Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Firma cateringowa – pomysł na biznes

Firma cateringowa – pomysł na biznes

 
Firma cateringowa – pomysł na biznes

Firma cateringowa – jak zacząć

 

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup gotowych posiłków. Nie każdy z nas ma bowiem czas i chęci codziennie przygotowywać śniada, obiady oraz inne posiłki. Równocześnie firmy i szkoły szukają rozwiązań, by wprowadzać odpowiednie menu dla pracowników czy uczniów, do tego pojawia się konieczność obsługi imprez okolicznościowych, czy większych wydarzeń. Dlatego powstaje dużo firm cateringowych, które oferują klientom zdrową żywność.

 

Czy rozpoczęcie swojej działalności w tej branży jest trudne? Na początku należy przygotować szczegółowy biznesplan, który będzie zawierał między innymi: misję firmy, opis oferowanych produktów, grupę docelową, analizę SWOT (mocne i słabe strony pomysłu), analizę konkurencji, przewidywane wydatki, prognozy finansowe oraz plan marketingowy. W przypadku każdej działalności warto ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej lub z urzędów pracy.

 

Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy. Na początku trzeba złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej – CEIDG. Można to zrobić osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy albo wypełnić elektronicznie i przesłać listem poleconym. Jeśli biznes będzie miał formę spółki, to należy ją zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego (KRAS).

 

Istotny jest także wybór sposobu rozliczania się. W przypadku rejestracji VAT należy wypełnić specjalny formularz VAT-R i wysłać go do urzędu skarbowego. Wymogiem jest także wypełnienie wniosku ZUS ZUA lub ZUS ZZA w terminie do 7 dni od momentu założenia działalności.

 

Firma cateringowa – wymagania

 

Założenie firmy cateringowej wiąże się w pewnymi wymaganiami nałożonymi przez sanepid. Każda działalność gastronomiczna musi być tak prowadzona, aby nie doszło do zatrucia pokarmowego klientów. Dlatego sanepid rejestruje wszystkie zakłady, które zajmują się produkcją żywności. Rozpoczynając pracę w usługach cateringowych należy wypełnić wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających kontroli weterynaryjnej lub sanitarnej, który zawiera imię i nazwisko właściciela, numer NIP, określenie rodzaju i zakres działalności. Trzeba także podać rodzaj żywności, z jakiej będziemy produkować posiłki. Formularz musi być dostarczony do odpowiedniej placówki sanepidu.

 

Catering w domu – wymogi

 

Z reguły gdy ktoś chce założyć lokal gastronomiczny, musi pamiętać o wynajęciu odpowiedniego lokalu. Coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy cateringowej we własnym domu, co może wpłynąć na znaczne zmniejszenie kosztów. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że pomieszczenia muszą być odpowiednio przygotowane, zgodnie z wymogami sanepidu. Przede wszystkim w miejscu produkcji wymagana jest umywalka z gorącą i zimną wodą. Nie może także zabraknąć mydła oraz środka do dezynfekcji rąk. Pomieszczenie musi być wentylowane, a okna wyposażone w specjalne zabezpieczenia przeciw owadom.

 

Wymagane jest także zapewnienie odpowiednich urządzeń, które będą zapobiegać szybkiemu psuciu się żywności. Są to między innymi lodówki oraz zamrażarki. Wszystkie informacje dotyczące wymogów przy usługach cateringowych można uzyskać na stronie sanepidu lub w placówkach powiatowych.

 

Usługi cateringowe – czy to się opłaca

 

Zakładając działalność gospodarczą, kluczową kwestią są zarobki. Na pewno na początku trzeba się liczyć ze sporymi inwestycjami. Warto przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na dobrą reklamę. Można założyć fanpage w różnych mediach społecznościowych i opłacić reklamę. Wtedy informacja o naszej firmie dojdzie do większej liczby osób.

 

Branża gastronomiczna nie jest łatwa. Zarobki w niektórych miesiącach mogą być znikome, podczas gdy w innym okresie ciężko będzie zdecydować, co zrobić na początku, ponieważ zleceń jest tak dużo.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed każdym przejazdem. Obsługa bieżąca autobusu. Wymagania: Prawo jazdy kat. D + świadectwo kwalifikacji 95. Umiejętność pracy w zespole. Motywacja i chęć do...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?