Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Działalność rolnicza a założenie firmy

Działalność rolnicza a założenie firmy

 
Działalność rolnicza a założenie firmy

Czy działalność rolnicza jest tożsama z działalnością gospodarczą?

 

Działalność rolnicza - definicja

 

Definicja działalności rolniczej pojawia się w Ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z nią: „Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb”.

 

Niemniej, definicję tę rozszerza Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wskazuje ona trzy typu działalności rolniczej, do których nie stosują się przepisy przewidziane dla działalności gospodarczej. Są to:
„1) działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu
i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa
śródlądowego;
2) wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych
i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem
turystów;
3) wyrób wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż
100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego (…)”.

 

Ponadto działalność rolniczą charakteryzuje to, że uzyskiwane w jej wyniku produkty są w stanie nieprzetworzonym. 

 

Gospodarstwo rolne jako firma

 

Chociaż działalność rolnicza jest więc typem działalności gospodarczej, stosują się do niej oddzielne przepisy. Przede wszystkim przychody z tej pierwszej nie są opodatkowane. Jednak właściciele i dzierżawcy gruntów ornych, pastwisk, łąk, sadów, gruntów rolnych zabudowanych, zadrzewionych, zakrzewionych i znajdujących się pod stawami i rowami – którzy jednocześnie prowadzą działalność rolniczą mają obowiązek odprowadzenia podatku rolnego. Jeżeli na wskazanych gruntach nie prowadzą działalności rolniczej, wówczas powinni płacić podatek od nieruchomości.

 

Warto też pamiętać, że od przychodów z działalności rocznej nie płaci się podatku CIT, chyba że mamy do czynienia z tzw. specjalną produkcją rolną. Są nią między innymi uprawy w szklarniach ogrzewanych i nieogrzewanych powyżej 25 m2, uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej, wylęgarnie drobiu, hodowla zwierząt futerkowych powyżej 50 sztuk stada podstawowego, uprawa roślin „in vitro”, pasieki powyżej 80 rodzin czy hodowla dżdżownic.

 

Podatku dochodowego nie płacą rolnicy, którzy uzyskują dochody z działalności rolniczej na własnych lub dzierżawionych gruntach, jeśli ta jest wykonywana osobiście przez rolnika. Jednocześnie musi on pamiętać o płaceniu podatku w przypadku przychodów z pobocznej działalności, związanej jednak z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, na przykład:
• prowadzenia przetwórstwa rolno-spożywczego,
• usług związanych z wykorzystaniem maszyn i pojazdów rolniczych,
• opieki nad stawem,
• sprzedaży budynków znajdujących się na gruntach rolnych,
• sprzedaży piasku, żwiru bądź gliny.


Rejestracja gospodarstwa rolnego, KRUS

 

Rolnicy nie mają obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej. Podlegają również ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczenie w KRUS-ie mogą uzyskać jedynie rolnicy, którzy:
• nie mają żadnego innego ubezpieczenia społecznego,
• są pełnoletni,
• mieszkają na terytorium RP,
• prowadzą działalność rolniczą we własnym gospodarstwie i stanowi to źródło ich utrzymania.

Ubezpieczenie KRUS-u obejmuje również małżonków i pracujących domowników (minimalny wiek to 16 lat), którzy są obywatelami Polski oraz mieszkają na jej terytorium. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.