Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

 
Czynniki bezpieczeństwa – charakterystyka, BHP

Czynniki niebezpieczne – charakterystyka


Są zawody, których wykonywanie wiąże się z narażeniem na działanie czynników niebezpiecznych.  Zagrożenia w miejscu pracy są w stanie doprowadzić do wypadku, konsekwencją którego może być trwała utrata zdrowia lub życia. Pracodawca musi pamiętać o tym, że jego obowiązkiem jest poinformowanie każdego pracownika o istniejących zagrożeniach. Ważne jest także zorganizowanie  szkolenia BHP, dzięki któremu pracownicy będą wiedzieli, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz będą wiedzieli, co zrobić, jeżeli już doszło do wypadku.

 

Czynniki niebezpieczne w środowisku pracy


Czynniki, które mogą okazać się niebezpieczne dla pracowników, można podzielić na fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Każdy pracodawca powinien przeanalizować swój zakład pracy pod kątem występowania wszystkich wyżej wymienionych czynników. Dzięki temu można przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, które pozwolą na zniwelowanie skutków ich działania.

Do szkodliwych czynników fizycznych można zaliczyć między innymi pracę z prądem elektrycznym, który stwarza zagrożenie porażenia lub poparzenia. Wszystkie ruchome i ostre elementy maszyn w halach produkcyjnych także są niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z takimi urządzeniami. Także wysoka temperatura np. pieców hutniczych może stwarzać zagrożenie (trzeba tutaj także wspomnieć o kotłach parowych, silnikach grzewczych i spalinowych). Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem może być wysokość, na której odbywają się prace oraz śliskie i nierówne powierzchnie, które mogą powodować liczne złamania kończyn. Do niebezpiecznych czynników zaliczany jest także ciągły hałas, który może powodować uszkodzenia słuchu. W przypadku niektórych profesji pracownicy są narażeni na działanie czynników promieniotwórczych.

Szkodliwe czynniki biologiczne to między innymi drobnoustroje komórkowe, pasożyty, którymi w jakiś sposób może się zarazić człowiek, a także substancje, które mogą prowadzić do alergii, zatruć lub zakażań.

W przypadku szkodliwych czynników chemicznych mamy na myśli głównie styczność z substancjami chemicznymi, które są toksyczne, mogą powodować powstawanie nowotworów czy prowadzić do niepłodności.

 

Czynniki niebezpieczne – BHP


W każdym zakładzie pracy powinna być przeprowadzona analiza możliwych czynników niebezpiecznych. Dzięki temu pracodawca może ocenić, na co zwrócić szczególną uwagę przy organizowaniu stanowisk pracy, a także pozwoli to przeprowadzić odpowiednie szkolenie BHP. Takie szkolenie jest obowiązkowe i wykonywane jest na koszt pracodawcy w czasie trwania pracy. Uchylenie się od tego obowiązku może wiązać się z wysokimi karami ze strony PIP (Państwowa Inspekcja Pracy).

W przypadku niektórych profesji obowiązkowe jest zapewnienie pracownikom specjalistycznej odzieży ochronnej oraz obuwia (także na koszt pracodawcy). Zagwarantowanie takiej odzieży ochronnej jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy.

Jeżeli w zakładzie pracy podwładni mają styczność z substancjami chemicznymi, to oprócz odzieży ochronnej, ważne jest aby były one odpowiednio opisane. Przydać się tutaj mogą karty charakterystyki substancji chemicznej, które muszą zawierać informacje o rodzaju substancji oraz o zagrożeniach, jakie mogą powodować. Takie etykiety muszą także zawierać informacje o tym, jak przechowywać poszczególne chemikalia tak, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu.

Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w środowisku pracy muszą być podane do wiadomości całego personelu. Będą się one różnić w zależności od wykonywanego zawodu, chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Można tutaj podać chociażby przykład lekarzy oraz pielęgniarek, którzy podczas wykonywania zabiegów mogą zarazić się dość poważnymi chorobami (dlatego ważne jest używanie rękawiczek ochronnych).

Także w pracy biurowej możemy wyodrębnić pewne szkodliwe czynniki, które są związane z ciągłą siedzącą pozycją, co może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Benefits Processor Intern

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Overview Are you a fast-learner who's interested in developing in an administrative role and strengthening your analytical and communication skills? Then this role is just for you! Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!