Inwestycje, najogólniej ujmując, polegają na wykorzystaniu środków finansowych w celu otrzymania i pomnożenia korzyści majątkowych. Najczęściej więc, by rozpocząć jakąś inwestycję, należy posiadać określony kapitał. Skąd go wziąć?
Źródła finansowania inwestycji
Finansowanie inwestycji można podzielić na dwie główne grupy: finansowanie własne (wewnętrzne i zewnętrzne) i pochodzące spoza firmy. Każdą z tych grup można poddać jeszcze dodatkowej segmentacji. Jeżeli chodzi o kapitał własny, to przede wszystkim należy wspomnieć o majątku wprowadzanym przez właścicieli/wspólników do firmy. Drugim ważnym ogniwem są oczywiście zyski przedsiębiorstwa – np. osiągnięte ze sprzedaży czy ze zbycia elementów trwałych majątku.
Bardziej złożony podział występuje, jeśli chodzi o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji. Do dyspozycji przedsiębiorców są kredyty i pożyczki, w tym bankowe oraz pozabankowe. Firmy często ubiegają się o dotacje, leasing, fatkoring, obligacje, mogą też uzyskać finansowanie w zamian za sprzedaż udziałów.
Sposoby finansowania inwestycji
Dobierając właściwą metodę zewnętrznego finansowania projektów inwestycyjnych, należy zwrócić uwagę na charakter poszczególnych działań – osoby szukającej dofinansowania i osoby/instytucji finansowej.
Sposoby finansowania inwestycji dzieli się więc między innymi ze względu na okresy wykorzystywania kapitału – czyli zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe. Większość opisywanych metod ma charakter zwrotny – będzie trzeba zwrócić dług, opłacić raty leasingowe itp. Zdarza się jednak także, iż można otrzymać niezbędne dla inwestycji fundusze, które po spełnieniu odpowiednich warunków, są bezzwrotne jak np. dotacje.
Zasady finansowania inwestycji
Ważnym narzędziem przy poszukiwaniu i doborze finansowania jest tzw. dźwignia finansowa. Pozwala ona ocenić, czy korzystniejsze dla firmy będzie wprowadzenie oprocentowanego kapitału zewnętrznego, czy może zaangażowanie kapitału własnego. Należy również przeanalizować zagrożenia i możliwości, które dają omawiane źródło finansowania. Inwestorzy, wprowadzając własne środki, ryzykują więcej niż w przypadku np. zaciągania pożyczek. Jednak nadal pozostają niezależni. Kapitał zewnętrzny generuje pewne koszty (lub np. odsprzedaż udziałów), jednak z reguły pozwala na uzyskanie większych środków, a co za tym idzie – większe inwestycje.
Firmy mają bardzo wiele opcji i możliwości otrzymania finansowania. Wiele zależy od punktu wyjścia przedsiębiorstwa, od tego, czego i kiedy oczekuje i co jest w stanie poświęcić.
Duże znaczenie mają koszty ponoszone przy wybranej metodzie. Kredyty czy pożyczki są oprocentowane, niezależnie od instytucji, w których się je bierze (banki, parabanki). Przez to całościowa kwota finansowania inwestycji jest wyższa niż wielkość zaciągniętego długu. Dlatego decydując się na inwestycję, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, skąd bierze się pomoc i w jaki sposób dojdzie do wyrównania zaciągniętego zobowiązania.