Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emerytura w Unii Europejskiej – w jakim wieku? Ile wynosi?

Emerytura w Unii Europejskiej – w jakim wieku? Ile wynosi?

 
Emerytura w Unii Europejskiej – w jakim wieku? Ile wynosi?

Emerytura, czyli świadczenie pieniężne wypłacane comiesięcznie osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, różni się w zależności od kraju, w jakim jest wypłacana. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, dlatego najczęściej przybiera formę świadczenia dożywotniego. Jak wyglądają emerytury w partnerskich krajach Unii Europejskiej? Czy znacząco różnią się od emerytury w Polsce?

 

Spis treści

Wiek emerytalny w Unii Europejskiej

 

Europejskie emerytury przyznawane są osobom, które osiągnęły określony wiek, tak zwany „wiek emerytalny”. W Polsce aktualnie ustalony pułap różni się w zależności od płci świadczeniobiorcy, jednak w wielu krajach UE płeć nie jest brana pod uwagę. Ile wynosi ustawowy wiek emerytalny w Polsce? W 2023 r. jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

W UE pułap wieku uprawniający do pobierania emerytury jest stosunkowo wysoki – wynosi 65-67 lat. Najdłużej pracować muszą świadczeniobiorcy z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Moment przejścia na emeryturę następuje tam dopiero po osiągnięciu 68 lat (bez względu na płeć). Najniższy wiek emerytalny spośród państw członkowskich ustalono w Mołdawii – tam kobiety otrzymują emeryturę po ukończeniu 57 lat, a mężczyźni po ukończeniu 62 lat.

 

Jak kształtuje się wiek emerytalny w Unii Europejskiej?

 

Pułap wiekowy dla wybranych państw UE (kobiety i mężczyźni):

 

  • Albania – 60 i 65 lat;

  • Belgia – 67 lat;

  • Bułgaria – 65 lat;

  • Chorwacja – 67 lat;

  • Dania – 67 lat;

  • Finlandia – 65 lat;

  • Hiszpania – 67 lat;

  • Holandia – 67 lat;

  • Niemcy – 67 lat;

  • Norwegia – 67 lat;

  • Portugalia – 66 lat;

  • Włochy – 66 lat.

 

Emerytury w krajach Unii Europejskiej – wysokość

 

Emerytury w Unii Europejskiej przyznawane są na różnych zasadach, ich wysokość także nie jest ujednolicona. Według raportu opublikowanego przez serwis Picodi.com w 2022 roku najwyższe świadczenie otrzymywali norwescy emeryci – mogli oni liczyć nawet na 1797 euro miesięcznie. Najniższe emerytury wypłacane są w Mołdawii i w Albanii (kraje kandydujące do UE) – jest to zaledwie 128 euro.

Jak na tym tle wygląda polski system emerytalny? Polska emerytura w Unii Europejskiej znajduje się na 21. miejscu, wynosząc 499 euro. Wyprzedzają nas między innymi Niemcy (989 euro). Ciekawym aspektem wysokości emerytur w UE jest też wartość średniego świadczenia w stosunku do podstawowego koszyka żywnościowego. W tym rankingu na podium znalazła się Norwegia (13,4%), Austria (13,7%) i Francja (14,3%).

 

OIPE, czyli unijna emerytura w Polsce

 

Dobrą wiadomością dla osób pracujących za granicą jest emerytura unijna w Polsce. Przyjęty w kwietniu bieżącego roku przez Radę Ministrów projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych zakłada tworzenie dobrowolnych subkont OIPE, na które będzie można wpłacać pieniądze stanowiące uzupełnienie powszechnego systemu emerytalnego. Maksymalny limit rocznej wpłaty ma wynieść 3-krotność prognozowanego przeciętnego rocznego wynagrodzenia za pracę. Ponadto, w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej czytamy między innymi:

 

  • W Polsce za zbliżony produkt do OIPE można uznać IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), które funkcjonują w III filarze emerytalnym. Dlatego w OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE.
    • Wprowadzone zostaną zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania.
  • Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału.

