlopy rekruterzy nie pracują. Faktycznie jest tak, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj ofert pojawia się nieco mniej, bo wiele firm, ze względu na okres urlopowy działa w mniejszym zakresie, a wiele osób decyzyjnych jest na urlopach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednak czas wzmożonego ruchu, w tym rekrutacji.


Jednocześnie dzięki przekonaniu, że w wakacje pracy szukać nie warto, wiele osób przekłada szukanie pracy na okres po wakacjach, w efekcie konkurencja jest znacznie mniejsza i o dobre stanowisko jest łatwiej. Czy zatem warto szukać pracy w wakacje? Zdecydowanie tak, choć trzeba się liczyć z mniejszą ilością ofert oraz nieco dłuższym procesem decyzyjnym.

 

Trudniej może być zaś tuż po wakacjach, bo to okres, kiedy najwięcej osób szuka pracy. Do tych, którzy przenieśli swoje poszukiwania na okres po wakacjach dołączają jeszcze ci, którzy podczas urlopu, kiedy uzyskali nieco dystansu do pracy zorientowali się, że już dłużej w niej nie wytrzymają.


Dobry okres, który powszechnie uważany jest za zły to również okres okołoświąteczny (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Zabiegani i zajęci mamy przekonanie, że rekruterzy również nie mają czasu na rekrutację. Tymczasem to ich praca, zatem selekcja CV czy spotkania nadal się prowadzone. A CV spływa znacznie mniej niż w innych okresach roku. Konkurencja mniejsza, o pracę łatwiej. Przy szukaniu pracy wykorzystuj wszystkie możliwości, a jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek a także przygotujesz dobre CV, to ze znalezieniem pracy nie powinieneś mieć żadnych problemów!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    21 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.