Prywatny gabinet lekarski to miejsce, gdzie alternatywnie do publicznej opieki zdrowotnej świadczy się pomoc medyczną. Może funkcjonować komercyjnie, a więc pacjenci płacą za wizyty, bądź w ramach umowy z NFZ. Czy trzeba być lekarzem, żeby założyć własny gabinet? Gdzie można prowadzić taką działalność, jak ją zarejestrować i czym się kierować, wybierając lokal na gabinet?
Jak otworzyć gabinet lekarski?
Prywatny gabinet internistyczny czy o każdej innej specjalizacji może otworzyć zarówno lekarz (z prawem wykonywania zawodu), jak i osoba bez wykształcenia medycznego (pod warunkiem, że zatrudnia wykwalifikowany personel). Lekarz ma większy wybór, jeśli chodzi o formy prowadzenia działalności: jednoosobowa działalność (indywidualna praktyka zawodowa), spółka cywilna, jawna, partnerska (grupowa praktyka lekarska). Przedsiębiorca niebędący lekarzem może otworzyć gabinet w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej – NZOZ.
Świadczenie usług medycznych to działalność regulowana i w związku z tym wymagana jest rejestracja gabinetu lekarskiego. Lekarz uzyska wpis do odpowiedniego rejestru w okręgowej izbie lekarskiej właściwej dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej wnioskuje o rejestrację u wojewody.
Gabinet lekarski: wymagania lokalowe
Gabinety można podzielić na dwie grupy:
- świadczące podstawową opiekę zdrowotną,
- specjalistyczne, np. prywatny gabinet okulistyczny, kardiologiczny, psychiatryczny czy gabinet stomatologiczny.
Dla każdego gabinetu lekarskiego wymagania lokalowe ogólnie określa art. 22. Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej:
„1. Pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą odpowiadają wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych.
2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą w szczególności warunków:
1) ogólnoprzestrzennych;
2) sanitarnych;
3) instalacyjnych”.
Dokładne wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Zgodnie z nimi gabinet lekarski w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu jest dozwolony, ale „pod warunkiem zapewnienia wyodrębnienia tego pomieszczenia od pomieszczeń innych użytkowników lokalu”. Powierzchnia powinna być na tyle duża, by umożliwiać „prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie”.
Bardzo ważna jest też higiena, dlatego „pomieszczenia i urządzenia wymagające utrzymania aseptyki i wyposażenie tych pomieszczeń powinny umożliwiać ich mycie i dezynfekcję”, a obok gabinetu musi znaleźć się osobne pomieszczenie socjalne.
Wyposażenie gabinetu lekarskiego: o czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim wyposażenie gabinetu powinno być zgodne z rozporządzeniem i spełniać wymogi sanepidu. Niezbędne są na pewno umywalka, kozetka, biurko lekarskie, krzesła. W przypadku gabinetów specjalistycznych dodatkowe meble i sprzęt zależą od specjalizacji lekarza i wykonywanych przez niego badań.