Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

 
Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi czy zwierząt. Ci bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy.

 

Spis treści

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy jest?

 

Święto przypada w pierwszy wtorek kwietnia – w 2024 roku obchodzimy je zatem 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.


Celebrowanie zapoczątkowała organizacja FEFAF – Federation Europeenne des Femmes Actives aux Foyer, która chciała zwrócić uwagę na to, że miliony kobiet codziennie wykonują wyczerpującą pracę w domu – sprzątają, gotują, opiekują się dziećmi, załatwiają niezliczone sprawy – i często nie otrzymują za to ani słowa podziękowania.

 

Definicja niewidzialnej pracy jest jednak szersza. Tak zwaną niewidzialną pracę wykonują opiekunowie osób starszych oraz niepełnosprawnych, pracownicy socjalni i inni niosący pomoc ludziom potrzebującym, pracownicy schronisk dla zwierząt, osoby zajmujące się organizacją zbiórek charytatywnych, opiekunki dziecięce, pomoce domowe, osoby sprzątające i wszyscy wykonujący ważną dla społeczeństwa pracę nieodpłatną, np. w ramach wolontariatu czy jako właśnie osoba prowadząca dom.

 

Dzień Niewidzialnej Pracy – jak świętować?

 

Świętowanie Dnia Niewidzialnej Pracy warto zacząć od przekazania podziękowania dla rodziców, dziadków lub innych osób, które przez lata były dla nas oparciem. Zauważmy bohaterów w najbliższym otoczeniu i podziękujmy im za pomoc. Obchody Dnia Niewidzialnej Pracy można uczynić rodzinną tradycją, w której bliscy organizują kolację czy przyjęcie na cześć osób, na których barkach na co dzień leży odpowiedzialność za liczne domowe sprawy.

 

O święcie warto mówić także w szerszym gronie. Podziękowania należą się pracownikom wielu instytucji charytatywnych, placówek medycznych, opiekuńczych, socjalnych, działających na rzecz praw określonych grup społecznych czy zwierząt. Takie osoby pewnie zbyt rzadko słyszą ciepłe: dziękuję, a mimo to każdego dnia dają z siebie wszystko dla dobra innych. Jak okazać wdzięczność? Można na przykład:

 

  • przekazać upominki, kartki z podziękowaniem czy choćby przekąski dla pracowników danej placówki,
  • wesprzeć placówkę opiekuńczą finansowo i rzeczowo (warto wcześniej zapytać, co jest najbardziej potrzebne),
  • kupić karmę i inne akcesoria do schroniska dla zwierząt.

 

Czytaj także: Żłobki i przedszkola przyzakładowe – najlepsze rozwiązanie dla pracujących rodziców?

 

Dzień Niewidzialnej Pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wypada Dzień Niewidzialnej Pracy w 2024 roku?

 

Dzień Niewidzialnej Pracy obchodzony jest co roku w pierwszy wtorek kwietnia. W 2024 roku jest to zatem 2 kwietnia.

 

  • Kto wykonuje tzw. niewidzialną pracę?

 

Niewidzialną pracą nazywa się pracę przede wszystkim kobiet zajmujących się domem, a w szerszym kontekście także pracę w zawodach opiekuńczych i społecznych oraz w ramach działalności charytatywnej, na rzecz środowiska, zwierząt, lokalnych społeczności.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.