Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Delegowanie zadań - o czym warto wiedzieć

Delegowanie zadań - o czym warto wiedzieć

 
Delegowanie zadań - o czym warto wiedzieć

Delegowanie zadań - sposób na usprawnienie pracy

 

Zespół pracowników zajmujący się określonym zagadnieniem można porównać do orkiestry symfonicznej. Każdy ma swój zakres działań, pewną specjalizację. Obowiązki poszczególnych osób zazębiają się i często są od siebie zależne. Jeśli ktoś nie dotrzymuje terminu, wykonuje swoje zadania poniżej normy, zaburza pracę kolegów. I podobnie - jeden fałszujący skrzypek czy grająca nieczysto wiolonczelistka zniweczą cały koncert.

 

Jak w orkiestrze ciężko byłoby wystąpić bez dyrygenta, tak w zespole musi być ktoś, kto wskaże kierunki działania i zweryfikuje postęp prac. Jednak zdarzyć się może, iż przełożony ma tak szeroki zakres obowiązków, że rozwiązywanie niektórych problemów i odpowiedzi na dziesiątki pytań podwładnych stają się problematyczne. W takiej sytuacji delegowanie zadań jest dobrym sposobem na usprawnienie pracy.

 

O czym należy pamiętać przy przydzielaniu zadań pracownikom? Najważniejsze jest jasne i precyzyjne określenie zakresu odpowiedzialności i obowiązków oraz dostosowanie poziomu trudności zlecenia do kompetencji danej osoby. Przełożony powinien zweryfikować, czy grupa osób delegowana do wykonania określonego zadania rozumie, co ma zrobić i czy zgadza się na przejęcie nowych obowiązków. Mimo że każdy w zespole odpowiada za swoją pracę, przełożony powinien systematycznie monitorować postęp działań i reagować w razie problemów.

 

Delegowanie obowiązków - jak zaufać pracownikom

 

W delegowaniu zadań i uprawnień kluczową kwestią jest obustronne zaufanie. Pracownik powinien czuć, że ma wsparcie w swoim przełożonym i w razie problemów otrzyma od niego pomoc, a przełożony musi wybrać osobę, która ma niezbędną wiedzę merytoryczną i odpowiednie kompetencje miękkie, aby wykonać zadania. Można powiedzieć, że to właśnie zaufanie odróżnia delegowanie od wydawania poleceń. Przekonanie szefa, że nikt poza nim nie jest w stanie tego zrobić i tylko on wie jak pracować, jest bardzo szkodliwe i demotywuje zespół.

 

Jeśli delegowany do czegoś podwładny będzie miał świadomość, że stale patrzy mu się na ręce, kontroluje pracę i wybiera za niego metody, nie wykaże się równie mocno i nie poczuje pełnej odpowiedzialności za swoje działania. Jest to zupełnie normalne i dlatego zaufanie odgrywa tak znaczącą rolę w całym procesie. Manager monitoruje postępy i rozlicza pracownika z rezultatów, jednak jeśli powierzył komuś zadanie, musi ufać, że zostanie ono wykonane zadowalająco.

 

Zarządzanie przez delegowanie uprawnień

 

Z delegowaniem obowiązków wiąże się przekazywanie odpowiedzialności. Dlatego dobrze, jeśli ma pewną swobodę w wyborze najlepszych metod. Aby wykonać niektóre zadania, niezbędny jest dostęp do nowych zasobów wiedzy, uprawnień. Przełożony zawsze powinien określić zakres decyzyjności pracownika, tak by ten nie bał się wprowadzać pewnych ustaleń i wiedział, w jakim stopniu może działać samodzielnie.

 

Zarządzanie przez delegowanie uprawnień ma wiele zalet. Przede wszystkim usprawnia i przyspiesza realizację projektów. Konsultowane z przełożonym są tylko te kwestie, które wykraczają poza kompetencje pracownika. Dzięki temu wszystkie strony oszczędzają czas. Ważną zasadą delegowania jest także powierzanie uprawnień jednej osobie. Umożliwia to rozliczanie z realizacji zadań – jeśli oddaje się projekt w ręce całej grupy, w razie niepowodzenia trudno odnaleźć źródło problemów i kogokolwiek rozliczyć z odpowiedzialności, która się rozmywa.

 

Delegowanie zadań - ćwiczenia

 

Rozdzielanie obowiązków nie jest sprawą łatwą, a sukces zależy od wielu czynników. Dlatego firmy organizują dla managerów tematyczne szkolenia. Delegowania zadań można się bowiem nauczyć, a odpowiednie rozłożenie obowiązków w zespole zdecydowanie ułatwia pracę. Na takich warsztatach zazwyczaj omawiane są metody i techniki delegowania zadań, przykłady dobrych i złych praktyk, zasady komunikacji, realizacja celów, motywowanie, zwiększanie zaangażowania i efektywności pracowników, partnerskie relacje w grupie.

 

Warto wyrobić dobre nawyki, ponieważ delegowanie zadań pracownikom rozwija potencjał zespołu, wzbogaca kompetencje zatrudnionych i ma pozytywny wpływ na atmosferę w miejscu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.