Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dieta dla mózgu. Co jeść, aby lepiej pracować?

Dieta dla mózgu. Co jeść, aby lepiej pracować?

 
Dieta dla mózgu. Co jeść, aby lepiej pracować?

Efektywne pracowanie przez osiem godzin dziennie to nie lada wyzwanie dla ludzkiego organizmu. Wysiłek umysłowy spowodowany koniecznością ciągłej koncentracji uwagi i korzystania z wielu różnych funkcji mózgu jednocześnie sprawiają, że niezbędne jest robienie przerw. To jednak za mało, by pracować wydajnie i czuć się dobrze. Warto pamiętać o tym, że organizm potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Jaka jest dieta dobra dla mózgu?

 

Czy rzeczywiście można poprawić pamięć i koncentrację, stosując tzw. jedzenie dla mózgu? Choć duże znaczenie mają również ćwiczenia na pamięć, różnorodna, zbilansowana dieta bogata w produkty stanowiące paliwo dla mózgu może znacząco wpłynąć na naszą efektywność. Warto o tym pamiętać, przygotowując przekąskę czy lunch do pracy.

 

Jakie są produkty wspomagające pamięć i koncentrację, które bez trudu można włączyć do swojej diety?

 

Orzechy

 

Bogate źródło tłuszczów nienasyconych – kwasów omega-3 i omega-6, które są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy neuronów. Warto przy tym pamiętać, że orzechy są bardzo kaloryczne, dlatego wielkość porcji należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Może to być na przykład garść, czyli ok. 30 mg dziennie. Które orzechy wybrać? Jeśli chodzi o zawartość kwasów omega-3, warto docenić szczególnie orzechy włoskie.

 

Ryby

 

Kolejne bogate źródło kwasów omega-3. Polecane są szczególnie ryby tłuste, morskie, takie jak łosoś, makrela, śledź czy sardynka.

 

Owoce jagodowe

 

Jagody stanowią bogate źródło flawonoidów, zawierających antyoksydanty. Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu w Exeter, pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze mózgu, takie jak pamięć. Badaniu zostały poddane osoby w podeszłym wieku. Wykazano, że dieta bogata w przeciwutleniacze zmniejsza ryzyko demencji i sprawia, że dłużej możemy cieszyć się sprawnością intelektualną.

 

Zielone warzywa

 

Planując jedzenie dla mózgu, warto wziąć pod uwagę również zielone warzywa, dobre źródło kwasu foliowego. Zgodnie z badaniami naukowców z Chicago osoby, które regularnie spożywają zielone warzywa takie jak sałata, jarmuż, szpinak czy zielony groszek rzadziej zapadają na demencję. Wystarczy szklanka surowych lub pół szklanki ugotowanych warzyw dziennie, by cieszyć się z ich dobroczynnego wpływu.

 

Produkty pełnoziarniste

 

Najlepsza dieta dla mózgu to taka, która pozytywnie wpływa na wszystkie funkcje organizmu. Warto zatem pamiętać również o dobroczynnych produktach pełnoziarnistych – np. grubych kaszach czy pieczywie i makaronach z mąki razowej. Są one bogate w błonnik, a także magnez, potas, fosfor, żelazo i wiele innych minerałów.

 

Ponadto do diety mózgu dobrze jest dodać siemię lniane oraz olej lniany, nieocenione źródło m.in. kwasów omega-3 i antyoksydantów.

 

Jak włączyć wymienione produkty do codziennej diety? To nie musi być trudne – zdrowy pomysł na śniadanie do pracy, orzechowa przekąska w ciągu dnia czy porcja zielonych warzyw podczas lunchu. W przypadku trudności, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dietetyk dostosuje dietę do indywidualnych potrzeb i doradzi, które produkty spożywać w jakiej ilości w ciągu dnia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?