Dyżur domowy
Dziś już w bardzo wielu firmach wprowadza się telefon służbowy. Nie tylko stacjonarny, który leży na stanowisku pracy, ale komórkowy, który zabiera się często do domu. Czasami można spotkać ludzi, którzy kończąc jedną rozmowę, szybko sięgają po drugi, służbowy, dzwoniący telefon.
Dyżur domowy, czekanie w gotowości na wezwanie szefa, może być powodowane różnymi sytuacjami. Może chodzić o rozmowę z zagranicznym klientem, który ma inne godziny pracy, inną strefę czasową. Może być uzależnione pracą innych ludzi, którzy muszą skończyć swoją część pracy, a zakończenie zlecenia musi odbyć się właśnie tego jednego, konkretnego dnia.
Z jednej strony powody są zrozumiałe, ale z drugiej, dlaczego mamy poświęcać swój wolny czas na dyżury? Czy w ogóle pracodawca może wymagać od nas czegoś takiego?
Dyżur pod telefonem - Kodeks Pracy
Sprawy dyżuru pod telefonem, a także każdego innego dyżuru reguluje Kodeks Pracy. Art. 1515. §1. mówi, że „Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur)”.
Pracodawca wydaje odpowiednie polecenie, które podwładny powinien zrealizować, gdyż jest ono jednym z jego obowiązków.
Dyżur może odbywać się w domu, w miejscu pracy lub jeszcze innym, wyznaczonym przez pracodawcę. Ten powinien również poinformować wcześniej o czasie i miejscu odbycia takiego zobowiązania.
Długość dyżuru i ilość dni, kiedy pracodawca trzyma nas w gotowości, są ograniczane prawami pracownika do odpoczynku (na dobę to 11 godzin ciągłego odpoczynku, a w każdym tygodniu – 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku).
Dyżur w domu pod telefonem - wynagrodzenie
W zależności od tego, jak będzie przebiegał konkretny dyżur pracowniczy, przewiduje się odpowiednie wynagrodzenie lub jego brak.
I tak, jeśli jesteśmy zobowiązani do tego, by w domu pełnić dyżur pod telefonem, Kodeks Pracy mówi, że jeśli ostatecznie nie dojdzie do podjęcia jakichkolwiek działań, to wtedy nie przysługuje nam żadne wynagrodzenie i nie wlicza się go do czasu pracy.
Jeśli dyżur nie jest wykonywany w domu, wtedy sprawa wygląda inaczej. Za określoną ilość godzin na dyżurze pracownik powinien otrzymać taką samą ilość godzin wolnego od pracy. W przypadku kiedy nie można skorzystać z opisanej opcji, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie pieniężne.