Ustawa o emeryturach pomostowych
19 grudnia 2008 roku sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Według przepisów jest to świadczenie przysługujące ludziom urodzonym po 31 grudnia 1948, którzy wykonywali pracę o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach. Są to między innymi prace:
• pod ziemią,
• na wodzie i pod wodą,
• w powietrzu i w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
• w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.
Na takie świadczenie mogą liczyć osoby, zatrudnione przy ciężkich fizycznych zadaniach, wiążących się z dużym obciążeniem statycznym. Zalicza się do nich: rybaków morskich, personel samolotów, garbarzy, którzy pracowali bezpośrednio przy obróbce mokrych skór. Oprócz tego emerytura pomostowa przyznawana jest ludziom, którzy musieli wykazywać się sprawnością psychofizyczną. Zmniejsza się ona wraz z wiekiem, a to powoli uniemożliwia wykonywanie zawodu. Tak może być w przypadku maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi, członków zespołu ratownictwa medycznego, tancerzy zawodowych.
Emerytura pomostowa - warunki
Warto zaznaczyć, że aby otrzymać emeryturę pomostową, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest obowiązek udowodnienia co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oprócz tego kobiety muszą mieć ukończone co najmniej 55 lat, a mężczyźni 60. Istotna jest także kwestia stażu ubezpieczeniowego, w skład którego wchodzą okresy składkowe i nieskładkowe. Panie powinny mieć minimum 20 lat, a panowie 25 lat udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Istotne są także ramy czasowe świadczenia pracy w szczególnym charakterze: przed 1 stycznia 1999 roku lub po 31 grudnia 2008 roku. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, należy rozwiązać stosunek pracy i spełniać wszystkie powyższe warunki.
Jak wygląda kwestia okresów składkowych? Do lat pracy nie wliczają się: zasiłki chorobowe, rehabilitacyjne, opiekuńcze lub macierzyński, urlopy wychowawcze, bezpłatne, wojskowe, dla poratowania zdrowia, szkoleniowy.
Wysokość emerytury pomostowej
Wysokość emerytury pomostowej jest zależna od wysokości wynagrodzenia oraz od przepracowanych lat. Na podstawę świadczenia składają się:
• kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji,
• kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Następnie podstawa dzielona jest przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, które jest ustalane według tablicy średniego trwania życia osobno dla kobiet, a osobno dla mężczyzn.