Jesteś farmaceutą, fizjoterapeutą, a może pośrednikiem nieruchomości? Planujesz przeprowadzkę i chcesz wykonywać swój zawód w innym kraju unijnym? W tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie procedury uznania swoich kwalifikacji zawodowych. Europejska Legitymacja Zawodowa to elektroniczny dokument, który sprawi, że Twój zawód regulowany zostanie uznany w innym państwie UE. Sprawdź, jak ubiegać się o EPC, jakie są koszty oraz procedury wydawania europejskiej legitymacji zawodowej.
Spis treści
- European Professional Card – EPC – czym jest?
- EPC – dla kogo?
- Zawody regulowane objęte EPC
- Ja złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej?
- Europejska Legitymacja Zawodowa – jak się ubiegać?
- EPC – ile trwa wyrobienie legitymacji?
- EPC – ile jest ważna?
- Europejska legitymacja zawodowa – koszty
- EPC – zalety potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w innym kraju UE
- EPC – najczęściej zadawane pytania
European Professional Card – EPC – czym jest?
EPC (ang. European Professional Card), czyli Europejska Legitymacja Zawodowa jest elektronicznym potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE. Ma ona zastosowanie w przypadku zawodów regulowanych. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój zawód znajduje się na liście zawodów regulowanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym zamierzasz go wykonywać, najpierw konieczne może okazać się wystąpienie o uznanie przez dany kraj, Twoich kwalifikacji zawodowych.
Europejska legitymacja zawodowa jest elektronicznym dokumentem, który stanowi dowód:
-
uznania kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej,
-
spełnienia warunków niezbędnych do zgodnego z prawem świadczenia usługi transgranicznej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (czyli tymczasowego i okazjonalnego wykonywania tam zawodu regulowanego albo działalności regulowanej).
Pamiętaj!
Zawód regulowany to zawód, do którego wykonywania konieczne jest posiadanie konkretnego dyplomu otwierającego dostęp do tego zawodu, zdanie specjalnych egzaminów lub zarejestrowanie się w organizacji zawodowej.
Europejska legitymacja zawodowa jest więc ułatwieniem dla pracownika, służąc uznaniu jego kwalifikacji zawodowych i umożliwieniu przedstawicielom zawodów regulowanych, wykonywanie ich na terenie całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To, co istotne – EPC nie ma formy fizycznej. Nie jest papierowym dokumentem, a jedynie elektronicznym certyfikatem z informacjami o kwalifikacjach zawodowych posiadacza, które zapisywane są w Systemie Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI).
EPC – dla kogo?
Wiemy już, że Europejska legitymacja zawodowa jest dokumentem stanowiącym uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie Unii Europejskiej. Przeznaczona jest ona dla przedstawicieli zawodów, do których dostęp uzależniony jest od posiadania określonych kwalifikacji zawodowych. To, o czym jednak warto pamiętać, to fakt, że każde państwo członkowskie UE samodzielnie decyduje o uregulowaniu dostępu do danych zawodów. Możliwe jest więc, że zawód, który jest regulowany w jednym państwie, w innym takim nie będzie.
W przypadku zawodów, które nie są regulowane w Polsce, ale podlegają regulacji w innym kraju UE, najczęściej konieczne będzie udowodnienie co najmniej rocznego doświadczenia zawodowego w okresie ostatnich 10 lat.
Pamiętaj!
Posiadanie uprawnień do wykonywania konkretnego zawodu regulowanego w Polsce nie uprawnia automatycznie do wykonywania go także w innym kraju. Bez uzyskania uznania kwalifikacji zawodowych możliwe będzie to tylko w sytuacji, gdy dany zawód w innym kraju jest zawodem bez regulacji.
Jak wynika z art. 42. Ustawy o Zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, wniosek o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej może złożyć do właściwego organu albo wskazanej instytucji:
1. osoba zamierzająca wykonywać zawód regulowany albo podjąć lub wykonywać działalność regulowaną w państwie członkowskim, która:
a) posiada formalne kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu regulowanego albo spełnia wymagania kwalifikacyjne, od których jest uzależnione podjęcie lub wykonywanie działalności regulowanej, oraz, o ile jest to wymagane, spełnia inne warunki określone w przepisach regulacyjnych albo
b) wykonuje lub wykonywała przez co najmniej rok zawód albo działalność, które nie są regulowane w Rzeczypospolitej Polskiej, albo
c) ukończyła kształcenie regulowane;
2. usługodawca zamierzający świadczyć w jednym albo więcej niż jednym państwie członkowskim usługę transgraniczną w zawodzie regulowanym albo działalności regulowanej, który:
a) posiada formalne kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu regulowanego albo spełnia wymagania kwalifikacyjne, od których jest uzależnione podjęcie lub wykonywanie działalności regulowanej, oraz, o ile jest to wymagane, spełnia inne warunki określone w przepisach regulacyjnych albo
b) wykonuje lub wykonywał przez co najmniej rok zawód albo działalność, które nie są regulowane w Rzeczypospolitej Polskiej, albo
c) odbył kształcenie regulowane - o ile jego kwalifikacje zawodowe podlegają uznaniu w tych państwach członkowskich.
