Efektywne pracowanie przez osiem godzin dziennie to nie lada wyzwanie dla ludzkiego organizmu. Wysiłek umysłowy spowodowany koniecznością ciągłej koncentracji uwagi i korzystania z wielu różnych funkcji mózgu jednocześnie sprawiają, że niezbędne jest robienie przerw. To jednak za mało, by pracować wydajnie i czuć się dobrze. Warto pamiętać o tym, że organizm potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Jaka jest dieta dobra dla mózgu?
Czy rzeczywiście można poprawić pamięć i koncentrację, stosując tzw. jedzenie dla mózgu? Choć duże znaczenie mają również ćwiczenia na pamięć, różnorodna, zbilansowana dieta bogata w produkty stanowiące paliwo dla mózgu może znacząco wpłynąć na naszą efektywność. Warto o tym pamiętać, przygotowując przekąskę czy lunch do pracy.
Jakie są produkty wspomagające pamięć i koncentrację, które bez trudu można włączyć do swojej diety?
Orzechy
Bogate źródło tłuszczów nienasyconych – kwasów omega-3 i omega-6, które są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy neuronów. Warto przy tym pamiętać, że orzechy są bardzo kaloryczne, dlatego wielkość porcji należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Może to być na przykład garść, czyli ok. 30 mg dziennie. Które orzechy wybrać? Jeśli chodzi o zawartość kwasów omega-3, warto docenić szczególnie orzechy włoskie.
Ryby
Kolejne bogate źródło kwasów omega-3. Polecane są szczególnie ryby tłuste, morskie, takie jak łosoś, makrela, śledź czy sardynka.
Owoce jagodowe
Jagody stanowią bogate źródło flawonoidów, zawierających antyoksydanty. Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu w Exeter, pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze mózgu, takie jak pamięć. Badaniu zostały poddane osoby w podeszłym wieku. Wykazano, że dieta bogata w przeciwutleniacze zmniejsza ryzyko demencji i sprawia, że dłużej możemy cieszyć się sprawnością intelektualną.
Zielone warzywa
Planując jedzenie dla mózgu, warto wziąć pod uwagę również zielone warzywa, dobre źródło kwasu foliowego. Zgodnie z badaniami naukowców z Chicago osoby, które regularnie spożywają zielone warzywa takie jak sałata, jarmuż, szpinak czy zielony groszek rzadziej zapadają na demencję. Wystarczy szklanka surowych lub pół szklanki ugotowanych warzyw dziennie, by cieszyć się z ich dobroczynnego wpływu.
Produkty pełnoziarniste
Najlepsza dieta dla mózgu to taka, która pozytywnie wpływa na wszystkie funkcje organizmu. Warto zatem pamiętać również o dobroczynnych produktach pełnoziarnistych – np. grubych kaszach czy pieczywie i makaronach z mąki razowej. Są one bogate w błonnik, a także magnez, potas, fosfor, żelazo i wiele innych minerałów.
Ponadto do diety mózgu dobrze jest dodać siemię lniane oraz olej lniany, nieocenione źródło m.in. kwasów omega-3 i antyoksydantów.
Jak włączyć wymienione produkty do codziennej diety? To nie musi być trudne – zdrowy pomysł na śniadanie do pracy, orzechowa przekąska w ciągu dnia czy porcja zielonych warzyw podczas lunchu. W przypadku trudności, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dietetyk dostosuje dietę do indywidualnych potrzeb i doradzi, które produkty spożywać w jakiej ilości w ciągu dnia.