Masz ochotę na odrobinę słodkości? Choć słodycze nie powinny stanowić podstawy diety, raz na jakiś czas można sobie na nie pozwolić. A z jakiej okazji skusić się na pyszny smakołyk, jeśli nie Światowego Dnia Czekolady? Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy przypada to święto oraz jak jedzenie czekolady wpływa na organizm.
Spis treści
Dzień Czekolady – kiedy wypada?
Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. W 2023 r. jest to środa. Jeśli przegapisz to święto, nic straconego. Swój dzień czekolada ma także 7 lipca – wypada wówczas Światowy Dzień Czekolady (niekiedy mówi się też o Światowym Dniu Gorzkiej Czekolady). W bieżącym roku data ta wypada w piątek.
Dzień Czekolady – historia
Smakołyk bez wątpienia zasługuje na swoje święto. Czekolada wytwarzana jest od wieków. Napój czekoladowy (w wersji gorzkiej) przygotowywali już Majowie. Aztekowie z kolei nauczyli się łączenia nasion kakaowca między innymi z miodem. Pierwsza nowoczesna czekolada powstała z kolei dopiero w XIX w.
Data 7 lipca – dzień obchodów Światowego Dnia Czekolady – nie jest przypadkowa. Przyjmuje się, że to właśnie 7 lipca 1550 r. czekolada po raz pierwszy w dziejach została przywieziona do Europy.
Która czekolada jest najzdrowsza?
Jak uczcić święto? Najlepiej pozwalając sobie na małą, pyszną przekąskę. Pamiętaj jednak, by mądrze wybierać czekoladę.
Po którą tabliczkę czekolady najlepiej się skusić, a jakie omijać szerokim łukiem? Dietetycy zalecają spożywanie czekolady gorzkiej, o wysokiej zawartości masy kakaowej (minimum 70%) oraz mniejszej zawartości cukru niż czekolada mleczna czy nadziewana. Warto czytać etykiety – im krótsza lista substancji w produkcie, tym lepiej (żywność jest mniej przetworzona).
Najlepiej wybierać czekoladę bez oleju palmowego, E476 (PGPR) i syropu glukozowo-fruktozowego.
Należy pamiętać, że nie każdy powinien spożywać czekoladę. Do przeciwwskazań zdrowotnych należą przede wszystkim cukrzyca, choroby nerek, nadwaga, nadwrażliwy układ trawienny.
Ile statystycznie czekolady zjada Polak?
Opublikowany w 2021 r. raport firmy Lotte Wedel pokazuje, że polski rynek czekolady jest największym w środkowo-wschodniej Europie. W tymże roku statystyczny Polak spożył aż 5,2 kg czekolady.
Jedzenie czekolady w miejscu pracy – jak wpływa na pracownika?
Czekolada zawiera bardzo wiele cennych składników odżywczych. Z uwagi na zawartość cukru i kaloryczność niekoniecznie powinna stanowić podstawę diety dla mózgu. Jest to jednak przekąska bogata w magnez, potas, żelazo i inne mikroelementy pozytywnie wpływające między innymi na pracę układu nerwowego.
Czekolada to dobre źródło energii – szczególnie wówczas, gdy chcemy szybko podładować baterie, np. w czasie wytężonego wysiłku intelektualnego lub fizycznego. Dobrej jakości czekoladę warto więc zabrać ze sobą np. na wycieczkę w góry czy wielogodzinną sesję egzaminacyjną. Warto mieć też pod ręką tabliczkę czekolady w pracy – na wypadek gwałtownego spadku koncentracji i produktywności! Co więcej, jedzenie czekolady prowadzi do podniesienia poziomu serotoniny w organizmie i w efekcie lepszego samopoczucia.