Rozliczenie z urzędem skarbowym i zapłata podatku to podstawowe obowiązki, jakie z mocy prawa nałożono na każdego przedsiębiorcę. Wysokość podatków koniecznych do zapłacenia wskazywana jest na konkretnych deklaracjach, które następnie składa się do właściwego organu podatkowego. Czym jest deklaracja podatkowa i kto ma obowiązek jej złożenia? Kiedy należy ją złożyć? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat deklaracji podatkowej!
Spis treści
Deklaracja podatkowa – co to?
Deklaracje podatkowe to deklaracje składane organom podatkowym w celu rozliczeń podatkowych. Jest to obowiązkowy dokument, jaki musi złożyć do urzędu skarbowego każda osoba podlegająca rozliczeniu z tą instytucją. Obowiązek składania deklaracji podatkowych wynika z mocy prawa, któremu podlega między innymi podatnik, płatnik czy inkasent. Wysokość podatków wykazywana jest na odpowiednich deklaracjach.
Pamiętaj!
Opłacanie podatków jest jednym z nadrzędnych obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą. To, jaką formę przyjmie deklaracja podatkowa, zależy od formy rozliczenia wybranej przez podatnika oraz od sposobu prowadzenia działalności.
Deklaracja podatkowa obejmuje również wszelkiego rodzaju wykazy, zeznania oraz informacje, które muszą być przekazane odpowiednim urzędom w odpowiednim czasie zgodnie z przepisami prawa podatkowego. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o kwestii: deklaracja podatkowa a zeznanie podatkowe.
Pamiętaj!
Niektórzy mylnie utożsamiają deklaracje podatkowe z zeznaniem podatkowym. Tymczasem zeznanie jest elementem deklaracji w formie informacyjnego rozliczenia się z urzędem skarbowym z osiągniętego dochodu za miniony rok kalendarzowy. Powszechnie znanym zeznaniem podatkowym jest formularz PIT. Wobec tego sformułowanie „deklaracja podatkowa – PIT” jest sformułowaniem błędnym.
Przybliżając definicję deklaracji podatkowej, warto również zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Wśród nich należy wymienić:
-
deklaracja podatkowa jest oświadczeniem, które podmiot prawa podatkowego składa obowiązkowo,
-
obowiązek złożenia deklaracji podatkowej wynika z przepisów prawa,
-
deklaracja podatkowa składana jest organom podatkowym, które uprawnione są do określenia lub pobrania zobowiązania podatkowego.
Deklaracja podatkowa – kto ją składa?
Podatnik, płatnik, inkasent – to podmioty najczęściej pojawiające się w kontekście deklaracji podatkowych i zobowiązań względem organów podatkowych. Tymczasem chcąc jeszcze dokładniej określić stanowisko podmiotów, które zobowiązane są do złożenia deklaracji podatkowej, warto odnieść się do poszczególnych podatków. Możemy tutaj wskazać takie deklaracje jak: deklaracja podatkowa od kupna samochodu, deklaracja podatkowa od nabycia spadku czy deklaracja podatkowa PIT nieruchomości.
Wskazując podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej, najłatwiej będzie wymienić je, uwzględniając poszczególne podatki.
-
PIT
PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych.
-
CIT
CIT również jest podatkiem płaconym od dochodów, jednak osiąganych przez osoby prawne.
-
VAT
Deklaracja podatkowa VAT to deklaracja, którą składa vatowiec. VAT to podatek od towarów i usług, pod który podlega „odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju” (źródło: art. 5. Ustawy o VAT). Daninę opłacają podmioty, zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, które prowadzą działalność gospodarczą. Część z nich może jednak korzystać ze zwolnienia na ustawowych zasadach.
-
Akcyza
Akcyzę płacą osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, o ile dokonują czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą bądź takie, wobec których zaistniał stan faktyczny, który podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Akcyzie podlegają m.in. takie produkty jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe czy samochody osobowe.
-
PCC
PCC jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto o nim wiedzieć, jeśli np. nabywamy używany samochód czy przyjmujemy darowiznę. W tym przypadku deklarację podatkową składają strony czynności cywilnoprawnych – osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Pamiętaj!
Podmioty te oraz inne podmioty prawa podatkowego mogą być również zobowiązane do składania informacji podatkowych niebędących deklaracjami.
W tym miejscu warto również wskazać podmioty, na których spoczywa obowiązek podatkowy. Według art. 4. Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży:
-
Przy umowie sprzedaży – na kupującym;
-
Przy umowie zamiany – na stronach czynności;
-
Przy umowie darowizny – na obdarowanym;
-
Przy umowie dożywocia – na nabywcy własności nieruchomości;
-
Przy umowie o podział spadku lub o zniesienie współwłasności – na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności;
-
Przy ustanowieniu odpłatnego użytkowania, w tym również nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności – na użytkowniku lub nabywającym prawo służebności;
-
Przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – na biorącym pożyczkę lub przechowawcy;
-
Przy ustanowieniu hipoteki – na składającym oświadczenia woli o ustanowieniu hipoteki;
-
Przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.
Pamiętaj!
Podatek dochodowy jest jednym z najważniejszych zobowiązań względem fiskusa, jakie musi dopełnić podmiot osiągający podlegający opodatkowaniu dochód. Podatek ten płacą zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.
Deklaracja podatkowa – kiedy należy ją złożyć?
