Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektryk - kim jest, praca, zarobki

Elektryk - kim jest, praca, zarobki

 
Elektryk - kim jest, praca, zarobki

Elektryk - kim jest?


Elektryk to zawód, który związany jest z wykonywaniem prac montażowych oraz naprawą instalacji elektrycznych. Co robi elektryk oprócz tego? Praca elektryka polega również na wykonywaniu działań konserwacyjnych oraz naprawiania instalacji licznikowych.

Aby zostać elektrykiem należy skończyć odpowiednią szkołę. W drodze po wyższe zarobki liczy się oczywiście szkoła/uczelnia, jednak najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności.

 

Jak zostać elektrykiem?


Elektrykiem można zostać po:

    • szkole zawodowej (ZSE elektryk lub ZSE elektryk),
    • technikum,
    • szkole policealnej (elektryk),
    • kwalifikacyjnym kursie zawodowym,
    • studiach wyższych,
    • otrzymaniu odpowiednich uprawnień, które nadawane są w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych, jak np. Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Szczegółowe zasady związane z nabywaniem wyżej wymienionych uprawnień określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku.


Praca elektryk


Praca elektryka jest złożona i przebiega wielopoziomowo. Osoba w tym zawodzie w zależności od doświadczenia wykonuje pracę, która polega na projektowaniu instalacji i sieci elektrycznych, montażu instalacji elektrycznych w zgodzie z zapisami dokumentacji technicznej. Elektryk odpowiada także za instalację i uruchamianie maszyn oraz urządzeń elektrycznych, a także regulowanie parametrów związanych z ich pracą.

Do jego obowiązków należy także wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji, napraw instalacji, maszyn oraz urządzeń elektrycznych, linii napowietrznych i kablowych oraz układów automatyki. W zakresie jego obowiązków znajdują się także pomiary i próby po montażach i naprawach związanych z instalacją elektryczną, opieka nad maszynami i urządzeniami elektrycznymi, a także ocena ich stanu technicznego.


Ile zarabia elektryk?


Według Barometru Zawodów elektrycy znajdują się w grupie zawodów deficytowych. Oznacza to, że osób gotowych i zdolnych do podjęcia pracy w tym zawodzie jest znacznie mniej niż ofert pracy dla elektryków. Zapotrzebowanie rynkowe jest ogromne i w związku z tym stawki są coraz wyższe. Jednak porównując to, ile zarabia elektryk w Niemczech, a ile w Polsce nadal jest spora różnica.

Według ankiety przeprowadzonej przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków elektryków wynosi 3318 brutto. Dla porównania stawka godzinowa elektryka w Niemczech wynosi średnio 13 euro. Do tego dochodzą diety i inne dodatki.

Inaczej wyglądają też zarobki elektryka, zarobki elektromontera, młodego elektryka, elektryka z uprawnieniami, zarobki technika elektryka i zarobki technika elektronika, czy zarobki inżyniera elektryka.
 
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Elektra i Kungsbacka AB

Polecane oferty

  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?