Czy istnieje wygodny, a zarazem bezpieczny sposób, aby wykupić leki na receptę? Korzystanie z usług NFZ ułatwiają e-recepty, czyli recepty, które automatycznie rejestrowane są w systemie teleinformatycznym. Sprawdź, jak wygląda recepta w wersji elektronicznej i jak przebiega jej realizacja.
Spis treści
E-recepta – co to?
Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które zastąpiło wypisywane przez lekarzy papierowe recepty. Taka forma sprawia, że wykupienie leków jest bezpieczniejsze i wygodniejsze – nowe recepty są czytelne i nie powodują kłopotów związanych z niewyraźnym pismem, błędnymi danymi czy brakiem pieczątki.
Stosowana powszechnie e-recepta jest wynikiem cyfryzacji ochrony zdrowia, której celem było wsparcie lekarzy i farmaceutów oraz samych pacjentów. Elektroniczna wersja tradycyjnej recepty weszła do obiegu w 2020 roku – rok później taki sam los spotkał skierowania do specjalistów, szpitali i na zabiegi.
Elektroniczna recepta – jak zrealizować?
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zmodernizowało system opieki zdrowotnej, dopasowując go do standardów obowiązujących w UE. Wyznacznikiem zmian jest nowy sposób na wypisanie recepty oraz zasady realizacji recept.
Aby wykupić leki na e-receptę, należy:
-
podać farmaceucie numer PESEL i 4-cyfrowy kod sms/e-mail/na wydruku od lekarza;
-
pokazać farmaceucie kod QR e-recepty (do zeskanowania).
E-recepta – jak uzyskać?
Prawo farmaceutyczne dopuszcza dwie formy recept – może to być recepta papierowa lub recepta elektroniczna. Forma elektroniczna dotyczy pacjentów, którzy wybrali taki sposób powiadomień na IKP. Papierowy wydruk informacyjny można otrzymać bez logowania do portalu, wystarczy zgłosić taką potrzebę w trakcie wizyty.
Kto wystawia nowe recepty? Takie prawo ma każdy, kto może wystawić zwolnienie lekarskie bądź właśnie recepty, czyli lekarz, dentysta i felczer. Czy dentysta może wystawić L4? Jak najbardziej, jednak aby zwolnienie było respektowane, stomatolog powinien posiadać zgodę ZUS.
Co ważne, recepta lekarska może zostać wystawiona podczas wizyty w gabinecie lub online (poprzez IKP), np. w razie przewlekłej choroby.
E-recepta – jak długo jest ważna?
Standardowo recepta elektroniczna ważna jest 30 dni od daty wystawienia lub konkretnej daty zaznaczonej przez lekarza. Jednak istnieją wyjątki – wtedy termin realizacji recepty może wynosić 7, 120, a nawet 365 dni. Określony termin realizacji dotyczy:
-
antybiotyków – 7 dni;
-
preparatów immunologicznych – 120 dni.
E-recepta będzie ważna przez 365 dni tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie zaznaczy to w dokumencie, jednak niezależnie od czasu realizacji możliwe jest przepisanie leku jedynie na 360 dni. Warto przy tym pamiętać, że recepta po upływie terminu traci ważność i nie można jej zrealizować.
Jak liczyć ważność recepty? Przepisane leki można wykupić np. w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz może też zaznaczyć późniejszą datę realizacji, wtedy termin liczony jest od wskazanego dnia.
Elektroniczna recepta – gdzie sprawdzić?
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia reguluje organizację i zasady działania systemu, wskazując, że dostęp do informacji medycznych można uzyskać poprzez IKP. Internetowe Konto Pacjenta (art. 7a) zapewnia dostęp do informacji, a w tym wystawionych recept, skierowań i zwolnień lekarskich. Można go uzyskać korzystając z portalu internetowego lub aplikacji mobilnej.
Elektroniczna recepta – zalety
E-recepta to rozwiązanie większości problemów, z jakimi borykali się pacjenci i farmaceuci. Są zawsze czytelne, dlatego ryzyko, że otrzymasz niewłaściwy lek, praktycznie nie istnieje. Można zrealizować je w całej Polsce. Elektroniczne recepty nie grożą też zgubieniem czy zniszczeniem – zostają automatycznie zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie w każdej chwili można sprawdzić dawkowanie.
Na spore ułatwienia mogą liczyć osoby, które korzystają z aplikacji mojeIKP. Mogą otrzymywać na telefon powiadomienia o wystawionych receptach, a realizacja recept w aptece odbywa się za pomocą kodu QR, który wyświetla się na ekranie telefonu. Dodatkowo możliwe jest pobranie recepty do druku jako pliku PDF, dzięki czemu można przesłać ją do drugiej osoby.