 

Wiek emerytalny: Unia Europejska – prognozy do 2060 roku

 

Prognozy dotyczące wieku emerytalnego nie są dobre dla przyszłych emerytów. Eksperci na całym świecie wskazują na konieczność wzrostu pułapu wiekowego, co uzasadniają tym, że niski wiek emerytalny w starzejących się społeczeństwach oznacza załamanie systemów emerytalnych. Ma to odzwierciedlenie w działaniach podejmowanych m.in. przez OECD, czyli organizację odpowiedzialną za politykę społeczno-ekonomiczną krajów członkowskich.

 

Światowe trendy wyraźnie pokazują, że wiek emerytalny Unii Europejskiej będzie wzrastał. Dłuższa aktywność na rynku pracy zgodnie z założeniami ma sprzyjać stabilności systemu emerytalnego, a jednocześnie pozytywnie wpływać na wysokość emerytury.

 

Liczba lat na emeryturze w UE – prognozy

 

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazują, że w 27 krajach UE średnia wieku emerytalnego kształtuje się na poziomie 63,5 lat dla kobiet i 64,3 lat dla mężczyzn. Jak długo pobierane są emerytury w krajach Unii Europejskiej?

 

Według badań OECD w latach 70. mężczyźni pobierali emeryturę przez średnio 12 lat, do 2020 roku było to już 19,5 lat. Z kolei kobiety w latach 70. pobierały świadczenie przez średnio 16 lat, do roku 2020 było to 23,8 lat. W Polsce jest to średnio 18,7 lat dla mężczyzn i 25,1 lat dla kobiet. Wyniki te jasno pokazują, że emerytura w Unii Europejskiej z czasem będzie pobierana coraz dłużej.

 

Emerytura europejska – odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania:

 

  • Jaki jest wiek emerytalny w Polsce i w krajach Unii Europejskiej?

 

W Polsce ustawowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W różnych krajach Unii Europejskiej wiek emerytalny różni się, jednak większość państw UE ma pułap 65-67 lat. W Wielkiej Brytanii i Irlandii emerytura przysługuje po osiągnięciu 68 lat, niezależnie od płci. Najniższy wiek emerytalny w UE obowiązuje w Mołdawii, gdzie kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 57 lat, a mężczyźni po ukończeniu 62 lat.

 

  • Co to jest emerytura europejska?

 

Emerytura europejska to termin odnoszący się do systemu emerytalnego obowiązującego w krajach Unii Europejskiej. W ramach tego systemu osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny, mogą otrzymywać świadczenia emerytalne. Emerytury w UE są przyznawane na różnych zasadach i ich wysokość nie jest ujednolicona. Różne kraje UE mają różne pułapy wiekowe i różne wysokości emerytur. Istnieją również różnice dotyczące innych elementów systemu emerytalnego, takich jak podatki, zwolnienia podatkowe czy limit kosztów związanych z prowadzeniem konta emerytalnego.

 

  • Kto może liczyć na OIPE?

 

OIPE (Ogólnoeuropejskie Indywidualne Produkty Emerytalne) to system dobrowolnych subkont emerytalnych wprowadzony w Polsce. Projekt ustawy o OIPE zakłada możliwość wpłacania pieniędzy na takie subkonto jako uzupełnienie powszechnego systemu emerytalnego. OIPE ma na celu umożliwienie osobom pracującym za granicą korzystania z unijnej emerytury w Polsce. Osoby pracujące w innych krajach UE będą mogły wpłacać pieniądze na subkonto OIPE, które będzie funkcjonować podobnie do obecnie istniejącego systemu Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) w III filarze emerytalnym.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Budowy

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lokalizacja - Polkowice Czego oczekujemy: doświadczenia związanego z zarządzaniem procesem budowlanym na stanowisku Kierownika Budowy, komunikatywna znajomość jęz. angielskiego, uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, umiejętności organizacji pracy własnej,...
  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Asystent Brokera

    Aon Polska Services Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Aktywne wsparcie Brokerów. Przygotowywanie slipów brokerskich, opracowań, raportów, rekomendacji i innych niezbędnych dokumentów. Raportowanie zgodnie z procedurami Aon. Dbanie o porządek w dokumentacji zgodnie z procedurami Aon. Poszerzanie wiedzy...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.