Sektor przedsiębiorstw w 2022 roku zmagał się z wysokimi kosztami pracy i szalejącą inflacją. Mimo tych niedogodności dane, które cyklicznie udostępnia Główny Urząd Statystyczny, wskazują na to, że na rynku pracy nie dzieje się źle. W stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku wzrosło zarówno średnie wynagrodzenie brutto, jak i przeciętne zatrudnienie. Niestety ekonomiści zwracają uwagę, że wzrost wynagrodzeń nie rekompensuje poziomu inflacji, co oznacza, że zarabiamy więcej, ale stać nas na mniej. Jak prezentują się najnowsze dane o sektorze przedsiębiorstw? Sprawdź!
Spis treści
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
Wydaje się, że sytuacja epidemiczna nie wpłynęła znacząco na przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS-u w grudniu 2022 roku wyniosło 6504,7 tysięcy etatów – w porównaniu z grudniem 2021 jest to wzrost o 2,2%.
Dane te potwierdzają też, że rynek pracy jest raczej stabilny. Biorąc pod uwagę stosunek listopad-grudzień 2022 zatrudnienie utrzymało się na podobnym poziomie. Jednak analizując statystyki, które podaje GUS, trzeba brać pod uwagę, że odnoszą się one do podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób, których rodzaj działalności zaklasyfikowano do PKD 2007. Wynika z tego, że sprawozdania nie obejmują między innymi sektora administracji publicznej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw
Jak podaje GUS średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na grudzień 2022 wyniosło 7329,96 złotych brutto. Pierwszy raz możemy pochwalić się siódemką z przodu, a mimo to przeciętne wynagrodzenie rozczarowuje. Dlaczego?
Grudniowy poziom inflacji uplasował się na poziomie 16,6%. Jak wskazuje sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego wzrost wynagrodzenia w stosunku do grudnia 2021 wyniósł zaledwie 10,3%. Oznacza to, że faktycznie pensje wzrosły, ale nie są w stanie zrekompensować inflacji, więc realna płaca maleje. W dodatku taka wysokość płac to także zasługa okresu, jaki podlegał badaniu – w grudniu wielu pracowników otrzymało premie świąteczne i roczne.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w 2023 roku planowane są dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia – 3490 złotych brutto (wzrost o 15,9%). Druga ma wejść w życie 1 lipca – będzie to 3600 złotych brutto (wzrost o 19,6%).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw według rodzaju działalności PKD
Dane GUS potwierdzają, że przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lutym 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku. Lista kodów PKD, które wliczane są do statystyk obejmuje:
-
rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (badaniem objęte jest leśnictwo i pozyskiwanie drewna oraz rybołówstwo w wodach morskich);
-
górnictwo i wydobywanie;
-
przetwórstwo przemysłowe;
-
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę; dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja;
-
budownictwo;
-
handel (hurtowy i detaliczny); naprawa pojazdów samochodowych;
-
transport i gospodarka magazynowa;
-
zakwaterowanie i gastronomia;
-
informacja i komunikacja;
-
obsługa rynku nieruchomości;
-
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna;
-
administrowanie i działalność wspierająca;
-
działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją;
-
pozostała działalność usługowa.
Na zmiany zachodzące w sektorze przedsiębiorstw miał wpływ wzrost płacy minimalnej. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wszystkich sekcjach PKD – od 3,4% (pozostała działalność usługowa) do aż 23,7% (transport i gospodarka magazynowa). Ogółem wzrost miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 13%.
Najwyższe płace odnotowano w działalnościach zakwalifikowanych jako informacja i komunikacja – 11 334,23 złotych brutto, czyli 12,4% więcej niż w roku poprzednim – oraz górnictwo i wydobywanie – 11 173,6 złotych brutto – wzrost o 22,3%.
Z kolei najmniejszy wzrost pensji wyniósł 12,1%, co dało 4746,97 złotych brutto w sekcji zakwaterowanie i gastronomia.