Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

 
Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi czy zwierząt. Ci bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy.

 

Spis treści

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy jest?

 

Święto przypada w pierwszy wtorek kwietnia – w 2024 roku obchodzimy je zatem 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.


Celebrowanie zapoczątkowała organizacja FEFAF – Federation Europeenne des Femmes Actives aux Foyer, która chciała zwrócić uwagę na to, że miliony kobiet codziennie wykonują wyczerpującą pracę w domu – sprzątają, gotują, opiekują się dziećmi, załatwiają niezliczone sprawy – i często nie otrzymują za to ani słowa podziękowania.

 

Definicja niewidzialnej pracy jest jednak szersza. Tak zwaną niewidzialną pracę wykonują opiekunowie osób starszych oraz niepełnosprawnych, pracownicy socjalni i inni niosący pomoc ludziom potrzebującym, pracownicy schronisk dla zwierząt, osoby zajmujące się organizacją zbiórek charytatywnych, opiekunki dziecięce, pomoce domowe, osoby sprzątające i wszyscy wykonujący ważną dla społeczeństwa pracę nieodpłatną, np. w ramach wolontariatu czy jako właśnie osoba prowadząca dom.

 

Dzień Niewidzialnej Pracy – jak świętować?

 

Świętowanie Dnia Niewidzialnej Pracy warto zacząć od przekazania podziękowania dla rodziców, dziadków lub innych osób, które przez lata były dla nas oparciem. Zauważmy bohaterów w najbliższym otoczeniu i podziękujmy im za pomoc. Obchody Dnia Niewidzialnej Pracy można uczynić rodzinną tradycją, w której bliscy organizują kolację czy przyjęcie na cześć osób, na których barkach na co dzień leży odpowiedzialność za liczne domowe sprawy.

 

O święcie warto mówić także w szerszym gronie. Podziękowania należą się pracownikom wielu instytucji charytatywnych, placówek medycznych, opiekuńczych, socjalnych, działających na rzecz praw określonych grup społecznych czy zwierząt. Takie osoby pewnie zbyt rzadko słyszą ciepłe: dziękuję, a mimo to każdego dnia dają z siebie wszystko dla dobra innych. Jak okazać wdzięczność? Można na przykład:

 

  • przekazać upominki, kartki z podziękowaniem czy choćby przekąski dla pracowników danej placówki,
  • wesprzeć placówkę opiekuńczą finansowo i rzeczowo (warto wcześniej zapytać, co jest najbardziej potrzebne),
  • kupić karmę i inne akcesoria do schroniska dla zwierząt.

 

Czytaj także: Żłobki i przedszkola przyzakładowe – najlepsze rozwiązanie dla pracujących rodziców?

 

Dzień Niewidzialnej Pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wypada Dzień Niewidzialnej Pracy w 2024 roku?

 

Dzień Niewidzialnej Pracy obchodzony jest co roku w pierwszy wtorek kwietnia. W 2024 roku jest to zatem 2 kwietnia.

 

  • Kto wykonuje tzw. niewidzialną pracę?

 

Niewidzialną pracą nazywa się pracę przede wszystkim kobiet zajmujących się domem, a w szerszym kontekście także pracę w zawodach opiekuńczych i społecznych oraz w ramach działalności charytatywnej, na rzecz środowiska, zwierząt, lokalnych społeczności.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.