Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dzień wolny od pracy w Wigilię – w którym kraju Europy pracownicy mają wolne?

Dzień wolny od pracy w Wigilię – w którym kraju Europy pracownicy mają wolne?

 
Dzień wolny od pracy w Wigilię – w którym kraju Europy pracownicy mają wolne?

Wigilia 2023 jest w Polsce dniem wolnym, chociaż Wigilia jako taka, w przeciwieństwie do pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, nie znajduje się na liście dni ustawowo wolnych od pracy. Wiele osób życzyłoby sobie zmiany przepisów, gdyż Wigilia w Polsce to dzień powszechnie uważany w Polsce za świąteczny – czas ubierania choinki, przygotowań do wieczornej uroczystej kolacji. A czy z przerwy od zadań służbowych 24 grudnia mogą cieszyć się mieszkańcy innych europejskich państw? Sprawdziliśmy, gdzie na świecie Wigilia to dzień wolny od pracy.

 

Spis treści

Wolne w Wigilię w Polsce – w jakich przypadkach?

 

Jeśli jesteśmy pracownikami etatowymi, czyli zatrudnionymi w oparciu o umowę o pracę, to, ile pracujemy w ciągu roku kalendarzowego, a kiedy możemy skorzystać z płatnego wypoczynku, ściśle określają przepisy prawa pracy oraz wynikające z innych ustaw. Wykaz dni wolnych od pracy znajdziemy w Ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Na liście figurują zarówno niedziele, święta państwowe, jak i wiele świąt katolickich – między innymi:

 

  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

W katalogu dni wolnych w Polsce znajduje się łącznie 13 świąt i wszystkie niedziele, w które praca dozwolona jest tylko we wskazanych przypadkach (pracować mogą na przykład pracownicy ochrony, rolnicy i hodowcy czy służby ratownicze). Wigilia przypadająca na 24 grudnia jest dniem roboczym – nie znajduje się w wykazie. Oznacza to, że jako pracownicy mamy obowiązek traktować ten dzień jak zwykły dzień wypełniania obowiązków. Osoby, które chcą przedłużyć okres świąteczny lub potrzebują więcej czasu na przygotowania, mogą wnioskować na ten dzień o urlop: wypoczynkowy lub bezpłatny. Wolne w pracującą Wigilię będą też miały osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim.

 

Czytaj także: Kto pracuje w święta?

 

Wigilia traktowana jest przez licznych mieszkańców naszego kraju jako dzień intensywnych przygotowań do celebracji świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia wiele osób sprząta, gotuje potrawy, załatwia ostatnie sprawunku, kupuje prezenty, ubiera choinkę i przystraja dom. Dość trudno pogodzić te wszystkie zadania z pełnoetatową pracą zawodową. Dlatego liczni pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podwładnych i skracają pracę w Wigilię, np. do godz. 13:00 lub 14:00. W tym dniu nierzadko organizowane są też spotkania dla pracowników, podczas których pracodawcy składają firmowe życzenia świąteczne. Trzeba jednak podkreślić, że pracodawcy nie mają obowiązku skracania czasu pracy ani organizowania spotkań integracyjnych – zależy to wyłącznie od ich dobrej woli.

 

Pamiętaj!

 

Z Wigilii wolnej od pracy jako etatowi pracownicy możemy skorzystać tylko w kilku przypadkach:

 

  • kiedy weźmiemy 24 urlop płatny lub bezpłatny,
  • gdy w Wigilię odbierzemy dzień wolny za święto w sobotę,
  • gdy przebywamy na zwolenieniu lekarskim lub z innego powodu jesteśmy tego dnia zwolnieni z obowiązków służbowych,
  • kiedy pracodawca wskaże ten dzień jako wolny od pracy.

 

W 2023 roku dzień wigilijny przypada w niedzielę, co oznacza, że dla wielu pracowników staje się automatycznie dniem wolnym. Co więcej, Sejm przyjął nowelizację Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z przepisami 24 grudnia handel może być prowadzony jedynie do 14:00. Jeśli 24 grudnia wypada w niedzielę, wówczas automatycznie jest to niedziela niehandlowa.

 

 

Wolne w Wigilię w Europie – w jaki państwach ten dzień jest ustawowo wolny?

