Elektryk - kim jest?
Elektryk to zawód, który związany jest z wykonywaniem prac montażowych oraz naprawą instalacji elektrycznych. Co robi elektryk oprócz tego? Praca elektryka polega również na wykonywaniu działań konserwacyjnych oraz naprawiania instalacji licznikowych.
Aby zostać elektrykiem należy skończyć odpowiednią szkołę. W drodze po wyższe zarobki liczy się oczywiście szkoła/uczelnia, jednak najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności.
Jak zostać elektrykiem?
Elektrykiem można zostać po:
• szkole zawodowej (ZSE elektryk lub ZSE elektryk),
• technikum,
• szkole policealnej (elektryk),
• kwalifikacyjnym kursie zawodowym,
• studiach wyższych,
• otrzymaniu odpowiednich uprawnień, które nadawane są w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych, jak np. Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Szczegółowe zasady związane z nabywaniem wyżej wymienionych uprawnień określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku.
Praca elektryk
Praca elektryka jest złożona i przebiega wielopoziomowo. Osoba w tym zawodzie w zależności od doświadczenia wykonuje pracę, która polega na projektowaniu instalacji i sieci elektrycznych, montażu instalacji elektrycznych w zgodzie z zapisami dokumentacji technicznej. Elektryk odpowiada także za instalację i uruchamianie maszyn oraz urządzeń elektrycznych, a także regulowanie parametrów związanych z ich pracą.
Do jego obowiązków należy także wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji, napraw instalacji, maszyn oraz urządzeń elektrycznych, linii napowietrznych i kablowych oraz układów automatyki. W zakresie jego obowiązków znajdują się także pomiary i próby po montażach i naprawach związanych z instalacją elektryczną, opieka nad maszynami i urządzeniami elektrycznymi, a także ocena ich stanu technicznego.
Ile zarabia elektryk?
Według Barometru Zawodów elektrycy znajdują się w grupie zawodów deficytowych. Oznacza to, że osób gotowych i zdolnych do podjęcia pracy w tym zawodzie jest znacznie mniej niż ofert pracy dla elektryków. Zapotrzebowanie rynkowe jest ogromne i w związku z tym stawki są coraz wyższe. Jednak porównując to, ile zarabia elektryk w Niemczech, a ile w Polsce nadal jest spora różnica.
Według ankiety przeprowadzonej przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków elektryków wynosi 3318 brutto. Dla porównania stawka godzinowa elektryka w Niemczech wynosi średnio 13 euro. Do tego dochodzą diety i inne dodatki.
Inaczej wyglądają też zarobki elektryka, zarobki elektromontera, młodego elektryka, elektryka z uprawnieniami, zarobki technika elektryka i zarobki technika elektronika, czy zarobki inżyniera elektryka.