Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Działalność rolnicza a założenie firmy

Działalność rolnicza a założenie firmy

 
Działalność rolnicza a założenie firmy

Czy działalność rolnicza jest tożsama z działalnością gospodarczą?

 

Działalność rolnicza - definicja

 

Definicja działalności rolniczej pojawia się w Ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z nią: „Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb”.

 

Niemniej, definicję tę rozszerza Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wskazuje ona trzy typu działalności rolniczej, do których nie stosują się przepisy przewidziane dla działalności gospodarczej. Są to:
„1) działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu
i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa
śródlądowego;
2) wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych
i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem
turystów;
3) wyrób wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż
100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego (…)”.

 

Ponadto działalność rolniczą charakteryzuje to, że uzyskiwane w jej wyniku produkty są w stanie nieprzetworzonym. 

 

Gospodarstwo rolne jako firma

 

Chociaż działalność rolnicza jest więc typem działalności gospodarczej, stosują się do niej oddzielne przepisy. Przede wszystkim przychody z tej pierwszej nie są opodatkowane. Jednak właściciele i dzierżawcy gruntów ornych, pastwisk, łąk, sadów, gruntów rolnych zabudowanych, zadrzewionych, zakrzewionych i znajdujących się pod stawami i rowami – którzy jednocześnie prowadzą działalność rolniczą mają obowiązek odprowadzenia podatku rolnego. Jeżeli na wskazanych gruntach nie prowadzą działalności rolniczej, wówczas powinni płacić podatek od nieruchomości.

 

Warto też pamiętać, że od przychodów z działalności rocznej nie płaci się podatku CIT, chyba że mamy do czynienia z tzw. specjalną produkcją rolną. Są nią między innymi uprawy w szklarniach ogrzewanych i nieogrzewanych powyżej 25 m2, uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej, wylęgarnie drobiu, hodowla zwierząt futerkowych powyżej 50 sztuk stada podstawowego, uprawa roślin „in vitro”, pasieki powyżej 80 rodzin czy hodowla dżdżownic.

 

Podatku dochodowego nie płacą rolnicy, którzy uzyskują dochody z działalności rolniczej na własnych lub dzierżawionych gruntach, jeśli ta jest wykonywana osobiście przez rolnika. Jednocześnie musi on pamiętać o płaceniu podatku w przypadku przychodów z pobocznej działalności, związanej jednak z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, na przykład:
• prowadzenia przetwórstwa rolno-spożywczego,
• usług związanych z wykorzystaniem maszyn i pojazdów rolniczych,
• opieki nad stawem,
• sprzedaży budynków znajdujących się na gruntach rolnych,
• sprzedaży piasku, żwiru bądź gliny.


Rejestracja gospodarstwa rolnego, KRUS

 

Rolnicy nie mają obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej. Podlegają również ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczenie w KRUS-ie mogą uzyskać jedynie rolnicy, którzy:
• nie mają żadnego innego ubezpieczenia społecznego,
• są pełnoletni,
• mieszkają na terytorium RP,
• prowadzą działalność rolniczą we własnym gospodarstwie i stanowi to źródło ich utrzymania.

Ubezpieczenie KRUS-u obejmuje również małżonków i pracujących domowników (minimalny wiek to 16 lat), którzy są obywatelami Polski oraz mieszkają na jej terytorium. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?