Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektroniczne zwolnienia lekarskie – co oznaczają dla pracowników

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – co oznaczają dla pracowników

 
Elektroniczne zwolnienia lekarskie – co oznaczają dla pracowników

Kiedy dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy? Czy musimy robić to osobiście? Jakie obowiązki ciążą na pracowniku? Choć elektroniczne L4 są obecnie jedyną obowiązującą formą wystawiania zaświadczeń lekarskich, wciąż budzą wiele wątpliwości.

 

E zwolnienia – czy musisz dostarczyć zwolnienie do pracodawcy?


E-zwolnienia lekarskie, czyli tzw. E-ZLA, z dniem 1 grudnia 2018 roku zastąpiły funkcjonujące wcześniej druki ZUS-ZLA. Od tej pory wszystkie zaświadczenia wystawiane  przez internistę i innych specjalistów mają postać dokumentu elektronicznego.

Co to oznacza dla pracownika? Przede wszystkim to, że po badaniu nie bierze on już zwolnienia od lekarza w postaci papierowego druczku i nie musi dostarczać go osobiście do firmy. Teraz zaświadczenie lekarskie trafia do pracodawcy i do ZUS-u automatycznie, a zatem szef dowiaduje się o nim niemal natychmiast.

Jeśli z powodu awarii lub dlatego, że firma nie posiada jeszcze profilu w systemie obsługującym zwolnienia (PUE ZUS) wystawienie elektronicznego L-4 nie jest możliwe, pracownik otrzymuje od lekarza wydruk e-zaświadczenia. W takiej sytuacji termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego do szefa wynosi 7 dni, licząc od dnia następującego po badaniu. Pracodawca z kolei nie ma już obowiązku przekazywać go dalej do ZUS-u, gdyż dzieje się to automatycznie w chwili uwierzytelnienia dokumentu przez lekarza.

Warto też pamiętać, że zaświadczenie lekarskie jest dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w firmie. Jest to o tyle istotne, że samowolne opuszczenie miejsca pracy bez poinformowania o tym pracodawcy to bardzo poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. Zgodnie z Kodeksem pracy niesubordynowanemu podwładnemu grożą liczne sankcje, w tym nagana i rozwiązanie umowy z pominięciem okresu wypowiedzenia.

 

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – czym skutkują dla pracowników?


Choć zasady wystawiania zwolnień lekarskich uległy zmianie, nie zmienił się obowiązek poinformowania szefa o tym, że nie będzie nas w pracy. Zgodnie z przepisami powinniśmy to zrobić niezwłocznie i w ciągu maksymalnie dwóch dni od początku nieobecności. Co więcej, przełożony ma prawo wiedzieć, kiedy prawdopodobnie wrócimy do pracy.

Ustawodawca przewidział okoliczności, w których nie musimy dotrzymywać terminu dwóch dni. Jest tak m.in. w sytuacji obłożnej choroby, gdy dodatkowo nie ma nikogo, kto mógłby przekazać wiadomość naszemu pracodawcy. Jednak w chwili, gdy taka osoba się pojawi – na przykład uda nam się skontaktować z którymś z domowników lub znajomym – na zawiadomienie szefa o nieobecności znów mamy maksymalnie 2 dni.

Podsumowując, pracownik nie ma już obowiązku fizycznego dostarczania do pracy zwolnienia lekarskiego, musi natomiast poinformować szefa o nieobecności w ciągu 2 dni. Co ważne, nie ma potrzeby, by w tym celu jechał do firmy. Może to zrobić telefonicznie, mailowo, pocztą tradycyjną bądź poprosić osoby trzecie o ustne przekazanie informacji. W przypadku, gdy zdecydujemy się na tradycyjną pocztę, za decydującą uznaje się datę stempla pocztowego, a nie dzień doręczenia zawiadomienia do firmy. 

 

E-zwolnienia i ZUS


Warto pamiętać, że zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy przysługują osobom, które są ubezpieczone w ZUS-ie. Pracownik może uzyskać zwolnienie w przypadku, gdy sam jest chory lub kiedy musi zaopiekować się członkiem rodziny – dzieckiem, współmałżonkiem bądź rodzicem.

Dzięki zaświadczeniu lekarskiemu uzyskuje prawo do wielu udogodnień w czasie niedyspozycji, takich jak wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Co istotne, nawet jeśli pracodawca odprowadza w naszym imieniu składki do ZUS-u, ale nie udamy się do lekarza po zwolnienie, wówczas tracimy prawo do pobierania świadczeń.

Zazwyczaj wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia pracownika. Wyjątkiem jest ciąża lub sytuacja, gdy do uszczerbku na zdrowiu doszło w drodze do pracy – wtedy podwładnemu należy się 100% pensji.

Należy też pamiętać, że w przypadku zaświadczenia papierowego przekroczenie terminu dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy skutkuje zmniejszeniem wynagrodzenia chorobowego o 25% począwszy od 8. dnia stwierdzonej niezdolności do pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   66,80 - 78,18 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Opis stanowiska pracy: Firma MT Industrietechnik GmbH Co. KG poszukuje elektryków (elektryk, elektromonter, elektronik, elektroinstalator i pokrewnych z branży elektrycznej i elektronicznej). Zadania: praca na różnych przemysłowych obiektach i budowach w Niemczech (przemysłówka) układanie...
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Wielka Brytania) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość...
  • Kierowca kat. C+E z ADR

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, ul. Jędrzejowska 172    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    2 godz.
    kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 ilość wakatów ograniczona system naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę; odjazd z innym załadowanym wcześniej kontenerem; praca wokół komina do 100 km;...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.