Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

 
Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej czy postępu technologicznego. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Co więcej, kandydaci do pracy z uprawnieniami mają dość szerokie pole wyboru ścieżki zawodowej. Elektromonterzy pracują są w dużych zakładach przemysłowych i firmach fotowoltaicznych, na placach budowy czy w pogotowiu energetycznym. 

 

Spis treści

Elektromonter – jak zostać?

 

Do wykonywania zawodu elektromontera niezbędne jest wykształcenie zasadnicze zawodowe / branżowe / techniczne i posiadanie uprawnień w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych i energetycznych, które nadaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia wydaje się na 5 lat. Po tym czasie muszą zostać odnowione. Absolwent szkoły średniej może podnosić swoje kwalifikacje, np. podejmując studia inżynierskie lub decydując się na kursy zawodowe poszerzające kwalifikacje.

 

A zatem, jakie musisz zdobyć uprawnienia SEP lub tytuły zawodowe?

 

Jak czytamy w publikacji INFORMACJA O ZAWODZIE Elektromonter (elektryk) zakładowy (741207) Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Departamentu Rynku Pracy, opracowanej w ramach projektu Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+ (Warszawa, 2018):

 

Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne / preferowane do podjęcia pracy w zawodzie (...):

 

  • świadectwo potwierdzające kwalifikację EE.05 Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych (wyodrębnioną w zawodzie elektryk), po zdaniu egzaminu organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną,
  • świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski w zawodzie pokrewnym elektryk, nadawanego w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego, po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze,
  • certyfikat potwierdzający udział w szkoleniach i nabycie umiejętności w zakresie nowoczesnych rozwiązań instalacji elektrycznych, odgromowych i teletechnicznych,
  • prawo jazdy odpowiedniej kategorii,
  • uprawnienia specjalistyczne do obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • świadectwa kwalifikacyjne „E” grupy G1 uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru i/lub eksploatacji (w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym) dot. urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV. 

 

Nauka zawodu elektromontera będzie najłatwiejsza dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka, fizyka, chemia. Liczy się również wyobraźnia, w tym wyobraźnia przestrzenna. Każdy elektromonter pracuje na co dzień z rysunkami technicznymi – musi umieć je właściwie odczytywać oraz tworzyć.

 

Sprawdź także, na kogo czeka praca jako elektryk.

 

 

Elektromonter – jak wygląda praca w tym zawodzie?

 

Elektromonter to odpowiedzialne stanowisko wymagające nie tylko kwalifikacji z zakresu elektryki, ale jednocześnie spełnienia określonych wymogów fizycznych i predyspozycji psychofizycznych. Osoba na tym stanowisku odpowiada za takie zadania jak:

 

  • montaż instalacji elektrycznej;

  • przebudowa instalacji elektrycznej;

  • naprawa instalacji elektrycznych;

  • konserwacja instalacji elektrycznych.

 

Jest to praca w ciągłym ruchu, wykonywana w różnych warunkach, nierzadko na dużych wysokościach. W zależności od specjalizacji pracownik na tym stanowisku może wykonywać swoje obowiązki wewnątrz pomieszczeń (zakłady produkcyjne, przedsiębiorstwa przemysłowe) lub na zewnątrz (na wysokości lub na placu budowy). Elektromonter może specjalizować się na przykład w maszynach (maszyny górnicze, dźwigi osobowe), urządzeniach (urządzenia sygnalizacyjne, urządzenia oświetleniowe, urządzenia rozdzielcze) czy układach (automatyka przemysłowa, układy pomiarowe, tabor szynowy, tablice rozdzielcze).

 

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia wymienia aż 23 specjalności w ramach zawodu elektromontera. Są to:

 

  • elektromonter (elektryk) zakładowy,
  • elektromonter instalacji elektrycznych,
  • elektromonter linii kablowych,
  • elektromonter lotniczy,
  • elektromonter maszyn elektrycznych,
  • elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego,
  • elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego,
  • elektromonter napowietrznych linii niskich i średnich napięć,
  • elektromonter napowietrznych linii wysokich i najwyższych napięć,
  • elektromonter okrętowy,
  • elektromonter pogotowia elektroenergetycznego,
  • elektromonter prefabrykowanych stacji transformatorowych,
  • elektromonter reklam świetlnych,
  • elektromonter rozdzielni i podstacji trakcyjnych,
  • elektromonter sieci trakcyjnej,
  • elektromonter taboru szynowego,
  • elektromonter telekomunikacyjnych urządzeń zasilających,
  • elektromonter transformatorów,
  • elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej,
  • elektromonter urządzeń sygnalizacyjnych,
  • elektromonter/konserwator urządzeń dźwignicowych,
  • pomocnik elektromontera,
  • pozostali elektromechanicy i elektromonterzy.

 

Elektromonter – zarobki

 

Rynek pracy w Polsce jest otwarty na elektromonterów, ale czy jest to zawód, z którym warto się związać? Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (Sedlak & Sedlak) wskazało, że mediana zarobków na stanowisku elektromontera wynosi 5380 złotych brutto miesięcznie. Za stawkę rynkową uważa się wynagrodzenie w granicach 4570-6610 złotych brutto miesięcznie.

 

Od czego zależy wysokość zarobków elektromontera? Pensja jest zależna przede wszystkim od poziomu wykształcenia, posiadanych uprawnień i stażu pracy. Znaczenie ma też wielkość firmy i województwo, w którym pracuje elektromonter.

 

Elektromonter – ryzyko zawodowe

 

Środowiskiem pracy elektromontera może być to praktycznie każde miejsce, w którym obecna jest energia elektryczna. Z tego względu zagrożenia zawodowe mogą stanowić zarówno czynniki fizyczne (w tym upadek lub uderzenie, ruchome części maszyn, ostre elementy, hałas, pola elektromagnetyczne), jak i chemiczne (substancje żrące) czy psychofizyczne (obciążenie statyczne lub dynamiczne).

 

Czytaj takżeUbytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

 

Gdzie szukać pracy jako elektromonter?

 

Elektromonter to profesja wykonywana w różnych gałęziach polskiej gospodarki. Elektromonter wypełnia obowiązki w zakładach przemysłowych, montażowych i produkcyjnych, a także w firmach wykorzystujących różnego rodzaju urządzenia i maszyny, przedsiębiorstwach budowlanych, firmach świadczących usługi naprawcze i instalacyjne.

 

W naszym serwisie często pojawiają się osoby skierowane do absolwentów technikum i szkół branżowych o profilu elektrycznym / energetycznym. Pamiętaj, że w wielu przypadkach pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy wysłania CV (stworzysz je w naszym bezpłatnym Kreatorze CV), a niekiedy także listu motywacyjnego. W dokumentach aplikacyjnych kluczowe jest wskazanie tytułu zawodowego np. technik elektryk i aktualnych uprawnień do wykonywania zawodu. Należy też pamiętać o klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych w procesie rekrutacji.

 

Czytaj takżeMoje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

 

Elektromonter – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy elektromonter to zawód przyszłości?

 

Zawód elektromontera można określić zawodem przyszłości. Pomimo zmian zachodzących w gospodarce, wynikających m.in. z rozwoju technologicznego, zapotrzebowanie na elektromonterów nie maleje. Jest to nieźle wynagradzany, stabilny zawód, który daje szerokie perspektywy rozwoju.

 

  • Czy elektryk i elektromonter to to samo?

 

Praca jako elektromonter i elektryk różni się obowiązkami zawodowymi. Elektrycy to grupa zawodowa obejmująca między innymi elektromonterów instalacji elektrycznych, elektromechaników czy elektroenergetyków.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?