Praca.pl Poradniki Rynek pracy
CV sprzedawcy – jak wygląda profesjonalne CV?

CV sprzedawcy – jak wygląda profesjonalne CV?

 
CV sprzedawcy – jak wygląda profesjonalne CV?

Szukasz pracy w branży sprzedażowej? Na pewno wiesz, że w tej dziedzinie najważniejsze są zdolności interpersonalne, odpowiednie podejście do klienta, dar przekonywania oraz empatia niezbędna do rozpoznawania jego potrzeb i oczekiwań. Szczególne predyspozycje osobowościowe u kandydata na sprzedawcę mogą zaważyć o jego zatrudnieniu i bywają często postrzegane nawet jako ważniejsze od dużego doświadczenia. Jak zatem napisać dobre CV, które już na wstępie przekona rekrutera, że jesteś najlepszą osobą na dane stanowisko, nawet jeśli nie masz długiego stażu pracy? Oto kilka wskazówek, jak powinno wyglądać CV sprzedawcy.

 

Jak napisać CV dla sprzedawcy?

 

Każde CV powinno zawierać istotne informacje z punktu widzenia rekrutera. Tradycyjnie są to:

 

  • dane kontaktowe,
  • doświadczenie zawodowe,
  • umiejętności – specjalistyczne i dodatkowe,
  • wykształcenie, certyfikaty, uprawnienia.

 

Ponadto do życiorysu zawodowego można dołączyć fotografię oraz podać w nim wzmiankę o pozazawodowych zainteresowaniach. Coraz częstszą praktyką jest też umieszczanie na samym początku dokumentu (pod danymi kontaktowymi) krótkiego podsumowania ścieżki kariery, czyli tzw. profilu zawodowego.

 

W przypadku CV sprzedawcy warto uwypuklić szczególnie dwa punkty w CV – doświadczenie, jeśli takie posiadasz, oraz umiejętności, a szczególnie umiejętności miękkie.

 

Jeśli chodzi o doświadczenie, bądź konkretny. Podaj daty, nazwy firm oraz nazwy stanowisk. Warto też, byś skrótowo wymienił kluczowe obowiązki. Jeśli masz na koncie jakieś sukcesy zawodowe, nagrody, pochwal się nimi w części Doświadczenie lub stwórz osobną, np. zatytułowaną Sukcesy zawodowe.

 

Jeśli znasz techniki sprzedażowe, specjalistyczne oprogramowanie, języki obce – podaj te informacje w sekcji Umiejętności.

 

Jak wspomniano na wstępie, w pracy sprzedawcy kluczowe są też zdolności interpersonalne, dlatego informacja na temat tego typu predyspozycji powinna znaleźć się w CV. Umiejętność pracy w zespole, zdolności negocjacyjne – to poszukiwane cechy. Kiedy wymienisz je w życiorysie, przygotuj się na podanie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej konkretnych przykładów na wcześniejszą pracę zespołową itp.

 

Darmowy kreator CV sprzedawcy

 

Poświęć chwilę czasu na przygotowanie profesjonalnego CV – w końcu jest to przepustka, swego rodzaju wizytówka, która ma do Ciebie przekonać przyszłego pracodawcę. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz własnoręcznie tworzyć CV od podstaw. W internecie znajdują się gotowe szablony dokumentów rekrutacyjnych. Przy wyborze kreatora CV zwróć uwagę, czy jest on darmowy, bezpieczny oraz czy pozwala na modyfikowanie układu dokumentu i dostosowywanie go do indywidualnych potrzeb. Kreator CV dostępny jest również na praca.pl – żeby z niego skorzystać, wystarczy się zalogować, a jeśli nie posiadasz jeszcze konta na portalu, zarejestrować się za darmo.

 

Z gotowym CV możesz zastanowić się, gdzie szukać etatu. Wpisywanie w wyszukiwarkę haseł typu oferty pracy – sprzedawca może być mało efektywne, gdyż przyjdzie Ci się przekopywać przez dziesiątki mniej lub bardziej związanych z tym tematem stron, na których dodatkowo nie wszystkie ogłoszenia są aktualne. Znacznie lepiej skorzystać z profesjonalnego portalu pracy, umożliwiającego filtrowanie ogłoszeń. Na praca.pl propozycje zatrudnienia dla sprzedawców, a także handlowców, kasjerów, sprzedawców internetowych – znajdziesz po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy stanowiska lub związanej z nim frazy. Możesz też posłużyć się kryterium miejsca zatrudnienia lub innymi filtrami, dzięki którym szybko dotrzesz tylko do tych ogłoszeń, które naprawdę spełniają Twoje oczekiwania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?