Czytaj także: Praca Holandia – podstawowe informacje
Zawody regulowane objęte EPC
Obecnie procedura wydawania EPC – zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2015/983. Komisji z dnia 24.06.2015 r. – obejmuje następujące zawody:
-
pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną,
-
farmaceuci,
-
fizjoterapeuci,
-
pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Ja złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej?
Przedstawiciele zawodów regulowanych, którzy chcą podjąć pracę w innym państwie członkowskim UE, będą musieli dopełnić kilku formalności. Jedną z podstawowych jest właśnie ubieganie się o Europejską Legitymację Zawodową. Wniosek o wydanie EPC składa się poprzez przeznaczoną do tego oficjalną stronę internetową UE – europa.eu. Złożony musi być do organu właściwego dla danego zawodu regulowanego – co najważniejsze – w państwie wysyłającym. Dla przykładu – farmaceuta bądź przewodnik górski w celu uznania kwalifikacji za granicą wniosek o EPC składa do polskiego organu. Pozostaje zatem pytanie, jakie organy i instytucje w Polsce są odpowiedzialne za wydawanie EPC?
Gdzie złożyć wniosek o EPC?
-
pielęgniarka odpowiedzialna za opiekę ogólną – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych,
-
fizjoterapeuta – Krajowa Izba Fizjoterapeutów,
-
farmaceuta – Naczelna Rada Aptekarska,
-
przewodnik górski – Ministerstwo Sportu i Turystyki,
-
pośrednik w obrocie nieruchomościami – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Europejska Legitymacja Zawodowa – jak się ubiegać?
Celem złożenia wniosku o wydanie EPC konieczne jest:
-
utworzenie konta w systemie EU Login,
-
zalogowanie się przy użyciu swojego konta w systemie EU Login,
-
uzupełnienie swojego profilu EPC,
-
utworzenie wniosku,
-
dołączenie kopii odpowiednich dokumentów w formie elektronicznej,
-
wysłanie wniosku wraz z załącznikami do odpowiedniego urzędu w kraju pochodzenia.
Czytaj także: Jak szukać pracy w Niemczech?
EPC – ile trwa wyrobienie legitymacji?
Postępy trwającej procedury zatwierdzania wniosku o wydanie legitymacji można na bieżąco śledzić na głównej platformie EPC. Warto zwrócić szczególną uwagę na otrzymywane automatycznie wiadomości e-mail, których nadawcą może być organ rozpatrujący wniosek. Ten może kontaktować się w sprawie brakujących dokumentów czy chociażby konieczności uiszczenia dodatkowych opłat. Na indywidualnym koncie pojawi się także informacja o wydaniu legitymacji.
Czas oczekiwania na wyrobienie legitymacji będzie jednak różnił się w zależności od wydającego ją organu. Dla przykładu – Krajowa Rada Fizjoterapeutów po przyjęciu wniosku niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie miesiąca od dnia jego złożenia, musi potwierdzić otrzymanie wniosku. Samo zaświadczenie o kwalifikacjach wystawiane jest niezwłocznie po otrzymaniu kompletu dokumentów i spełnieniu koniecznych warunków. Nieco inaczej wygląda to natomiast w przypadku Izby Pielęgniarek. Dla wnioskujących o uznanie kwalifikacji i planujących wyjazd na stałe, organ rozpatrzy wniosek i prześle go do instytucji państwa przyjmującego w ciągu 5 tygodni od otrzymania kompletnego wniosku albo w ciągu miesiąca od otrzymania brakujących dokumentów. W przypadku pracy czasowej terminy kształtują się następująco – 4 tygodnie od otrzymania kompletnego wniosku albo 3 tygodnie od otrzymania brakujących dokumentów.
Pamiętaj!
W przypadku, gdy właściwy organ nie wyda Europejskiej Legitymacji Zawodowej w ustawowym terminie albo w terminie przedłużonym, EPC zostaje automatycznie wydana przez system IMI. Wygenerowanie zaświadczenia o wydaniu legitymacji możliwe będzie wówczas za pośrednictwem konta online.
EPC – ile jest ważna?
