Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - co to za składki, kiedy płacimy, a kiedy nie?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - co to za składki, kiedy płacimy, a kiedy nie?

 
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - co to za składki, kiedy płacimy, a kiedy nie?

 

Czym jest składka na FGŚP, kiedy i kto ją wpłaca oraz czemu służy? Wszystkie informacje na temat tego, czym jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i jak działa znajdziesz w tym artykule. 

 

Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych - co to jest?

 

W cyklu życia firmy może zdarzyć się tak, że utraci ona płynność finansową i nie będzie w stanie wypłacić pracownikom należnych świadczeń – np. wynagrodzenia czy odpraw. Aby nie pozostawiać pracowników bez środków, w 1994 roku powstał Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

 

Jest to państwowy fundusz celowy, z którego środków zaspokajane są niektóre roszczenia pracowników dotyczące m.in. wynagrodzeń, ekwiwalentu za urlop, odpraw. Innymi słowy, jeśli pracodawca nie jest w stanie wypłacić pracownikowi należnego wynagrodzenia, bo jest niewypłacalny, pracownik może odzyskać środki na mocy wypłaty w FGŚP. 

 

Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych - kto płaci? 

 

Skąd biorą się środki na świadczenia pracownicze? Przede wszystkim, fundusz świadczeń gwarantowanych uzyskuje kapitał z bezpośrednich wpłat pracodawców. Oznacza to, że co miesiąc, wpłacając za pracownika składki do ZUS, pracodawca odprowadza również określoną kwotę na FGŚP. 

 

Pozostałe źródła przychodu FGŚP to: 

  • odsetki od wolnych środków zgromadzonych na rachunkach bieżących FGŚP, 
  • odsetki od przeterminowanych wierzytelności, 
  • przychody z najmu nieruchomości przejętych za należności z funduszu, 
  • zwroty kosztów procesowych, 
  • wpływy ze składki na fundusz świadczeń gwarantowanych po zlikwidowanych przedsiębiorstwach. 

 

Składki na fundusz pracowniczy odprowadzają wszyscy pracodawcy, którzy posiadają pracowników zatrudnionych: 

  • na umowę o pracę, 
  • na umowę o pracę nakładczą, 
  • na umowę – zlecenie, lub umowę agencyjną. 

Składce na fundusz pracowniczy podlegają też osoby wykonujące pracę zarobkową na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych. 

 

Składka na FGŚP

 

Ile procent na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych wpłaca pracodawca? 

Wysokość składki FGŚP jest określana ustawą budżetową. Obecnie (2018 r.) składka na FGŚP wynosi 0,1% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, przy czym nie ogranicza jej 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. 

Warto pamiętać, że składka na FP i FGŚP od umowy zlecenia również liczona jest w tej samej wysokości co przy umowie o pracę. Składki na FGŚP są po stronie pracodawcy (czyli nie wchodzą w skład kwoty brutto wynagrodzenia pracownika). 

 

Kiedy nie płacimy FGŚP?

 

W szczególnych przypadkach pracodawca może być zwolniony z opłat na fundusz gwarantowany. Będzie tak w sytuacji: 

  • Pierwszych 36 miesięcy zatrudniania na umowę o pracę pracownika powracającego do pracy z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego wychowawczego; 
  • Pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia na umowę o pracę pracownika skierowanego do pracy jako osoba bezrobotna pod warunkiem, że pracownik ten nie ukończył 30 lat, 
  • Pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia na umowę o pracę pracowników, którzy ukończyli 50 lat i przez 30 dni przed zatrudnieniem byli zarejestrowani jako osoby bezrobotne; 
  • Zatrudnienia osób powyżej 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Bezterminowo i również w przypadku umowy – zlecenia. 

Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych zwolnienia i sytuacje szczególne

Warto pamiętać, że z wyjątkiem pracowników starszych (poza 55 i 60 rokiem życia), powyższe zwolnienia z opłat na fundusz świadczeń pracowniczych mają miejsce tylko i wyłącznie w przypadku zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. Umowa – zlecenie tu nie wystarczy (trzeba będzie od niej odprowadzić składkę na FGŚP). 

 

FGŚP za członków rodziny

Czy trzeba opłacać FGŚP za żonę lub dziecko pomagające w biznesie? Od 05.09.2017 roku FGŚP obejmuje również osoby spokrewnione z pracodawcą będącym osobą fizyczną. Nie ma znaczenia stopień pokrewieństwa (rodzina własna) lub powinowactwa (rodzina małżonki lub małżonka). Składkę na fundusz pracownicy trzeba opłacać, kiedy członek rodziny jest zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o pracę nakładczą. 

 

Zatrudnienie osoby jako pomoc domowa a składka na FGŚP

W przypadku zatrudnienia pomocy domowej, nie trzeba odprowadzać składek na FGŚP. 

 

Co wypłaca Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

 

Pracownik, który ma problem z odzyskaniem należności od pracodawcy może oczekiwać tego, że Fundusz Świadczeń Pracowniczych zaspokoi jego roszczenia. Zwrot środków można otrzymać z tytułu: 

  • Wynagrodzenia za pracę (maksymalnie za 3 miesiące), 
  • Wynagrodzenia za przestój w pracy (niezawiniony przez pracownika),
  • Wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby (pierwsze 33 dni płatne przez pracodawcę), 
  • Wynagrodzenia za czas urlopu (w tym również ekwiwalent za urlop o ile od momentu, kiedy stosunek pracy uległ rozwiązaniu, do momentu, w którym pracodawca stał się niewypłacalny, nie minęło więcej niż 9 miesięcy),
  • Odprawy pieniężnej (za rozwiązanie umowy o pracę bez winy pracownika),
  • Dodatku wyrównawczego,
  • Składek na Ubezpieczenie Społeczne,
  • Odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. 

Aby Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacił pieniądze, musi dojść do sytuacji niewypłacalności pracodawcy (określają ją przepisy – Rozdział 2 Ustawy o Ochronie Roszczeń Pracowniczych z dnia 13 lipca 2016 roku). 

Jak fundusz świadczeń gwarantowanych wypłaca pieniądze? 

W przypadku niewypłacalności syndyk, likwidator bądź inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem pracodawcy sporządza wykaz niezaspokojonych roszczeń (w tym tych, które pochodzą od pracowników). Pracownik może też wystąpić indywidualnie z wnioskiem, aby fundusz pracowniczy wypłacił mu należne środki, których nie wypłacił pracodawca. Tę metodę wypłaty z FGŚP stosuje się często w przypadku śmierci pracodawcy, który nie ma spadkobierców, nie przyjęli oni spadku, bądź przejęty przez nich majątek nie wystarcza na zaspokojenie roszczeń. 

 

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - ustawa 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Fundusz Świadczeń Pracowniczych reguluje Ustawa o Ochronie Roszczeń Pracowniczych w Razie Niewypłacalności Pracodawcy z dnia 13.07.2006 r. (Dz.U. 2006 Nr 158 poz. 1121). Są w niej uwzględnione wszystkie przepisy dotyczące tego, czym jest FGŚP, kto płaci, co wypłaca Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, komu i kiedy. W ustawie ujęto również zadania władzy publicznej oraz kontrolę nad FGŚP. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    23 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.