Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekwiwalent za pranie - komu przysługuje, zasady, przepisy

Ekwiwalent za pranie - komu przysługuje, zasady, przepisy

 
Ekwiwalent za pranie - komu przysługuje, zasady, przepisy

Ekwiwalent - pranie odzieży roboczej, Kodeks pracy

 

Temat ekwiwalentu za pranie należy rozpocząć od zdefiniowania obowiązków pracodawcy, które ujęte są w artykule 237. Kodeksu pracy i dotyczą obowiązku dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego: „jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu; ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.”.


Pracownicy na niektórych stanowiskach mogą korzystać z własnej odzieży i obuwia roboczego, jeśli spełnią wymogi bezpieczeństwa (nie dotyczy to prac związanych z obsługą maszyn i urządzeń technologicznych i prac powodujących intensywne brudzenie albo skażenie środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi).
Ponadto, jeśli pracownik używa własnej odzieży i obuwia, pracodawca wypłaca pieniężny ekwiwalent za odzież roboczą o wysokości uwzględniającej aktualne ceny.


Pracodawca ma także obowiązek: „zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika”.

 

Ekwiwalent za pranie - komu przysługuje

 

Wedle Kodeksu pracy ekwiwalent za pranie przysługuje pracownikom, którym przełożony zleca konserwację odzieży i obuwia roboczego. Przedsiębiorca decyduje, jak prać ubrania wykorzystywane na poszczególnych stanowiskach. Jeśli nie ma możliwości czyszczenia ich w ramach działalności firmy, może podjąć współpracę z pralnią odzieży roboczej bądź właśnie zlecić dbanie o odzież pracownikom. Warto dodać, że ekwiwalent to nie dodatkowe wynagrodzenie za ponadwymiarową pracę, ale równowartość wszystkich kosztów, które pracownik ponosi w związku z przejęciem obowiązku prania odzieży ochronnej.

 

Ekwiwalent za odzież roboczą - zasady

 

Kwota ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej powinna obejmować wszelkie poniesione z tego tytułu wydatki i uwzględniać cenę środków piorących, pobór wody, prądu oraz wkład pracy pracownika. Istotne jest także, jak często dana odzież wymaga prania.

 

Polskie prawo nie definiuje sposobu określania wysokości ekwiwalentu. Najczęściej pracodawcy wyliczają jego kwotę jednorazowo i wypłacają w określonych odcinkach czasu, na przykład co miesiąc. Powinni oni jednak prowadzić ewidencję wypłat dla poszczególnych pracowników.

 

Pranie odzieży roboczej - przepisy

 

Pranie odzieży roboczej przepisy umożliwiają pracownikowi jedynie w sytuacji, gdy odzież nie miała styczności z promieniotwórczymi, chemicznymi środkami i materiałami biologicznie zakaźnymi. Nawet jeśli pracownik wyraziłby chęć podjęcia się konserwacji tego typu odzieży i otrzymania za to ekwiwalentu, BHP zabrania takiej praktyki. Sposób prania odzieży roboczej zależy od możliwości pracownika, powinien on jednak pamiętać, że pracodawca może skontrolować efekty czyszczenia i to, czy ekwiwalent dla pracownika został wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Z punktu widzenia pracodawcy, jeśli zleca on podwładnym pranie odzieży, wypłaca ekwiwalent za odzież roboczą, a podatek dochodowy jest odpowiednio obniżony. Pranie bowiem można zaliczyć do kosztów przychodu przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia pracownika natomiast, mimo że ekwiwalent pieniężny za odzież roboczą traktuje się jako przychód ze stosunku pracy, jest on zwolniony z podatku dochodowego i nieoskładkowany.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?