Okres ważności EPC jest ściśle uzależniony od charakteru świadczenia usług. Europejska Legitymacja Zawodowa jest ważna:
-
bezterminowo – w przypadku stałego prowadzenia działalności zawodowej,
-
18 miesięcy – w przypadku czasowego świadczenia usług,
-
12 miesięcy – w przypadku czasowego świadczenia usług i zawodów dotyczących sfery zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego (np. fizjoterapeuta lub przewodnik górski).
Czytaj także: Praca we Włoszech: jak znaleźć? Gdzie szukać?
Europejska legitymacja zawodowa – koszty
Wyrobienie EPC wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat. Dodatkowe koszty bardzo często są nieodzownym elementem związanym z uznaniem naszej pracy poza granicami kraju. Dokładnie tak samo jest chociażby w przypadku ubiegania się o jednolity patent europejski, który ma chronić efekty naszej pracy w wielu państwach UE. A z jakimi kosztami wiąże się wydanie EPC?
Jak wynika z oficjalnej strony UE, w przypadku każdego wniosku, zarówno właściwy organ wydający legitymację w kraju pochodzenia, jak i w kraju przyjmującym, może zażądać opłat związanych ze sprawdzeniem dokumentacji. W Polsce kwestie kosztów związanych z wydaniem Europejskiej Legitymacji Zawodowej reguluje Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Za wydanie europejskiej legitymacji zawodowej pobiera się:
-
opłatę w wysokości 3% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w roku wydania legitymacji (dotyczy usługodawców prowadzących na stałe działalność w Polsce i ubiegających się o legitymację w celu świadczenia w innym państwie usługi w zawodzie, który nie jest w tym państwie uważany za związany ze zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym),
-
opłatę w wysokości 35% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w roku wydania legitymacji (dotyczy posiadaczy kwalifikacji nabytych poza Polską w innym państwie członkowskim, którzy ubiegają się o ich uznanie w Polsce, a także usługodawców na stałe prowadzących działalność w innym państwie członkowskim, którzy zamierzają świadczyć na terytorium Polski usługę transgraniczną w jednym z zawodów uważanych za związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem publicznym i obowiązuje ich sprawdzenie kwalifikacji).
Na podstawie powyższego, w 2023 roku za wydanie legitymacji dla usługodawców prowadzących na stałe działalność w Polsce pobierana jest opłata w wysokości 108 zł. Należy jednak pamiętać, że zaświadczenie wydawane jest w języku polskim, a za każdą dodatkową wersję językową należy dopłacić równowartość standardowej opłaty.
EPC – zalety potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w innym kraju UE
Jedną z niezaprzeczalnych zalet EPC jest ułatwienie uznawania kwalifikacji zawodowych w Europie poza granicami kraju pochodzenia, a dzięki temu umożliwienie znalezienia zatrudnienia w swoim zawodzie. Procedura elektroniczna umożliwia wnioskodawcom wykonującym zawody regulowane pracę na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i EOG. Proces jest szybki i bezproblemowy. Złożenie wniosku możliwe jest w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca UE. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to także fakt, że wnioski składane są do organów państwa wysyłającego, co znacznie ułatwia komunikację, ale także obniża koszty związane z koniecznością ewentualnych tłumaczeń dokumentów. Dane osobowe oraz wszelkie informacje o wnioskodawcy pozostają zapisane na jego indywidualnym koncie, co umożliwia ponowne wykorzystanie dokumentów w przyszłości, w celu złożenia kolejnych aplikacji.
Czytaj także: Praca w Belgii
EPC – najczęściej zadawane pytania:
-
Czym jest Europejska Legitymacja Zawodowa?
Europejska Legitymacja Zawodowa (EPC) jest pierwszą ogólnounijną procedurą elektroniczną, dzięki której osoby wykonujące zawody regulowane uzyskują potwierdzenie swoich kwalifikacji i mogą wykonywać ten zawód w innych państwach członkowskich UE.
-
Dla kogo jest Europejska Legitymacja Zawodowa?
Europejska Legitymacja Zawodowa przeznaczona jest dla wykonawców zawodów regulowanych, czyli takich, do których dostęp uzależniony jest od posiadania określonych kwalifikacji zawodowych. Obecnie procedura wydawania EPC obejmuje pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną, farmaceutów, fizjoterapeutów, przewodników górskich oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.
-
Ile ważna jest Europejska Legitymacja Zawodowa?
W przypadku stałego prowadzenia działalności zawodowej, Europejska Legitymacja Zawodowa ważna jest bezterminowo. Osobom czasowo świadczącym usługi wydawana jest ona na 18 miesięcy, a w przypadku czasowego świadczenia usług i zawodów dotyczących sfery zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego – okres jej ważności to 12 miesięcy.
Anna Rychlewicz
Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.