Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Etapy rekrutacji do policji

Etapy rekrutacji do policji

 
Etapy rekrutacji do policji

Proces rekrutacji do policji


Dla niektórych młodych ludzi praca w strukturach policji to wielkie wyzwanie i marzenie. Nie jest to jednak łatwa praca, ponieważ wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami oraz dużym stresem. Aby zostać policjantem trzeba przejść kilkuetapowy proces rekrutacyjny, który nie należy do najłatwiejszych. Każdy kandydat musi bowiem spełnić pewne warunki, między innymi: posiadanie polskiego obywatelstwa, ukończone 18 lat, posiadanie nieposzlakowanej opinii i pełnia praw publicznych. Osoby, które starają się zasilić szeregi policji, muszą też posiadać co najmniej średnie wykształcenie.

 

Etapy rekrutacji do policji


Aby rozpocząć proces rekrutacyjny, zainteresowane osoby muszą złożyć komplet wymaganych dokumentów:

    • podanie o przyjęcie do służby w policji – w tym dokumencie wymieniamy konkretną jednostkę, w której chcielibyśmy pełnić służbę,
    • wypełniony kwestionariusz osobowy (części A i B),
    • kserokopie dyplomów i świadectw, które potwierdzają nasze wykształcenie (kserokopie, nie odpisy. Oryginały należy mieć ze sobą podczas rozmowy).

Dodatkowo obowiązkowe jest przedstawienie dowodu osobistego oraz książeczki wojskowej, jeżeli kandydat odbywał służbę (warto tutaj dodać, że brak dowodu na którymkolwiek etapie rekrutacyjnym od razu nas dyskwalifikuje).

Kolejnym krokiem w rekrutacji jest test wiedzy ogólnej, który składa się z 40 pytań. Jest to test wyboru (ale nie wielokrotnego). Pytania dotyczą głównie funkcjonowania władzy sądowniczej, wykonawczej oraz ustawodawczej, a także bezpieczeństwa publicznego. Przykładowe pytania do testu można znaleźć na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Test sprawności fizycznej to następny etap. Aby do niego przystąpić kandydat musi przedłożyć zaświadczenie lekarskie, które pozwali na wykonywanie ćwiczeń fizycznych. W tym wypadku należy pamiętać o stroju gimnastycznym oraz obuwiu sportowym.

Podczas testu sprawnościowego kandydat musi się zmierzyć z torem przeszkód. Maksymalny czas przejścia tego toru to 1 minuta 41 sekund. Główne zadanie tego testu to sprawdzenie szybkości, zwinności, siły oraz wytrzymałości.

Po teście sprawnościowym przychodzi czas na badania psychologiczne, które mają za zadanie określić predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. W trakcie tego etapu trzeba odpowiedzieć na pytania w formie testu komputerowego, jak również spotkać się z psychologiem, który przeprowadzi indywidualną rozmowę. Jeżeli test psychologiczny wykaże, że nie nadajemy się do pracy w policji, to nie przechodzimy do następnego etapu, jakim są rozmowa kwalifikacyjna oraz badanie, które przeprowadza komisja lekarska. Takie badanie ma celu określić, czy nie nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do podjęcia pracy w strukturach policyjnych.

Dodatkowo podczas rekrutacji będziemy musieli wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego, która sprawdzi, czy kandydat może mieć dostęp do informacji niejawnych. Jeżeli otrzymamy negatywny wynik, to postępowanie rekrutacyjne jest przerwane, o czym zostaniemy poinformowani.

 

Punktacja do policji


Każdy etap procesu rekrutacyjnego jest odpowiednio punktowany. Na podstawie uzyskanych punktów tworzona jest lista rankingowa. Dodatkowe punkty można otrzymać za posiadane wykształcenie i umiejętności:

 

    • wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania - 4 punkty,
    • wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) - 4 punkty,
    • wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) - 6 punktów,
    • wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) o kierunku przydatnym dla służby w Policji
(prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne) - 8 punktów.

 

Składając dokumenty do policji warto także wykazać swoje umiejętności np. posiadanie tytuły ratownika medycznego, prawo jazdy różnych kategorii, uprawnienia ratownika wodnego, znajomość sportów walki, strzelectwa sportowego.


Łączna liczba punktów w procesie rekrutacyjnym wynosi 240, w tym za test z wiedzy za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy 1 punkt (łącznie można tutaj zdobyć 40 punktów). Maksymalna liczba punktów za test sprawności fizycznej to 60, natomiast minimalny wynik, który musimy otrzymać, aby test został zaliczony, to 43 punkty. Za test psychologiczny kandydaci mogą otrzymać 60 punktów. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej minimalny wynik to 36 punktów.

 

Elektroniczna rekrutacja do policji


Obecnie można skorzystać z elektronicznego systemu rejestracji dla kandydatów na stanowiska policjantów. Dzięki temu szybko uzyskamy wszelkie informacje dotyczące procesu rekrutacyjnego. Większość ankiet i dokumentów można znaleźć na policyjnych stronach, jednak składanie kompletu dokumentów nadal odbywa się osobiście.

 

Rezygnacja z rekrutacji do policji


W przypadku rezygnacji w trakcie rozpoczętego już procesu rekrutacyjnego kandydat powinien poinformować o tym odpowiednią jednostkę. Jeżeli zrezygnujemy bez poinformowania, nie ponosimy żadnych konsekwencji prawnych, jednak najprawdopodobniej nie będziemy mogli w przyszłości ubiegać się o ponowne rozpoczęcie procesu kwalifikacyjnego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!