Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

 
Emigracja zarobkowa  - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Przyczyny emigracji ekonomicznej

 

Emigracja to opuszczenie stałego miejsca bytowania, na pewien okres lub na stałe. Wg Internetowej Encyklopedii PWN oznacza „ruch wędrówkowy ludności poza granice określonego terytorium”. Najczęściej więc emigracją określa się wyjazd (czasowy lub stały) poza granice kraju.

 

Przyczyny emigracji są bardzo różne. Jedną z nich jest chęć poprawy warunków materialnych. Nie mogąc znaleźć zatrudnienia w kraju albo nie będąc usatysfakcjonowanym z realiów panujących w danym miejscu, wielu ludzi decyduje się na emigrację zarobkową (ekonomiczną).

 

Niektórzy, nie mogąc zdecydować się na to, jaką ścieżkę kariery obrać w ojczyźnie, próbują poszukać czegoś za granicą. Bardzo często słyszy się np. o pielęgniarkach, hydraulikach, dla których wynagrodzenie w Polsce jest za niskie. W innym kraju mogą żyć na wyższym poziomie, wykonując tę samą pracę.

Znany jest również proceder, kiedy emigracja Polaków w celach zarobkowych jest czasowa. Jeżdżą na prace sezonowe lub na krótsze okresy, by odłożyć większą sumę pieniędzy i potem wrócić do kraju. Przyczyna emigracji nie zawsze związana jest tym, że w danym miejscu jest źle, ale tym, że gdzieś indziej może być lepiej.

 

Emigracja z Polski powodowana jest również chęcią poznania nowych miejsc. Ciekawość świata, kultur, zupełnie inne możliwości zarobku i budowania kariery - to coś, co może pociągać, szczególnie młodych. Nie zawsze jest to proces zaplanowany. Może to być wynik przypadku, zbiegu odpowiednich okoliczności.

 

Główną przyczyną emigracji ekonomicznej jest chęć poprawienia warunków materialnych. Wyższe wynagrodzenie, lepszy standard życia to jedno. Ale warto też pamiętać o dodatkowych czynnikach – rodzaj edukacji, lepsza opieka medyczna, zupełnie nowe standardy w opiece socjalnej. Inne kraje nie oferują wyłącznie wyższego wynagrodzenia. Mogą zagwarantować również lepsze warunki funkcjonowania „po pracy”.

 

Pozytywne i negatywne skutki emigracji

 

Jak każde większe zjawisko społeczne, tak samo i to, powoduje pewne konsekwencje. Mamy do czynienia zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi skutkami emigracji. Można je rozpatrywać z perspektywy osób udających się na emigrację, jak i opuszczanego przez nich kraju.

 

Pozytywnym skutkiem emigracji jest oczywiście poprawienie sytuacji danej jednostki migrującej. Taka odmiana zresztą nie dotyczy wyłącznie migrującej osoby. Najczęściej polepsza się sytuacja całej rodziny. Pozytywne konsekwencje migracji są również pozamaterialne. To możliwość przeżycia przygody albo nawet znalezienia swojego nowego miejsca na świecie. Przebywający na emigracji podnoszą swoje kwalifikacje, ale też umiejętności społeczne – adaptacja w nowym towarzystwie, nowej kulturze itp.

 

Do negatywnych skutków migracji, tych które mają wpływ na osobę emigrującą, należy przede wszystkim rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy z tej przyczyny rozpadają się małżeństwa. Rodzice wyjeżdżający na emigrację i zostawiający dzieci pod opieką np. dziadków  nie mają już takiego wpływu na swoje potomstwo. Nie mogą też zawsze towarzyszyć dzieciom podczas ważnych wydarzeń.

 

Wpływ emigracji zarobkowej na gospodarkę Polski

 

Jak migracje Polaków wpływają na nasz kraj? Tu również można zastosować podział na skutki pozytywne i negatywne.
Do pozytywnych efektów emigracji zalicza się m.in. zmniejszenie bezrobocia i podniesienie standardów bytowania. Mimo że Polacy zdobywają środki finansowe za granicą, to jednak zarobione kwoty najczęściej inwestują w kraju.

 

Jeden z bardziej negatywnych skutków emigracji polaków to wzrastający deficyt specjalistów. Widoczne jest to w różnych sytuacjach - brak lekarzy, pielęgniarek w szpitalach powoduje, że dostęp do opieki jest ograniczony. To negatywny skutek dla społeczeństwa.


Jednocześnie opuszczenie kraju przez pracowników o odpowiednich uprawnieniach sprawia, że przedsiębiorstwa nie mogą znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników. Cierpi więc gospodarka krajowa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.