Czynniki niebezpieczne – charakterystyka
Są zawody, których wykonywanie wiąże się z narażeniem na działanie czynników niebezpiecznych. Zagrożenia w miejscu pracy są w stanie doprowadzić do wypadku, konsekwencją którego może być trwała utrata zdrowia lub życia. Pracodawca musi pamiętać o tym, że jego obowiązkiem jest poinformowanie każdego pracownika o istniejących zagrożeniach. Ważne jest także zorganizowanie szkolenia BHP, dzięki któremu pracownicy będą wiedzieli, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz będą wiedzieli, co zrobić, jeżeli już doszło do wypadku.
Czynniki niebezpieczne w środowisku pracy
Czynniki, które mogą okazać się niebezpieczne dla pracowników, można podzielić na fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Każdy pracodawca powinien przeanalizować swój zakład pracy pod kątem występowania wszystkich wyżej wymienionych czynników. Dzięki temu można przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, które pozwolą na zniwelowanie skutków ich działania.
Do szkodliwych czynników fizycznych można zaliczyć między innymi pracę z prądem elektrycznym, który stwarza zagrożenie porażenia lub poparzenia. Wszystkie ruchome i ostre elementy maszyn w halach produkcyjnych także są niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z takimi urządzeniami. Także wysoka temperatura np. pieców hutniczych może stwarzać zagrożenie (trzeba tutaj także wspomnieć o kotłach parowych, silnikach grzewczych i spalinowych). Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem może być wysokość, na której odbywają się prace oraz śliskie i nierówne powierzchnie, które mogą powodować liczne złamania kończyn. Do niebezpiecznych czynników zaliczany jest także ciągły hałas, który może powodować uszkodzenia słuchu. W przypadku niektórych profesji pracownicy są narażeni na działanie czynników promieniotwórczych.
Szkodliwe czynniki biologiczne to między innymi drobnoustroje komórkowe, pasożyty, którymi w jakiś sposób może się zarazić człowiek, a także substancje, które mogą prowadzić do alergii, zatruć lub zakażań.
W przypadku szkodliwych czynników chemicznych mamy na myśli głównie styczność z substancjami chemicznymi, które są toksyczne, mogą powodować powstawanie nowotworów czy prowadzić do niepłodności.
Czynniki niebezpieczne – BHP
W każdym zakładzie pracy powinna być przeprowadzona analiza możliwych czynników niebezpiecznych. Dzięki temu pracodawca może ocenić, na co zwrócić szczególną uwagę przy organizowaniu stanowisk pracy, a także pozwoli to przeprowadzić odpowiednie szkolenie BHP. Takie szkolenie jest obowiązkowe i wykonywane jest na koszt pracodawcy w czasie trwania pracy. Uchylenie się od tego obowiązku może wiązać się z wysokimi karami ze strony PIP (Państwowa Inspekcja Pracy).
W przypadku niektórych profesji obowiązkowe jest zapewnienie pracownikom specjalistycznej odzieży ochronnej oraz obuwia (także na koszt pracodawcy). Zagwarantowanie takiej odzieży ochronnej jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy.
Jeżeli w zakładzie pracy podwładni mają styczność z substancjami chemicznymi, to oprócz odzieży ochronnej, ważne jest aby były one odpowiednio opisane. Przydać się tutaj mogą karty charakterystyki substancji chemicznej, które muszą zawierać informacje o rodzaju substancji oraz o zagrożeniach, jakie mogą powodować. Takie etykiety muszą także zawierać informacje o tym, jak przechowywać poszczególne chemikalia tak, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu.
Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w środowisku pracy muszą być podane do wiadomości całego personelu. Będą się one różnić w zależności od wykonywanego zawodu, chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Można tutaj podać chociażby przykład lekarzy oraz pielęgniarek, którzy podczas wykonywania zabiegów mogą zarazić się dość poważnymi chorobami (dlatego ważne jest używanie rękawiczek ochronnych).
Także w pracy biurowej możemy wyodrębnić pewne szkodliwe czynniki, które są związane z ciągłą siedzącą pozycją, co może prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.