Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna - definicja, cele i zadania

Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna - definicja, cele i zadania

 
Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna - definicja, cele i zadania

Definicję ergonomii sformułował w 1857 roku wybitny polski profesor Wojciech Bogumił Jastrzębowski. Termin oparty o greckie ergon – praca i nomos, czyli prawo, zasada, obejmował „naukę o pracy, czyli używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności”.

 

Celami ergonomii są, najogólniej mówiąc, dostosowanie pracy do możliwości człowieka i osiągnięcie jak największej wydajności, ale tak, aby nie szkodzić pracownikom i aby obowiązki służbowe nie odbijały się negatywnie na ich zdrowiu. Ergonomia pracy to nauka interdyscyplinarna, czerpie m.in. z dorobku psychologii, higieny i medycyny pracy, antropometrii (pomiary porównawcze części ciała), socjologii pracy a także z nauk technicznych, dotyczących budowy maszyn. Jeśli chodzi o rodzaje ergonomii, możemy wskazać ergonomię koncepcyjną i korekcyjną. Różnią się ze względu na zakres ich zadań.

 

Ergonomia koncepcyjna - co to jest?

 

Twórcy maszyn i urządzeń już na wstępnych etapach swojej działalności muszą uwzględniać ergonomię w kształtowaniu warunków pracy i jak najlepiej dostosować je do możliwości człowieka. To właśnie pole badań ergonomii koncepcyjnej.

 

Jest ona ważna nie tylko w projektowaniu dużych maszyn dla silnie zautomatyzowanych fabryk, ale także np. w ustalaniu aranżacji pomieszczeń biurowych. Ergonomia koncepcyjna dotyczy w tym przypadku m.in. doboru żarówek i rozkładu oświetlenia, optymalnego rozmieszczenia biurek, monitorów czy krzeseł. Długotrwałe siedzenie na nieergonomicznym krześle może powodować bóle pleców, a za słabe albo za mocne światło odbiją się na wzroku pracownika. Z tego względu ergonomiczne warunki pracy są tak ważne nie tylko w halach produkcyjnych, ale także w biurze wyposażonym w stanowiska komputerowe.

 

Ergonomia korekcyjna - co to jest

 

Ergonomia korekcyjna zajmuje się modernizacją już istniejących stanowisk pracy. Dążenie do poprawy warunków wykonywania służbowych obowiązków może wynikać nie tylko z chęci zlikwidowania wad urządzeń i maszyn. Badane są także takie czynniki, jak natężenie hałasu, oświetlenie, zanieczyszczenie powietrza, temperatura i wilgotność oraz powtarzalność i tempo czynności, przyjmowana pozycja ciała, metody pracy i przerwy. Najczęściej uchybienia dotyczące ergonomii w procesie pracy zgłaszają do pracodawcy specjaliści BHP, lekarze higieniści albo sami zatrudnieni – którzy szukają sposobu na poprawę swoich warunków.

 

Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna cele i zadania

 

Optymalne dostosowanie różnych aspektów pracy do możliwości ludzkiego organizmu – to nadrzędny cel badań ergonomii. Można go osiągnąć w dwojaki sposób - uwzględniając czynniki ergonomiczne w projektowaniu procesu pracy. Wtedy już na etapie koncepcji zapewnia się pracownikowi najkorzystniejsze rozwiązania.

 

Kontrola warunków w miejscu pracy pozwala natomiast zniwelować nieprawidłowości w przyjętych już rozwiązaniach. To główne zadanie ergonomii korekcyjnej. Należy ono przede wszystkim do specjalistów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, którzy zajmują się wykrywaniem uchybień i na bieżąco wprowadzają rozwiązania usprawniające i optymalizujące pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.