Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Finansowanie inwestycji – źródła, sposoby, zasady

Finansowanie inwestycji – źródła, sposoby, zasady

 
Finansowanie inwestycji – źródła, sposoby, zasady

Inwestycje, najogólniej ujmując, polegają na wykorzystaniu środków finansowych w celu otrzymania i pomnożenia korzyści majątkowych. Najczęściej więc, by rozpocząć jakąś inwestycję, należy posiadać określony kapitał. Skąd go wziąć?

 

Źródła finansowania inwestycji

 

Finansowanie inwestycji można podzielić na dwie główne grupy: finansowanie własne (wewnętrzne i zewnętrzne) i pochodzące spoza firmy. Każdą z tych grup można poddać jeszcze dodatkowej segmentacji. Jeżeli chodzi o kapitał własny, to przede wszystkim należy wspomnieć o majątku wprowadzanym przez właścicieli/wspólników do firmy. Drugim ważnym ogniwem są oczywiście zyski przedsiębiorstwa – np. osiągnięte ze sprzedaży czy ze zbycia elementów trwałych majątku.

 

Bardziej złożony podział występuje, jeśli chodzi o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji. Do dyspozycji przedsiębiorców są kredyty i pożyczki, w tym bankowe oraz pozabankowe. Firmy często ubiegają się o dotacje, leasing, fatkoring, obligacje, mogą też uzyskać finansowanie w zamian za sprzedaż udziałów.

 

Sposoby finansowania inwestycji

 

Dobierając właściwą metodę zewnętrznego finansowania projektów inwestycyjnych, należy zwrócić uwagę na charakter poszczególnych działań – osoby szukającej dofinansowania i osoby/instytucji finansowej.

 

Sposoby finansowania inwestycji dzieli się więc między innymi ze względu na okresy wykorzystywania kapitału – czyli zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe. Większość opisywanych metod ma charakter zwrotny – będzie trzeba zwrócić dług, opłacić raty leasingowe itp. Zdarza się jednak także, iż można otrzymać niezbędne dla inwestycji fundusze, które po spełnieniu odpowiednich warunków, są bezzwrotne jak np. dotacje.

 

Zasady finansowania inwestycji

 

Ważnym narzędziem przy poszukiwaniu i doborze finansowania jest tzw. dźwignia finansowa. Pozwala ona ocenić, czy korzystniejsze dla firmy będzie wprowadzenie oprocentowanego kapitału zewnętrznego, czy może zaangażowanie kapitału własnego. Należy również przeanalizować zagrożenia i możliwości, które dają omawiane źródło finansowania. Inwestorzy, wprowadzając własne środki, ryzykują więcej niż w przypadku np. zaciągania pożyczek. Jednak nadal pozostają niezależni. Kapitał zewnętrzny generuje pewne koszty (lub np. odsprzedaż udziałów), jednak z reguły pozwala na uzyskanie większych środków, a co za tym idzie – większe inwestycje.

 

Firmy mają bardzo wiele opcji i możliwości otrzymania finansowania. Wiele zależy od punktu wyjścia przedsiębiorstwa, od tego, czego i kiedy oczekuje i co jest w stanie poświęcić.

 

Duże znaczenie mają koszty ponoszone przy wybranej metodzie. Kredyty czy pożyczki są oprocentowane, niezależnie od instytucji, w których się je bierze (banki, parabanki). Przez to całościowa kwota finansowania inwestycji jest wyższa niż wielkość zaciągniętego długu. Dlatego decydując się na inwestycję, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, skąd bierze się pomoc i w jaki sposób dojdzie do wyrównania zaciągniętego zobowiązania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?