Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdzie i jak szukać pracy?

Gdzie i jak szukać pracy?

 
Gdzie i jak szukać pracy?

Skuteczne szukanie pracy to nie tylko przygotowanie dobrego CV i czekanie, aż oferta sama się pojawi. To niestety dość ciężka praca, wymagająca skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.


Gdzie szukać pracy w internecie?


Obecnie szukanie pracy odbywa się głównie za pomocą internetu. Metod jest kilka i warto korzystać z nich wszystkich dla zwiększenia efektywności.


Profesjonalne serwisy ogłoszeniowe


To podstawa. Serwisy takie jak Praca.pl dają nie tylko dostęp do największej ilości ofert pracy, ale jednocześnie dają pewność tego, że oferta jest realna i pochodzi od pracodawcy, który został zweryfikowany.

 

Serwisy pracy pozwalają na przeglądanie ogłoszeń pod kątem nazwy stanowiska, branży czy regionu zamieszkania.


Wyszukiwanie nazw stanowisk i/lub branży

  • Szukając ofert pracy nie koncentruj się jedynie na nazwie stanowiska jakie ostatnio piastowałeś. Pracodawcy stosują wiele nazw wymiennie i niekiedy bardzo podobny zakres obowiązków może być nazwany w zupełnie różny sposób.
  • Czytaj opis obowiązków w ogłoszeniu. Często okazuje się, że np. stanowisko managera nie oznacza zarządzania pracownikami, a daną sekcją działalności i doświadczenie w byciu kierownikiem nie jest konieczne.
  • Spróbuj użyć słów kluczowych związanych z głównymi kompetencjami, które chcesz wykorzystać (np. możesz wpisać określoną technologię, język lub nawet cechę taką jak kreatywność czy samodzielność i sprawdzić, jakie oferty pracy im odpowiadają.

 

Szukanie pracy poza regionem zamieszkania


W Polsce niechętnie przenosimy się w obrębie kraju za pracą. Z badania Kantar Millward Brown dla Work Service przeprowadzonego pod koniec 2017 roku wynika, że zaledwie 7,2% osób rozważyłoby możliwość pracy powyżej 100 km od miejsca zamieszkania.


Według danych International Organization for Migration jesteśmy jednym z najmniej chętnych do migracji narodów na świecie. Zaledwie około 6%-10 % Polaków zmieniło miejscowość zamieszkania w ciągu ostatnich 10 lat, a i to w dużej mierze spowodowane jest wyjazdem na studia, a nie za pracą. Dla porównania we Francji to powyżej 21%, a w Wielkiej Brytanii 11-15%.


Warto nie ograniczać się jedynie do własnego podwórka, bo wielu pracodawców oferuje ciekawe pakiety relokacyjne. Dodatkowo, dla osób bezrobotnych dostępne są bony relokacyjne umożliwiające dofinansowanie do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pomiędzy poszczególnymi regionami Polski występują też duże rozbieżności w ilości ofert pracy oraz poziomie wynagrodzeń.


Profil kandydata w serwisie ogłoszeniowym


Skoro korzystasz z serwisu ogłoszeniowego, to ułatw sobie pracę i załóż profil, w którym uzupełnisz swoje dane. Pracodawcy mają do nich dostęp i możesz otrzymać propozycję nawet nie szukając pracy aktywnie. Uzupełniony profil ułatwia też aplikowanie na oferty pracy.


Szukanie pracy w social media


Poza serwisami pracy dobrym miejscem do szukania pracy są również sieci społecznościowe. Pracodawcy publikują w nich ogłoszenia w formie reklamy, trzeba zatem pamiętać, by uzupełnić swój profil zgodnie z zainteresowaniami. Warto też bywać na grupach tematycznych (niestety nie wszystkie branże je mają).


Aby wykorzystywać sieci społecznościowe, nie musisz być ich aktywnym członkiem. Wystarczy, że masz konto, za pomocą którego będziesz obserwować grupy i reklamy. Warto również polubić profile firm, które najbardziej Cię interesują. Firmy zazwyczaj publikują informacje o nowych naborach na własnych profilach.


Gdzie szukać ofert pracy poza internetem?


Mimo tego, że szukamy pracy głównie przez internet, warto również przyjrzeć się metodom analogowym.

 

Rekomendacje - siła poleceń


Czasy, kiedy pracodawcy wywieszali oferty pracy w witrynach bądź na slupach ogłoszeniowych dawno już minęły. W ten sposób można znaleźć jedynie pracę sezonową, np. w gastronomii. Warto jednak szukać wsparcia wśród znajomych i informować ich o tym, że jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Wiele firm prowadzi programy rekomendacyjne, w ramach których pracownicy mogą polecać znajomych do pracy. Aby jednak mogli to zrobić muszą wiedzieć, że szukasz pracy.

 

Szukanie pracy przez targi pracy


To dobra opcja dla tych, którzy chcą bliżej poznać firmę i rozejrzeć się po rynku. Obecnie większość targów pracy przeznaczona jest dla wszystkich osób poszukujących pracy, a nie tylko studentów. To dobra opcja, by poszerzyć perspektywę i odkryć nowe możliwości.


Kiedy najlepiej szukać pracy?


Pracy szukać można zawsze. Są jednak specyficzne okresy, w których o pracę jest nieco łatwiej. Wokół tego, kiedy szukać pracy narosło też kilka mitów. Popularnym przekonaniem jest to, że nie warto szukać pracy w wakacje, bo przez urlopy rekruterzy nie pracują. Faktycznie jest tak, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj ofert pojawia się nieco mniej, bo wiele firm, ze względu na okres urlopowy działa w mniejszym zakresie, a wiele osób decyzyjnych jest na urlopach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednak czas wzmożonego ruchu, w tym rekrutacji.


Jednocześnie dzięki przekonaniu, że w wakacje pracy szukać nie warto, wiele osób przekłada szukanie pracy na okres po wakacjach, w efekcie konkurencja jest znacznie mniejsza i o dobre stanowisko jest łatwiej. Czy zatem warto szukać pracy w wakacje? Zdecydowanie tak, choć trzeba się liczyć z mniejszą ilością ofert oraz nieco dłuższym procesem decyzyjnym.

 

Trudniej może być zaś tuż po wakacjach, bo to okres, kiedy najwięcej osób szuka pracy. Do tych, którzy przenieśli swoje poszukiwania na okres po wakacjach dołączają jeszcze ci, którzy podczas urlopu, kiedy uzyskali nieco dystansu do pracy zorientowali się, że już dłużej w niej nie wytrzymają.


Dobry okres, który powszechnie uważany jest za zły to również okres okołoświąteczny (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Zabiegani i zajęci mamy przekonanie, że rekruterzy również nie mają czasu na rekrutację. Tymczasem to ich praca, zatem selekcja CV czy spotkania nadal się prowadzone. A CV spływa znacznie mniej niż w innych okresach roku. Konkurencja mniejsza, o pracę łatwiej. Przy szukaniu pracy wykorzystuj wszystkie możliwości, a jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek a także przygotujesz dobre CV, to ze znalezieniem pracy nie powinieneś mieć żadnych problemów!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?