Cyberslacking - definicja
Definicja cyberslackingu obejmuje wykorzystywanie przez pracownika dostępu do internetu w celach prywatnych. Samo słowo, zapożyczenie z języka angielskiego, tłumaczy się jako cyberlenistwo. W godzinach pracy personel powinien sumiennie i starannie wykonywać obowiązki określone w umowie - do tego bowiem zobowiązuje Kodeks pracy. Wszelkie przejawy niesubordynacji, zajmowania się osobistymi sprawami w miejscu zatrudnienia są odbierane negatywnie.
Na czym można przyłapać pracownika, pochłoniętego cyberslackingiem? Najczęściej na przeglądaniu portali społecznościowych, stron internetowych – między innymi w celach rozrywkowych, planowania wakacji. Do przejawów cyberlenistwa zalicza się również wykonywanie zakupów online, opłacanie domowych rachunków. Zdarzają się również pracownicy, którzy wykorzystują dostęp do internetu tylko po to, by wziąć udział w grach online.
Dlaczego cyberslacking zalicza się do negatywnych zjawisk rynku pracy? Przecież firma, która udostępnia internet do wykonywania obowiązków służbowych, nie zapłaci więcej, jeśli wysyłając służbowego maila poświęcimy tylko chwilę na wylicytowanie wieszaka do przedpokoju. Czy rzeczywiście nikt na tym nie traci? Załóżmy, że przez osiem godzin pracy poświęcimy łącznie 30 minut na „prywatne sprawy w internecie”. W ciągu tygodnia zrobi się z tego 2,5 godziny, a na koniec miesiąca liczba godzin wzrośnie do 10. Gdzieś między jedną stroną internetową a drugą zniknie nam ponad jeden dzień pracy - za który pracodawca zapłaci, nie mając realnych ekwiwalentów w postaci wykonanych przez nas obowiązków.
Jakie jeszcze powody mają przełożeni, by zabronić pracownikom cyberslackingu? Oprócz niewłaściwego wykorzystania czasu rezultatem załatwiania prywatnych spraw za pomocą służbowego internetu, jest spadek efektywności personelu, utrata koncentracji. Dodatkowo wchodząc na nieznane strony, pracownik naraża sprzęt firmowy na zainfekowanie wirusem lub złośliwym oprogramowaniem. Zwiększa się również ryzyko wycieku ważnych danych przedsiębiorstwa.
Czy cyberslackig może być przyczyną zwolnienia
W związku z powyższym łatwo jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy cyberslacking w Polsce może być przyczyną zwolnienia. Drobne odstępstwa od regulaminu, zbyt długie buszowanie po sieci kończy się przeważnie zwykłym zwróceniem uwagi przez przełożonego. Jeśli jednak dojdzie do ciężkich naruszeń, to istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania przez pracodawcę zwolnienia dyscyplinarnego.
Zanim jednak dojdzie do jakichkolwiek naruszeń, dana firma może zdecydować się na wprowadzenie blokad stron internetowych, to co przynajmniej częściowo zminimalizuje cyberslacking.