Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fundusz zalążkowy – czym jest i na czym polega?

Fundusz zalążkowy – czym jest i na czym polega?

 
Fundusz zalążkowy – czym jest i na czym polega?

Fundusz zalążkowy – definicja


Źródeł finansowania dobrych pomysłów jest sporo i można powiedzieć, że początkujący przedsiębiorca – wizjoner ma w czym wybierać. Aby zdecydować dobrze, warto poznać wszystkie opcje. Jedną z nich jest fundusz zalążkowy, zwany także seed capital.

Jak sama nazwa sugeruje, jest to wsparcie dla firm w najbardziej początkowej fazie rozwoju. Zalążek to właściwie dobry pomysł, idea, która przy odpowiednim wsparciu może okazać się niezwykle dochodowym i przyszłościowym biznesem. Inwestycja w działalność na wczesnym etapie rozwoju wiąże się z wysokim ryzykiem, dlatego zazwyczaj stopa zwrotu dla inwestora jest wysoka, a podpisywana umowa przewiduje od 30 do 50% udziałów w firmie dla inwestora, które ten w późniejszej fazie działalności firmy może odsprzedać. Nie jest też łatwo uzyskać finansowanie z funduszu.

 

Kapitał zalążkowy – co to jest


Kapitał zalążkowy to nie tylko pieniądze. W zależności od potrzeb danej firmy może ona uzyskać też merytoryczną opiekę i wsparcie na etapie badań, zakładania działalności i ustalania wyboru modelu biznesowego. Nowe przedsiębiorstwo otrzymuje duże kwoty, a to w połączeniu z brakiem pewności, czy pomysł odniesie rynkowy sukces, powoduje, że inwestor chce zminimalizować ryzyko niepowodzenia, poprzez większe wsparcie i ingerencję w projekt. Seed capital w Polsce oferują m.in. parki naukowo-technologiczne czy aniołowie biznesu.

 

Fundusze kapitału zalążkowego – jak zdobyć środki

 

Przede wszystkim niezbędny będzie innowacyjny i perspektywiczny pomysł na biznes. To nie jest rodzaj wsparcia dla lokalnej kwiaciarni czy sklepu z butami, natomiast nowe technologie czy projekty inżynierskie jak najbardziej mają szansę na uwagę inwestorów. Fundusz zalążkowy stanowi jednocześnie ciekawą alternatywę dla kredytów bankowych, które dla początkującego przedsiębiorcy z ryzykownym pomysłem byłyby zupełnie nieosiągalne.

Co jest absolutną koniecznością, aby zdobyć pomoc? Odpowiedź jest krótka: biznesplan. Musi być sporządzony bardzo skrupulatnie i zawierać użyteczny plan działania – dokładne analizy zysków i kosztów, możliwości zdobycia przewagi konkurencyjnej. Ważny jest też trafny wybór instytucji, która dysponuje środkami na wsparcie. Najczęściej ubiegający się o dofinansowanie przedsiębiorcy muszą wysłać wniosek oraz biznesplan.

 

Z autorami najlepszych pomysłów spotykają się przedstawiciele funduszy, aby omówić wszystkie istotne dla obu stron kwestię. Znaczący wpływ na pozytywną decyzję o przyznaniu środków ma umiejętne zaprezentowanie autów swojego biznesu. Odpowiednia autoprezentacja, asertywność i profesjonalizm młodego przedsiębiorcy są nieodzowne, aby zdobyć zaufanie inwestorów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!