Ból zęba potrafi być bardzo dokuczliwy. Niekiedy łagodzą go środki przeciwbólowe, ale zdarza się i tak, że te dostępne bez recepty nie działają. Trudno byłoby pracować z opuchniętą twarzą i dotkliwym bólem zęba. Zamiast więc do pracy, trzeba wybrać się do gabinetu stomatologicznego. I tu pojawia się pytanie – czy dentysta może wystawić L4? Czy zwolnienie dostaniemy nie tylko, gdy boli, ale też na dzień wybielania zębów albo skalingu i piaskowania?
Czy dentysta wystawia L4?
Na wstępie wyjaśnijmy, że dawne L4 zostało zastąpione tak zwanym e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie), które lekarz przesyła do zakładu pracy i do ZUS-u. Pacjent nie musi wykonywać już żadnych dodatkowych czynności, nie dostaje papierowego dokumentu. Obowiązuje go tylko np. telefoniczne powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim i nieobecności z tego powodu.
Czy stomatolog może wystawić zwolnienie? Tak, dentysta, jako lekarz, ma do tego uprawnienia, jednak wyłącznie, jeśli ma podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Bez znaczenia jest to, czy prowadzi prywatną praktykę, czy ma umowę z NFZ. Planując więc np. skomplikowaną ekstrakcję ósemki, warto wcześniej zadzwonić do gabinetu i dowiedzieć się, czy dentysta wystawia L4.
L4 od dentysty – w jakich przypadkach nie jest możliwe?
Do stomatologa udajemy się nie tylko, kiedy boli ząb, ale też aby zadbać o profilaktykę czy po prostu piękny uśmiech. Zwykle wizyta jest krótka, ewentualne znieczulenie schodzi w ciągu kilkudziesięciu minut. Szybko możemy więc wrócić do swoich zajęć i obowiązków. W takich przypadkach dentysta nie wystawi nam zwolnienia lekarskiego. L4 byłoby bowiem bezzasadne.
Decyzja, czy pacjent powinien dostać zwolnienie, jest zawsze indywidualna i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim rodzaju zabiegu. Po wyrwaniu zęba, szczególnie jeśli konieczne było nacięcie dziąsła i założenie szwów, możemy nawet przez kilka dni odczuwać ból wymagający zażywania środków przeciwbólowych, mieć opuchnięty, a nawet zasiniony policzek, trudności z jedzeniem i mówieniem. To przesłanki do wystawienia zwolnienia.
L4 dostaniemy też, kiedy dokucza nam silny ból zęba, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, nie tylko przy ekstrakcji. Stomatolog bierze pod uwagę również rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Co bardzo ważne, zwolnienie może być wystawione nie tylko na dzień wizyty w gabinecie i zabiegu, ale także na inne dni – jeśli oczywiście jest to uzasadnione ewentualnymi dolegliwościami.