Food truck – jak zacząć
Moda na food tracki przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W większych miastach znajdziemy prawdopodobnie sporo samochodów dostawczych, które zostały przerobione na mini bary. Dla niektórych osób food truck może być wstępem do zainwestowania w własną restaurację. Zanim zdecydujemy się na taki biznes, warto dokładnie przeanalizować rynek i ocenić, czy kolejne miejsce np. z burgerami czy frytkami jest potrzebne. W przypadku food tracków można korzystać z franczyzy lub wymyślić własne menu. Istotny jest biznesplan, w którym określimy, ile mamy pieniędzy na inwestycje, wymyślimy nazwę oraz formę promocji. Niektóre food tracki funkcjonują tylko w okresie letnim, inne prosperują cały rok. W przypadku tego biznesu bardzo ważne jest porządne auto i zgoda sanepidu.
Food truck a sanepid
Food truck, jak każda placówka gastronomiczna, musi spełnić określone wymagania higieniczne. Mają one zapewnić bezpieczeństwo klientom. Wszystkie wytyczne zostały spisane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Zanim otworzymy swoją kawiarnię na kółkach należy zapoznać się z treścią tego dokumentu, dzięki czemu unikniemy problemów.
Jedno z podstawowych wymagań dotyczy powierzchni blatów i ścian. Muszą być gładkie, a tym samym łatwe do czyszczenia. Kluczowe są punkty wodne, przy czym nie można ograniczyć się tylko do jednego zlewu. Każdy food truck musi być wyposażony w komorę do mycia rąk. Oprócz tego będą jeszcze potrzebne umywalki do mycia żywności i osobna do czyszczenia sprzętu. Wymogiem jest także dostęp do ciepłej i zimnej wody. Właściciele food trucków powinni zadbać o 2 baniaki, z czego jeden jest przeznaczony właśnie na wodę, a drugi na ścieki.
Przy umywalce do mycia rąk potrzebne są mydło oraz papierowe ręczniki, a na zewnątrz powinien stać kosz na odpady (najlepiej ze zdejmowalną pokrywą). Jak w każdym miejscu, w którym przygotowywane jest pożywienie, także w barach na kółkach nie może zabraknąć lodówek oraz zamrażarek. Muszą one być wyposażone w termometry, ponieważ temperatura urządzeń ma być ciągle monitorowana.
Problemem może okazać się zakaz obierania oraz krojenia warzyw i owoców wewnątrz food trucków. Dlatego wszystkie produkty są najczęściej przygotowywane wcześniej. Niektórzy właściciele decydują się na zakup już obranych składników. Następną ważną kwestią jest przechowywanie żywności np. upieczone mięso musi być składowane w osobnych pojemnikach.
Food truck biznes – czy to się opłaca
W przypadku każdej inwestycji biznesowej należy zadać sobie pytanie, czy koszta się zwrócą? Dlatego najlepiej przeanalizować sytuacje na rynku w danym mieście. Wiadomo, że w miejscach bardziej turystycznych food truck znajdzie więcej klientów. Warto także zastanowić się nad lokalizacją. Food truck potrzebuje legalnego postoju i to tam, gdzie ludzi jest najwięcej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taką formę biznesu, dlatego możliwe, że kilka lat będzie już przesyt. Póki co food trucki są popularne. Ich atutem jest oczywiście mobilność. Właściciele food trucków często decydują się na udział w licznych festiwalach i wydarzeniach, które z reguły przyciągają wielu uczestników. Jeśli zdecydowaliśmy się na otwarcie food trucka to trzeba także zastanowić się nad menu. Być może burger tracków jest już wystarczająco dużo w naszym mieście, natomiast brakuje innych kulinarnych możliwości.