Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

 
Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

Stres zwykle kojarzy się negatywnie – ze spoconymi dłońmi, łamiącym się głosem na ważnym spotkaniu, przyspieszonym biciem serca, odczuwaniem silnego lęku, stanu zagrożenia. Jeśli stresujące sytuacje powtarzają się bardzo często, z niechęcią chodzimy do pracy, boimy się, co przyniesie kolejny dzień, w weekend nie możemy efektywnie odpocząć, bo doskwiera nam syndrom poniedziałku. W takich przypadkach trudno mówić o pozytywnych aspektach stresu. Te jednak istnieją. Jak rozróżnić dobry i zły stres? Jaki wpływ mają one na nasz organizm?

 

Stres dobry i zły – definicja, różnice

 

Stres w psychologii ma różne definicje. Można przyjąć, że jest to fizjologiczna i psychologiczna reakcja na działanie stresorów, czyli sytuacji wywołujących stres. Chodzi zarówno o bodźce fizyczne (np. wzmożony hałas w miejscu pracy, złe oświetlenie), jak i psychospołeczne. Stresują nas sytuacje, które wymagają przekroczenia naszych możliwości, wykroczenia poza nasze zasoby. Warto podkreślić, że odczuwanie stresu to kwestia indywidualna. To, co stresuje jedną osobę, dla innej może być zupełnie neutralnym doświadczeniem.

 

Stres w pracy i poza nią wiąże się z poczuciem brakukontroli nad sytuacją. Trudność w przewidzeniu, co się stanie, przeświadczenie, że jedynie w małym stopniu możemy wpłynąć na daną sytuację i niewiedza, jak się w niej odnaleźć, potęgują napięcie.

 

Stres towarzyszy nam zwykle w ważnych życiowych zmianach, także tych, na które przygotowywaliśmy się od dawna. Dzień ślubu, narodziny dziecka, spotkanie z autorytetem, występ przed publicznością, wyjazd na urlop czy pierwszy dzień w nowej pracy to sytuacje, w których możemy odczuwać stres, ale niekoniecznie należy rozpatrywać to jako coś złego. Podobnie jak tuż przed skokiem ze spadochronem, nawet jeśli od lat o tym marzyliśmy, naturalnie będziemy odczuwać niepokój. 

 

O ile stres krótkotrwały może być dobry, motywujący, o tyle stres chroniczny po prostu nam szkodzi. Życie w ciągłym napięciu odbija się na naszym dobrostanie psychicznym i zdrowiu fizycznym.

 

Zły i dobry stres – jak wpływa na nasz organizm?

 

Dobry stres napędza nas do działania, motywuje do wzmożonego wysiłku i sprzyja zdrowej rywalizacji. Pozwala łatwiej skoncentrować się na problemie, dodaje nam energii – organizm jest w pełnej gotowości, by stawić czoła wyzwaniu.

 

Zły stres jest natomiast paraliżujący, sprawia, że czujemy się rozbici, zdezorientowani, mamy problemy ze skupieniem. Długotrwały stres wpływa destrukcyjnie na organizm człowieka. Mogą pojawić się problemy z sercem, układem pokarmowym, bóle głowy, mięśni. Obniża się odporność, pogarsza się również kondycja psychiczna.  

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?