Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

 
Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

Czynniki niebezpieczne – charakterystyka


Są zawody, których wykonywanie wiąże się z narażeniem na działanie czynników niebezpiecznych.  Zagrożenia w miejscu pracy są w stanie doprowadzić do wypadku, konsekwencją którego może być trwała utrata zdrowia lub życia. Pracodawca musi pamiętać o tym, że jego obowiązkiem jest poinformowanie każdego pracownika o istniejących zagrożeniach. Ważne jest także zorganizowanie  szkolenia BHP, dzięki któremu pracownicy będą wiedzieli, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz będą wiedzieli, co zrobić, jeżeli już doszło do wypadku.

 

Czynniki niebezpieczne w środowisku pracy


Czynniki, które mogą okazać się niebezpieczne dla pracowników, można podzielić na fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Każdy pracodawca powinien przeanalizować swój zakład pracy pod kątem występowania wszystkich wyżej wymienionych czynników. Dzięki temu można przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, które pozwolą na zniwelowanie skutków ich działania.

Do szkodliwych czynników fizycznych można zaliczyć między innymi pracę z prądem elektrycznym, który stwarza zagrożenie porażenia lub poparzenia. Wszystkie ruchome i ostre elementy maszyn w halach produkcyjnych także są niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z takimi urządzeniami. Także wysoka temperatura np. pieców hutniczych może stwarzać zagrożenie (trzeba tutaj także wspomnieć o kotłach parowych, silnikach grzewczych i spalinowych). Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem może być wysokość, na której odbywają się prace oraz śliskie i nierówne powierzchnie, które mogą powodować liczne złamania kończyn. Do niebezpiecznych czynników zaliczany jest także ciągły hałas, który może powodować uszkodzenia słuchu. W przypadku niektórych profesji pracownicy są narażeni na działanie czynników promieniotwórczych.

Szkodliwe czynniki biologiczne to między innymi drobnoustroje komórkowe, pasożyty, którymi w jakiś sposób może się zarazić człowiek, a także substancje, które mogą prowadzić do alergii, zatruć lub zakażań.

W przypadku szkodliwych czynników chemicznych mamy na myśli głównie styczność z substancjami chemicznymi, które są toksyczne, mogą powodować powstawanie nowotworów czy prowadzić do niepłodności.

 

Czynniki niebezpieczne – BHP


W każdym zakładzie pracy powinna być przeprowadzona analiza możliwych czynników niebezpiecznych. Dzięki temu pracodawca może ocenić, na co zwrócić szczególną uwagę przy organizowaniu stanowisk pracy, a także pozwoli to przeprowadzić odpowiednie szkolenie BHP. Takie szkolenie jest obowiązkowe i wykonywane jest na koszt pracodawcy w czasie trwania pracy. Uchylenie się od tego obowiązku może wiązać się z wysokimi karami ze strony PIP (Państwowa Inspekcja Pracy).

W przypadku niektórych profesji obowiązkowe jest zapewnienie pracownikom specjalistycznej odzieży ochronnej oraz obuwia (także na koszt pracodawcy). Zagwarantowanie takiej odzieży ochronnej jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy.

Jeżeli w zakładzie pracy podwładni mają styczność z substancjami chemicznymi, to oprócz odzieży ochronnej, ważne jest aby były one odpowiednio opisane. Przydać się tutaj mogą karty charakterystyki substancji chemicznej, które muszą zawierać informacje o rodzaju substancji oraz o zagrożeniach, jakie mogą powodować. Takie etykiety muszą także zawierać informacje o tym, jak przechowywać poszczególne chemikalia tak, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu.

Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w środowisku pracy muszą być podane do wiadomości całego personelu. Będą się one różnić w zależności od wykonywanego zawodu, chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Można tutaj podać chociażby przykład lekarzy oraz pielęgniarek, którzy podczas wykonywania zabiegów mogą zarazić się dość poważnymi chorobami (dlatego ważne jest używanie rękawiczek ochronnych).

Także w pracy biurowej możemy wyodrębnić pewne szkodliwe czynniki, które są związane z ciągłą siedzącą pozycją, co może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.