Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dla kogo są przywileje pracownicze

Dla kogo są przywileje pracownicze

 
Dla kogo są przywileje pracownicze

Uprawnienia pracownika

 

Każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę ma pewne prawa wynikające z Kodeksu pracy. Są to między innymi: prawo do urlopu zależnego od stażu, bezpiecznych warunków pracy oraz jednakowego wynagrodzenia za wykonywanie tej samej pracy. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że nie mogą dyskryminować swoich podwładnych ze względu na płeć, wiek, rasę, przynależność religijną i narodową, niepełnosprawność, orientację seksualną, przekonania polityczne czy pochodzenie etniczne.

 

Istnieją pewne zawody, które mają zagwarantowane dodatkowe przywileje. Określają je osobne ustawy i akty prawne. Kto może liczyć na uzupełnienia do podstawowego uposażenia?

 

Przywileje pracownicze

 

Przywileje pracownicze dotyczą kwestii finansowych oraz specjalnych dodatków pozapłacowych. Należą się między innymi osobom, które są zatrudnione w tak zwanej strefie budżetowej. Mogą oni liczyć na trzynastki oraz dopłaty funkcyjne np. za wysługę lat. Podobnie jest w przypadku kadry nauczycielskiej, której prawa są opisane w Karcie nauczyciela. Pedagodzy mają oni także dłuższy urlop wakacyjny. Nauczyciele mogą także 3 razy w całej swojej karierze zawodowej skorzystać ze specjalnego, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

 

Kolejną uprzywilejowaną grupą zawodową są górnicy. Ich dzień pracy trwa 7 godzin (a nie 8). Podczas jednej zmiany zawsze otrzymują jeden posiłek regeneracyjny. Według prawa należą się im 2 dodatkowe pensje: tak zwana barbórka oraz czternastka. Istnieje także deputat węglowy, co oznacza, że dostają kilka ton węgla. Górnicy po 25 latach pracy (w tym 10 lat pod ziemią) mogą przejść na wcześniejszą emeryturę.

 

Do uprzywilejowanych profesji należą także kolejarze, lekarze, sędziowie, prokuratorzy oraz służby umundurowane np. żołnierz czy policjanci. Dostają oni dodatek mundurowy za długoletnią służbę. Policjanci mają także możliwość skorzystania z 13 dni płatnego urlopu, które są przyznawane za pracę w wyjątkowo ciężkich warunkach.

Osoby umundurowane (policjanci) korzystają z bezpłatnego transportu publicznego, natomiast żołnierze za przejazdy kolejowe płacą 78% mniej niż reszta obywateli. Oficerowie mogą także liczyć na dopłatę do pensji z tytułu rozłąki z rodziną.

 

Większość powyższych grup zawodowych otrzymuje nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od przepracowanych lat.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!