Złożenie deklaracji podatkowej to podstawowy i najważniejszy obowiązek podatnika. Warto jednak mieć na uwadze, że to w jego gestii leży także dopilnowanie terminu, w którym takie oświadczenie zobowiązany jest złożyć. Termin składania deklaracji podatkowych uregulowany jest odrębnie dla każdego rodzaju deklaracji. W praktyce oznacza to, że inny termin będzie obowiązywał podatnika składającego chociażby PIT-36, a innego terminu należy dotrzymać w przypadku złożenia PIT-16.
Dokładny wykaz wszystkich rodzajów deklaracji wraz z informacjami, kogo one dotyczą oraz w jakich terminach należy je złożyć, dostępne są na oficjalnej stronie biznes.gov.pl.
Najważniejsze terminy składania deklaracji dotyczących podatku od osób fizycznych PIT:
Rodzaj deklaracji |
Termin złożenia deklaracji |
PIT-16A – deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego |
do 31. stycznia roku następnego |
PIT-28 – zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych |
od 15. lutego do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym |
PIT-36 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) |
od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym |
PIT-36L – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym |
od 15. lutego do 30. kwietnia roku następującego po roku podatkowym |
Najważniejsze terminy składania deklaracji dotyczących podatku od osób prawnych CIT:
Rodzaj deklaracji |
Termin złożenia deklaracji |
PIT-CFC – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych |
do końca dziewiątego miesiąca następującego po roku podatkowym (do końca września roku następnego) |
CIT-8 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych |
do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowym |
CIT-10Z – deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej |
do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku |
Najważniejsze terminy składania deklaracji dotyczących podatku od towaru i usług VAT:
Rodzaj deklaracji |
Termin złożenia deklaracji |
JPK_V7 – deklaracja i ewidencja dla podatku od towarów i usług (deklaracja i ewidencja dla podmiotów rozliczających się miesięcznie) |
do 25. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni |
JPK_V7K – deklaracja i ewidencja dla podatku od towarów i usług (deklaracja i ewidencja dla podmiotów rozliczających się kwartalnie) |
do 25 dnia miesiąca po każdym kolejnym kwartale |
VAT-R – zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów |
przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług |
VAT-Z – zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług |
w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. |
(Źródło: biznes.gov.pl; „Jak składać deklaracje podatkowe, w tym PIT, CIT oraz VAT”)
E-deklaracja podatkowa – jak ją złożyć?
Według wytycznych zamieszczonych na rządowej stronie biznes.gov.pl, deklaracje można składać elektronicznie lub w formie papierowej, chyba że przepisy wprost wskazują określony sposób jako właściwy do złożenia konkretnego typu deklaracji.
Podmioty, które zdecydują się na e-deklaracje podatkowe, mogą złożyć je za pośrednictwem:
-
systemu e-deklaracje na stronie podatki.gov.pl, przy użyciu interaktywnego formularza
-
Portalu Podatkowego, przy użyciu dostępnych formularzy online,
-
Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Pamiętaj!
Podatnik, który zdecyduje się na e-deklaracje podatkowe, otrzymuje potwierdzenie wygenerowane automatycznie przez organ podatkowy, do którego złożono deklarację, Portal Podatkowy lub elektroniczną skrzynkę podawczą, za której pośrednictwem złożono deklarację.
Składając e-deklarację, konieczne będzie jej podpisanie. To możliwe jest na kilka sposobów. Deklarację elektroniczną można podpisać między innymi podpisem kwalifikowanym lub Profilem zaufanym. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj deklaracji można podpisać wyłącznie wskazanymi dla tej deklaracji podpisami.
Pamiętaj!
Od 7 lipca 2022 roku istnieje możliwość złożenia niektórych deklaracji przez serwis e-Urząd Skarbowy. Obecnie użytkownik konta w e-Urzędzie Skarbowym może złożyć deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku (SD-2) oraz deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika (PCC-2).
Deklaracja podatkowa – kiedy może ją złożyć pełnomocnik?
Zgodnie z zapisem Art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej, każda deklaracja podatkowa, zeznania czy informacje przekazywane administracji skarbowej, może podpisać w imieniu podatnika jego pełnomocnik. Co jednak najważniejsze – by było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze jego ustanowienie. Podstawą tego jest UPL-1 lub UPL-1P. Formularz można złożyć w formie papierowej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.
Pamiętaj!
Zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej każda deklaracja podatkowa może być podpisana przez pełnomocnika.
Pełnomocnikiem może zostać każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Bardzo często w tej roli występuje radca prawny, księgowy czy doradca podatkowy.
Deklaracja podatkowa a korekta
Może się zdarzyć, że w złożonej przez płatnika deklaracji podatkowej znajdą się błędy. Te mogą okazać się szczególnie dotkliwe w skutkach, jeśli dojdzie do zaniżenia podatku w deklaracji, wobec czego powstanie zaległość podatkowa. Efektem tego będzie konieczność poniesienia odpowiedzialności nawet za przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe. W przypadku ewentualnych błędów sytuacja nie jest jednak przesądzona, ponieważ możliwe jest złożenie korekty deklaracji.
Korekta deklaracji podatkowej składana jest na tym samym druku, co pierwotna deklaracja. Wówczas na formularzu należy wskazać jednak korektę jako cel złożenia ponownego druku.