Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdzie i jak szukać pracy?

Gdzie i jak szukać pracy?

 
Gdzie i jak szukać pracy?

Skuteczne szukanie pracy to nie tylko przygotowanie dobrego CV i czekanie, aż oferta sama się pojawi. To niestety dość ciężka praca, wymagająca skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.


Gdzie szukać pracy w internecie?


Obecnie szukanie pracy odbywa się głównie za pomocą internetu. Metod jest kilka i warto korzystać z nich wszystkich dla zwiększenia efektywności.


Profesjonalne serwisy ogłoszeniowe


To podstawa. Serwisy takie jak Praca.pl dają nie tylko dostęp do największej ilości ofert pracy, ale jednocześnie dają pewność tego, że oferta jest realna i pochodzi od pracodawcy, który został zweryfikowany.

 

Serwisy pracy pozwalają na przeglądanie ogłoszeń pod kątem nazwy stanowiska, branży czy regionu zamieszkania.


Wyszukiwanie nazw stanowisk i/lub branży

  • Szukając ofert pracy nie koncentruj się jedynie na nazwie stanowiska jakie ostatnio piastowałeś. Pracodawcy stosują wiele nazw wymiennie i niekiedy bardzo podobny zakres obowiązków może być nazwany w zupełnie różny sposób.
  • Czytaj opis obowiązków w ogłoszeniu. Często okazuje się, że np. stanowisko managera nie oznacza zarządzania pracownikami, a daną sekcją działalności i doświadczenie w byciu kierownikiem nie jest konieczne.
  • Spróbuj użyć słów kluczowych związanych z głównymi kompetencjami, które chcesz wykorzystać (np. możesz wpisać określoną technologię, język lub nawet cechę taką jak kreatywność czy samodzielność i sprawdzić, jakie oferty pracy im odpowiadają.

 

Szukanie pracy poza regionem zamieszkania


W Polsce niechętnie przenosimy się w obrębie kraju za pracą. Z badania Kantar Millward Brown dla Work Service przeprowadzonego pod koniec 2017 roku wynika, że zaledwie 7,2% osób rozważyłoby możliwość pracy powyżej 100 km od miejsca zamieszkania.


Według danych International Organization for Migration jesteśmy jednym z najmniej chętnych do migracji narodów na świecie. Zaledwie około 6%-10 % Polaków zmieniło miejscowość zamieszkania w ciągu ostatnich 10 lat, a i to w dużej mierze spowodowane jest wyjazdem na studia, a nie za pracą. Dla porównania we Francji to powyżej 21%, a w Wielkiej Brytanii 11-15%.


Warto nie ograniczać się jedynie do własnego podwórka, bo wielu pracodawców oferuje ciekawe pakiety relokacyjne. Dodatkowo, dla osób bezrobotnych dostępne są bony relokacyjne umożliwiające dofinansowanie do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pomiędzy poszczególnymi regionami Polski występują też duże rozbieżności w ilości ofert pracy oraz poziomie wynagrodzeń.


Profil kandydata w serwisie ogłoszeniowym


Skoro korzystasz z serwisu ogłoszeniowego, to ułatw sobie pracę i załóż profil, w którym uzupełnisz swoje dane. Pracodawcy mają do nich dostęp i możesz otrzymać propozycję nawet nie szukając pracy aktywnie. Uzupełniony profil ułatwia też aplikowanie na oferty pracy.


Szukanie pracy w social media


Poza serwisami pracy dobrym miejscem do szukania pracy są również sieci społecznościowe. Pracodawcy publikują w nich ogłoszenia w formie reklamy, trzeba zatem pamiętać, by uzupełnić swój profil zgodnie z zainteresowaniami. Warto też bywać na grupach tematycznych (niestety nie wszystkie branże je mają).


Aby wykorzystywać sieci społecznościowe, nie musisz być ich aktywnym członkiem. Wystarczy, że masz konto, za pomocą którego będziesz obserwować grupy i reklamy. Warto również polubić profile firm, które najbardziej Cię interesują. Firmy zazwyczaj publikują informacje o nowych naborach na własnych profilach.


Gdzie szukać ofert pracy poza internetem?


Mimo tego, że szukamy pracy głównie przez internet, warto również przyjrzeć się metodom analogowym.

 

Rekomendacje - siła poleceń


Czasy, kiedy pracodawcy wywieszali oferty pracy w witrynach bądź na slupach ogłoszeniowych dawno już minęły. W ten sposób można znaleźć jedynie pracę sezonową, np. w gastronomii. Warto jednak szukać wsparcia wśród znajomych i informować ich o tym, że jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Wiele firm prowadzi programy rekomendacyjne, w ramach których pracownicy mogą polecać znajomych do pracy. Aby jednak mogli to zrobić muszą wiedzieć, że szukasz pracy.

 

Szukanie pracy przez targi pracy


To dobra opcja dla tych, którzy chcą bliżej poznać firmę i rozejrzeć się po rynku. Obecnie większość targów pracy przeznaczona jest dla wszystkich osób poszukujących pracy, a nie tylko studentów. To dobra opcja, by poszerzyć perspektywę i odkryć nowe możliwości.


Kiedy najlepiej szukać pracy?


Pracy szukać można zawsze. Są jednak specyficzne okresy, w których o pracę jest nieco łatwiej. Wokół tego, kiedy szukać pracy narosło też kilka mitów. Popularnym przekonaniem jest to, że nie warto szukać pracy w wakacje, bo przez urlopy rekruterzy nie pracują. Faktycznie jest tak, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj ofert pojawia się nieco mniej, bo wiele firm, ze względu na okres urlopowy działa w mniejszym zakresie, a wiele osób decyzyjnych jest na urlopach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednak czas wzmożonego ruchu, w tym rekrutacji.


Jednocześnie dzięki przekonaniu, że w wakacje pracy szukać nie warto, wiele osób przekłada szukanie pracy na okres po wakacjach, w efekcie konkurencja jest znacznie mniejsza i o dobre stanowisko jest łatwiej. Czy zatem warto szukać pracy w wakacje? Zdecydowanie tak, choć trzeba się liczyć z mniejszą ilością ofert oraz nieco dłuższym procesem decyzyjnym.

 

Trudniej może być zaś tuż po wakacjach, bo to okres, kiedy najwięcej osób szuka pracy. Do tych, którzy przenieśli swoje poszukiwania na okres po wakacjach dołączają jeszcze ci, którzy podczas urlopu, kiedy uzyskali nieco dystansu do pracy zorientowali się, że już dłużej w niej nie wytrzymają.


Dobry okres, który powszechnie uważany jest za zły to również okres okołoświąteczny (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Zabiegani i zajęci mamy przekonanie, że rekruterzy również nie mają czasu na rekrutację. Tymczasem to ich praca, zatem selekcja CV czy spotkania nadal się prowadzone. A CV spływa znacznie mniej niż w innych okresach roku. Konkurencja mniejsza, o pracę łatwiej. Przy szukaniu pracy wykorzystuj wszystkie możliwości, a jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek a także przygotujesz dobre CV, to ze znalezieniem pracy nie powinieneś mieć żadnych problemów!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    1 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?