Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Food truck – pomysł na biznes

Food truck – pomysł na biznes

 
Food truck – pomysł na biznes

Food truck – jak zacząć

 

Moda na food tracki przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W większych miastach znajdziemy prawdopodobnie sporo samochodów dostawczych, które zostały przerobione na mini bary. Dla niektórych osób food truck może być wstępem do zainwestowania w własną restaurację. Zanim zdecydujemy się na taki biznes, warto dokładnie przeanalizować rynek i ocenić, czy kolejne miejsce np. z burgerami czy frytkami jest potrzebne. W przypadku food tracków można korzystać z franczyzy lub wymyślić własne menu. Istotny jest biznesplan, w którym określimy, ile mamy pieniędzy na inwestycje, wymyślimy nazwę oraz formę promocji. Niektóre food tracki funkcjonują tylko w okresie letnim, inne prosperują cały rok. W przypadku tego biznesu bardzo ważne jest porządne auto i zgoda sanepidu.

 

Food truck a sanepid

 

Food truck, jak każda placówka gastronomiczna, musi spełnić określone wymagania higieniczne. Mają one zapewnić bezpieczeństwo klientom. Wszystkie wytyczne zostały spisane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Zanim otworzymy swoją kawiarnię na kółkach należy zapoznać się z treścią tego dokumentu, dzięki czemu unikniemy problemów.

 

Jedno z podstawowych wymagań dotyczy powierzchni blatów i ścian. Muszą być gładkie, a tym samym łatwe do czyszczenia. Kluczowe są punkty wodne, przy czym nie można ograniczyć się tylko do jednego zlewu. Każdy food truck musi być wyposażony w komorę do mycia rąk. Oprócz tego będą jeszcze potrzebne umywalki do mycia żywności i osobna do czyszczenia sprzętu. Wymogiem jest także dostęp do ciepłej i zimnej wody. Właściciele food trucków powinni zadbać o 2 baniaki, z czego jeden jest przeznaczony właśnie na wodę, a drugi na ścieki.

 

Przy umywalce do mycia rąk potrzebne są mydło oraz papierowe ręczniki, a na zewnątrz powinien stać kosz na odpady (najlepiej ze zdejmowalną pokrywą). Jak w każdym miejscu, w którym przygotowywane jest pożywienie, także w barach na kółkach nie może zabraknąć lodówek oraz zamrażarek. Muszą one być wyposażone w termometry, ponieważ temperatura urządzeń ma być ciągle monitorowana.

 

Problemem może okazać się zakaz obierania oraz krojenia warzyw i owoców wewnątrz food trucków. Dlatego wszystkie produkty są najczęściej przygotowywane wcześniej. Niektórzy właściciele decydują się na zakup już obranych składników. Następną ważną kwestią jest przechowywanie żywności np. upieczone mięso musi być składowane w osobnych pojemnikach.

 

Food truck biznes – czy to się opłaca

 

W przypadku każdej inwestycji biznesowej należy zadać sobie pytanie, czy koszta się zwrócą? Dlatego najlepiej przeanalizować sytuacje na rynku w danym mieście. Wiadomo, że w miejscach bardziej turystycznych food truck znajdzie więcej klientów. Warto także zastanowić się nad lokalizacją. Food truck potrzebuje legalnego postoju i to tam, gdzie ludzi jest najwięcej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taką formę biznesu, dlatego możliwe, że kilka lat będzie już przesyt. Póki co food trucki są popularne. Ich atutem jest oczywiście mobilność. Właściciele food trucków często decydują się na udział w licznych festiwalach i wydarzeniach, które z reguły przyciągają wielu uczestników. Jeśli zdecydowaliśmy się na otwarcie food trucka to trzeba także zastanowić się nad menu. Być może burger tracków jest już wystarczająco dużo w naszym mieście, natomiast brakuje innych kulinarnych możliwości.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!