Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Food truck – pomysł na biznes

Food truck – pomysł na biznes

 
Food truck – pomysł na biznes

Food truck – jak zacząć

 

Moda na food tracki przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W większych miastach znajdziemy prawdopodobnie sporo samochodów dostawczych, które zostały przerobione na mini bary. Dla niektórych osób food truck może być wstępem do zainwestowania w własną restaurację. Zanim zdecydujemy się na taki biznes, warto dokładnie przeanalizować rynek i ocenić, czy kolejne miejsce np. z burgerami czy frytkami jest potrzebne. W przypadku food tracków można korzystać z franczyzy lub wymyślić własne menu. Istotny jest biznesplan, w którym określimy, ile mamy pieniędzy na inwestycje, wymyślimy nazwę oraz formę promocji. Niektóre food tracki funkcjonują tylko w okresie letnim, inne prosperują cały rok. W przypadku tego biznesu bardzo ważne jest porządne auto i zgoda sanepidu.

 

Food truck a sanepid

 

Food truck, jak każda placówka gastronomiczna, musi spełnić określone wymagania higieniczne. Mają one zapewnić bezpieczeństwo klientom. Wszystkie wytyczne zostały spisane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Zanim otworzymy swoją kawiarnię na kółkach należy zapoznać się z treścią tego dokumentu, dzięki czemu unikniemy problemów.

 

Jedno z podstawowych wymagań dotyczy powierzchni blatów i ścian. Muszą być gładkie, a tym samym łatwe do czyszczenia. Kluczowe są punkty wodne, przy czym nie można ograniczyć się tylko do jednego zlewu. Każdy food truck musi być wyposażony w komorę do mycia rąk. Oprócz tego będą jeszcze potrzebne umywalki do mycia żywności i osobna do czyszczenia sprzętu. Wymogiem jest także dostęp do ciepłej i zimnej wody. Właściciele food trucków powinni zadbać o 2 baniaki, z czego jeden jest przeznaczony właśnie na wodę, a drugi na ścieki.

 

Przy umywalce do mycia rąk potrzebne są mydło oraz papierowe ręczniki, a na zewnątrz powinien stać kosz na odpady (najlepiej ze zdejmowalną pokrywą). Jak w każdym miejscu, w którym przygotowywane jest pożywienie, także w barach na kółkach nie może zabraknąć lodówek oraz zamrażarek. Muszą one być wyposażone w termometry, ponieważ temperatura urządzeń ma być ciągle monitorowana.

 

Problemem może okazać się zakaz obierania oraz krojenia warzyw i owoców wewnątrz food trucków. Dlatego wszystkie produkty są najczęściej przygotowywane wcześniej. Niektórzy właściciele decydują się na zakup już obranych składników. Następną ważną kwestią jest przechowywanie żywności np. upieczone mięso musi być składowane w osobnych pojemnikach.

 

Food truck biznes – czy to się opłaca

 

W przypadku każdej inwestycji biznesowej należy zadać sobie pytanie, czy koszta się zwrócą? Dlatego najlepiej przeanalizować sytuacje na rynku w danym mieście. Wiadomo, że w miejscach bardziej turystycznych food truck znajdzie więcej klientów. Warto także zastanowić się nad lokalizacją. Food truck potrzebuje legalnego postoju i to tam, gdzie ludzi jest najwięcej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taką formę biznesu, dlatego możliwe, że kilka lat będzie już przesyt. Póki co food trucki są popularne. Ich atutem jest oczywiście mobilność. Właściciele food trucków często decydują się na udział w licznych festiwalach i wydarzeniach, które z reguły przyciągają wielu uczestników. Jeśli zdecydowaliśmy się na otwarcie food trucka to trzeba także zastanowić się nad menu. Być może burger tracków jest już wystarczająco dużo w naszym mieście, natomiast brakuje innych kulinarnych możliwości.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?