Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Corporate governance – definicja, zalety i wady

Corporate governance – definicja, zalety i wady

 
Corporate governance – definicja, zalety i wady

Zarządzanie przedsiębiorstwem to nie tylko duże wyzwanie, ale też ogromna odpowiedzialność. Żadna firma nie działa bowiem w próżni. Korporacje oddziałują na swoich pracowników, klientów, akcjonariuszy, a w szerszym ujęciu, mają wpływ na całe społeczeństwo. Corporate governance to system zarządzania przedsiębiorstwem uwzględniający dobre praktyki i odpowiedzialność biznesu. Na czym polega? Jakie ma wady i zalety?

 

Corporate governance – co to jest?


Angielskie "govern" oznacza rządzenie, kontrolowanie. Corporate governance po polsku nazywa się ładem korporacyjnym, co wydaje się bardziej trafnym określeniem niż nadzór korporacyjny. To zbiór zasad i praktyk oraz procesy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem, system, przez który kontrolowane są organizacje. Obejmuje on wszelkie strefy zarządzania w przedsiębiorstwie – od tworzenia i kierowania zasobami organizacji, przede wszystkim kapitałem ludzkim, po odpowiedzialność za wpływ na środowisko, społeczeństwo. Służy realizacji oczekiwań i celów grup interesariuszy, m.in. akcjonariuszy, pracowników, klientów, lokalnej społeczności.

Możemy spotkać różne definicje corporate governance. Jedną z nich jest ta opracowana w ramach Rady OECD:

Nadzór korporacyjny wiąże się z istnieniem sieci relacji między kadrą zarządzającą spółek, ich organami zarządzająco−nadzorczymi, wspólnikami/akcjonariuszami i innymi interesariuszami (podmiotami zainteresowanymi działaniem spółki). Nadzór korporacyjny oferuje ponadto strukturę, za pośrednictwem której ustalane są cele spółki, środki realizacji tych celów oraz środki umożliwiające śledzenie wyników spółki (źródło: Zasady nadzoru korporacyjnego OECD).

 

Corporate governance:

 

plusy


Przede wszystkim ład korporacyjny ułatwia podejmowanie najważniejszych decyzji, planowanie strategiczne oraz kontrolowanie działalności przedsiębiorstwa, a transparentność w działaniu pozwala budować zaufanie społeczne do firmy. Zasady zarządzania przedsiębiorstwem uwzględniają kodeks dobrych praktyk w biznesie, równoprawne traktowanie akcjonariuszy i poszanowanie praw interesariuszy. Dzięki takim działaniom firma ma szansę wzmacniać swoją pozycję na rynku, budować silny wizerunek solidnego pracodawcy i zapewniającego bezpieczeństwo partnera.

 

minusy


Zasady corporate governance nie przez wszystkich są uznawane za warte wprowadzenia. Przede wszystkim ład korporacyjny wymaga stałego nadzoru, kontrolowania, czy ustalone wytyczne są przestrzegane w rzeczywistości. To dodatkowe obowiązki dla zarządzających. Dla części osób problematyczna może być też np. kwestia transparentności działań firmy, np. dokładne informowanie potencjalnych inwestorów o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, wynikach, strukturze nadzoru.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?