Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek za rozłąkę — kiedy i komu przysługuje, Kodeks pracy

Dodatek za rozłąkę — kiedy i komu przysługuje, Kodeks pracy

 
Dodatek za rozłąkę — kiedy i komu przysługuje, Kodeks pracy

Oddelegowanie pracownika do pracy w innej miejscowości wiąże się z tym, że jest on pozbawiony możliwości codziennego, bezpośredniego kontaktu z rodziną. Aby zrekompensować ten brak, pracodawca wypłaca tzw. rozłąkowe. Kto i kiedy może otrzymać taki dodatek do wynagrodzenia?

 

Dodatek za rozłąkę — kiedy przysługuje


Takie świadczenie przysługuje wtedy, kiedy podwładny został czasowo oddelegowany do pracy w innej miejscowości, poza miejsce swojego stałego zamieszkania. Może to obejmować sytuację, w której pracownik codziennie dojeżdża do pracy w innej miejscowości lub mieszka w hotelu lub wynajętej przez firmę kwaterze poza miejscem swojego zamieszkania.
Dodatek za rozłąkę wynosi 95% stawki diety określonej w odrębnych przepisach. Pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę za


    • czas urlopu wypoczynkowego,
    • podróży służbowej, za którą otrzymuje dietę,
    • pobytu w szpitalu,
    • pobytu u rodziny w ramach odwiedzin,
    • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
    • delegowania do stałego miejsca zamieszkania.

 

Delegacja a oddelegowanie pracownika


Przy ustalaniu prawa do dodatku bardzo ważne jest rozróżnienie tego, kiedy wyjazd służbowy to delegacja, a kiedy oddelegowanie pracownika do innej miejscowości. Z delegacją mamy do czynienia wtedy, kiedy zatrudniona osoba otrzymuje polecenie wyjazdu służbowego, ale jego miejsce pracy nie ulega zmianie. Oddelegowanie to sytuacja, a której pracownik (za swoją zgodą) jest wysyłany do innego miejsca pracy. W takiej sytuacji jest także modyfikowana umowa tzn. podawane jest nowe miejsce zatrudnienia.

 

Rozłąka w delegacji


Wprawdzie w czasie wyjazdu pracownika w delegację rozłąka z rodziną również ma miejsce, ale w tym czasie, pracownik nabywa prawo do diety. Ten dodatek delegacyjny uzależniony jest od czasu trwania delegacji oraz tego, czy jest to podróż krajowa, czy zagraniczna. Za czas wyjazdu w podróż służbową, pracownikowi nie przysługuje rozłąkowe. Delegacja nie jest bowiem zmianą miejsca wykonywania pracy.

 

Rozłąkowe — dla kogo


Zasiłek rozłąkowy jest dodatkiem obligatoryjnym jedynie dla niektórych grup zawodowych, związanych przede wszystkim z instytucjami państwowymi. Prawo nie obliguje przedsiębiorców prywatnych do konieczności wypłacania dodatku za rozłąkę pracownikowi. Pracodawca może jednak ustalić w regulaminie wynagradzania bądź umowie o pracę dodatek rozłąkowy, który będzie przysługiwał pracownikowi w określonych warunkach.
Dodatek za rozłąkę otrzymują:


    • żołnierze zawodowi,
    • funkcjonariusze celni,
    • urzędnicy państwowi,
    • sędziowie Sądu Najwyższego.


Dodatek rozłąkowy w wojsku


Dodatek za rozłąkę żołnierzy zawodowych wypłacany jest ryczałtem w wysokości 18 krotności diety z tytułu podróży służbowej. Raz w miesiącu na koszt wojska, żołnierz może też odwiedzić rodzinę.

 

Rozłąkowe dla żołnierzy opisane jest przez Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych oraz przez Rozporządzenie z dnia 23 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych.

 

Dodatek rozłąkowy — Kodeks pracy


Jak interpretowana jest w przepisach prawa pracy rozłąka? Kodeks pracy nie porusza tego tematu wcale. Wśród wielu dodatków, które omawia, nie pojawia się pojęcie dodatku za rozłąkę. Podstawę prawną tego dodatku do wynagrodzenia stanowią inne przepisy szczegółowe (ustawy).

Dodatek za rozłąkę dla pracowników czasowo przeniesionych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, określa zarządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 14 sierpnia 1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (M.P. nr 32, poz. 258 z późn.zm.).
Sędziowie Sądu Najwyższego przepisy regulujące dodatek za rozłąkę znajdą w Ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Art. 53. § 1).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.