Sektor IT to ciekawe projekty, międzynarodowe środowisko pracy oraz bardzo atrakcyjne zarobki. Karierę w tej branży można budować na dwa podstawowe sposoby – na etacie lub jako freelancer.
Ścieżka kariery programisty
Minęły czasy, gdy możliwa była tylko pierwsza z tych opcji. Jeszcze kilkanaście lat temu celem większości pracowników było budowanie kariery w jednej firmie – najlepiej dużej, o międzynarodowym zasięgu i będącej znanym brandem. Obecnie można zaobserwować inną tendencję. Liczni specjaliści nie stawiają już na pracę etatową, gdyż w ich przekonaniu ogranicza to możliwości szybkiego rozwoju i hamuje ścieżkę kariery w IT.
– Wielu specjalistom IT zależy na tym, by pracować z najnowszymi wersjami technologii. Dążą do tego, by jak najwięcej się uczyć i mieć swobodę co do sposobu świadczenia pracy. Takie osoby decydują się na odejście z pracy na etacie także ze względu na elastyczność zatrudnienia. Freelancerowi nikt nie wyznacza, ile, kiedy i gdzie ma pracować – wyjaśnia Joanna Uklejska, Resource Project Manager w CONNECTIS_.
Kariera programisty – zarobki
Bez względu na formę współpracy specjaliści IT są cenieni na obecnym rynku i nie mają problemu ze zdobyciem dobrej pracy czy ciekawych projektów do samodzielnej realizacji. Decyzję o wyborze zatrudnienia na etat czy kariery „wolnego strzelca” podejmują na podstawie analizy poszczególnych ofert i wyboru lepszej opcji dla siebie. Obie formy zatrudnienia mają swoje zalety.
– Najbardziej opłacalną pod względem finansowym formą współpracy dla specjalistów IT jest właśnie współpraca z firmami w ramach tzw. B2B. Zatrudnieni na etacie cenią zaś sobie stabilność zatrudnienia i stałą pensję – dodaje Joanna Uklejska.
Kręta ścieżka kariery informatyka
W Polsce wielu specjalistów w zakresie IT w dalszym ciągu pracuje na podstawie umowy o pracę w jednej wybranej firmie. – Ponadto specjaliści IT często łączą pracę na etacie z dodatkowymi zleceniami. Oczywiście nie mogą one kolidować z interesem firmy lub negatywnie wpływać na efektywność danej osoby w godzinach pracy – zauważa Joanna Uklejska.
Ponadto niektóre firmy umożliwiają specjalistom IT prowadzenie pobocznej działalności zarobkowej, na przykład łączenie etatu z zewnętrznymi zleceniami. Pozwala to na budowanie własnej marki. Jenak nie wszyscy mają taką możliwość. Pracodawcy niekiedy zabezpieczają się, zawierając w umowach zakazy konkurencji, które ograniczają takie możliwości lub wręcz ich zakazują.
Freelancer… na etacie
Praca jako freelancer w branży IT może przybrać różne formy. Jednym ze sposobów jest nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową, organizującą projekty, w które freelancer może się zaangażować. Jak wygląda praca w takim systemie?
– Dana osoba jest angażowana w podobnym trybie pracy jak pracownik na etacie. Różni się to zasadami rozliczania, ale obowiązki mogą być zbliżone. Z pewnością jest to bardziej stabilna forma zatrudnienia niż tradycyjny freelancing – mówi Joanna Uklejska z CONNECTIS_.
Przy tego typu działalności specjalista niejako zwolniony jest z szeregu działań organizacyjnych, np. z poszukiwania zleceń czy kontaktów z klientami. Może skoncentrować się na stricte merytorycznych zadaniach. W przypadku tradycyjnego freelancingu wygląda to zupełnie inaczej.
– Takie osoby prowadzą swoją działalność, samodzielnie szukają zleceń, współpracują z różnymi firmami. Nie pracują w sztywnych ramach czasowych, a co za tym idzie – nie mają stałego źródła dochodu. Są wolnymi strzelcami w pełnym tego słowa znaczeniu – podsumowuje ekspertka z CONNECTIS_.