Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Doradca klienta - czym się zajmuje?

Doradca klienta - czym się zajmuje?

 
Doradca klienta - czym się zajmuje?

Doradca klienta znajdzie zatrudnienie w wielu branżach. Na portalach z ogłoszeniami o pracę często spotykane są oferty dla doradcy klienta w banku, doradcy klienta detalicznego z funkcją kasjera, doradcy klienta biznesowego, doradcy klienta indywidualnego... Możliwości jest naprawdę wiele.

 

Doradca klienta - na czym polega praca

 

Czym zajmuje się doradca klienta? Praca na tym stanowisku będzie się różnić w zależności od branży i oferty firmy. Niezależnie od profilu przedsiębiorstwa, doradcy mają za zadanie pozyskać i utrzymać klientów, sprzedając produkty z asortymentu. Powinni także dbać o pozytywny wizerunek marki na rynku. Muszą znać techniki sprzedażowe, cechować się wysoką kulturą osobistą i komunikatywnością.

 

Opis stanowiska doradcy klienta można sprowadzić do realizacji planów sprzedażowych firmy, jednak na osiągnięcie tego celu wpływa wiele działań konsultanta, często rozłożonych w dłuższym czasie.

 

Doradca klienta - jakie ma obowiązki

 

Najogólniej rzecz ujmując, zakres obowiązków doradcy klienta można podzielić na różne etapy sprzedaży. Pozyskiwanie klientów i budowanie trwałych relacji jest niezmiernie ważne w tej pracy. Przygotowywanie umów oraz ofert dostosowanych do potrzeb i możliwości nabywców, doradzanie, który produkt będzie najbardziej odpowiedni, a także profesjonalna obsługa klienta – obowiązki na tym stanowisku wymagają zaangażowania i sporej wiedzy.

 

Można je uszczegółowić, biorąc pod uwagę branżę. Wiążące się z obsługą klienta zadania pracownika banku to m.in.:
- sprzedaż produktów bankowych, w tym kredytów, kont, depozytów, zgodnie ze standardami instytucji,
- telemarketing, spotkania z klientami w oddziale i poza nim,
- realizacja gotówkowych i bezgotówkowych transakcji,
- prowadzenie akcji promocyjnych,
- dbanie o dokumentację transakcyjną,
- przygotowywanie sprawozdań i raportowanie w zakresie realizacji planów sprzedażowych oraz prognoz.

 

Doradca klienta z funkcją kasjera  pracujący w sklepie będzie z kolei (poza realizacją celów sprzedażowych) dbał o dostępność i odpowiednie oznakowanie towaru. Musi dokładnie znać asortyment i specyfikę działu, w którym pracuje, a także być na bieżąco z ofertą konkurencji i nowinkami na rynku.

 

Warto wspomnieć także o pracy telefonicznego doradcy, która ma nieco inną specyfikę i mimo braku kontaktu z klientem twarzą w twarz, jest dość wymagającym zajęciem.


Doradca klienta - co zawrzeć w CV i liście motywacyjnym

 

Czym powinno charakteryzować się CV doradcy klienta? Jak w każdym innym zawodzie, musi odpowiadać na wymagania pracodawców, a ci najczęściej oczekują:
- komunikatywności,
- zdolności inicjowania i utrzymywania pozytywnych relacji z klientem,
- rozwiniętych umiejętności negocjacyjnych oraz sprzedażowych,
- wysokiej kultury osobistej,
- znajomości obsługi komputera.


Warto zatem w swoim życiorysie wskazać na powyższe cechy. List motywacyjny niejako uzupełnia CV i powinien swoją treścią bezpośrednio się do niego odnosić. W tym dokumencie dokładniej opiszmy nasze kompetencje i umiejętności. Dobrze poprzeć je konkretnymi przykładami. Postarajmy się udowodnić, że praca z klientem to nasz żywioł, lubimy kontakt z ludźmi i grę zespołową.

 

Poziom wymaganego wykształcenia zależy od miejsca pracy i tego, czy doradca będzie pracował z klientem biznesowym lub premium czy z klientem indywidualnym. Dobrze, jeśli kandydat ma odpowiednią edukację kierunkową lub skończone studia wyższe, ale w wielu przypadkach nie jest to konieczny warunek stawiany chętnym do pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca OPTIMO Sp. z o.o.

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.