 

Liczba dni wolnych w okresie świąteczno-noworocznym zależy od konkretnego kraju. Niektóre kraje europejskie ograniczyły w tym dniu zakaz handlu, inne ustanowiły Wigilię jako dzień ustawowo wolny od pracy. W naszym kraju Wigilia to dzień pracujący, natomiast wśród dni wolnych figuruje między innymi Nowy Rok (1 stycznia), Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny (święta ruchome), Trzech Króli (6 stycznia), Boże Ciało (święto ruchome) czy Wszystkich Świętych (1 listopada). A jak to wygląda w innych krajach UE i poza Unią?

 

Kraje, których mieszkańcy mają wolną Wigilię Świąt Bożego Narodzenia 2023 to m.in.:

 

  • Bułgaria – w której wolna jest Wigilia, pierwszy i drugi dzień Gwiazdki, a także 28 grudnia,

  • Czechy – wolne od 24 do 26 grudnia,

  • Estonia – wolne od 24 do 26 grudnia,

  • Finlandia  – wolne od 24 do 26 grudnia,

  • Islandia – w Wigilię praca do 12:00, wolny pierwszy i drugi dzień świąt,

  • Litwa – wolne od 24 do 26 grudnia,

  • Łotwa – wolne od 24 do 26 grudnia, a także 31 grudnia,

  • Portugalia – wolne 24 i 25 grudnia,
  • San Marino – wolne od 24 do 26 grudnia,

  • Słowacja – wolne od 24 do 26 grudnia.

 

Z kolei w Austrii Wigilia traktowana jest jako „święto bankowe”, a w Czarnogórze w tym dniu świętuje społeczność rzymskokatolicka. Warto zauważyć, że wbrew przekonaniu wielu osób Wigilia w Danii nie jest dniem wolnym od pracy. Tzw. Juleaften to dzień powszedni. Podobnie, jeśli chodzi o Cypr. Cypryjczycy co do zasady pracują w Wigilię. 

 

Czytaj także: Praca dorywcza jako Święty Mikołaj

 

Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce – jaka jest szansa, aby ten dzień był ustawowo wolny od pracy?

 

Aktualnie Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, tak jak w 2023 roku. Jednak w kwietniu br. do kancelarii prezydenta złożony został wniosek o ustanowienie dodatkowych dni wolnych, które miałyby przypadać właśnie w Wigilię oraz w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

 

Uzasadnieniem wniosku jest rodzinny i integracyjny charakter świąt, w tym właśnie Wigilii, w czasie której Polacy przygotowują się do celebrowania Bożego Narodzenia. Wolne w wigilię miałoby ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych z czasochłonnymi przygotowaniami. Przedstawiciele związków zawodowych wydają się rozumieć potrzebę powiększenia katalogu dni wolnych od pracy. Nie wszyscy użytkownicy rynku pracy są jednak równie entuzjastyczni. Pracodawcy często pozostają wobec tego pomysłu sceptyczni. Jeśli pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny w Wigilię, skróci się realny czas ich pracy, co przełoży się na zmniejszenie produktywności zatrudnionych.

 

„Petycja w sprawie ustanowienia dodatkowych dni wolnych od pracy” rozpatrywana jest przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej. Po jej rozpatrzeniu prezydent może wystąpić z inicjatywą legislacyjną, składając do Sejmu projekt ustawy.

 

Czytaj także: Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

 

Wigilia dniem wolnym od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • W ilu państwach Europy Wigilia jest dniem wolnym od pracy?

 

Wigilia Bożego Narodzenia w 2023 roku będzie dniem ustawowo wolnym od pracy w 12 krajach europejskich. 24 grudnia przypada w tym roku w niedzielę, dlatego, pomimo że w Polsce standardowo jest to dzień pracujący, również będzie dniem wolnym.

 

  • Ile w Polsce mamy dni wolnych od pracy w grudniu?

 

W grudniu 2023 można spodziewać się 2 dni ustawowo wolnych od pracy. Jest to I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia (25-26 grudnia). Poza tym dniami wolnymi od pracy są także niedziele wypadające 3, 10, 17, 24 i 31 grudnia – jedną z nich jest tegoroczna Wigilia. Niedziele handlowe ustalono na 10 i 17 grudnia 2023 roku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?