Zarządzanie przedsiębiorstwem to nie tylko duże wyzwanie, ale też ogromna odpowiedzialność. Żadna firma nie działa bowiem w próżni. Korporacje oddziałują na swoich pracowników, klientów, akcjonariuszy, a w szerszym ujęciu, mają wpływ na całe społeczeństwo. Corporate governance to system zarządzania przedsiębiorstwem uwzględniający dobre praktyki i odpowiedzialność biznesu. Na czym polega? Jakie ma wady i zalety?
Corporate governance – co to jest?
Angielskie "govern" oznacza rządzenie, kontrolowanie. Corporate governance po polsku nazywa się ładem korporacyjnym, co wydaje się bardziej trafnym określeniem niż nadzór korporacyjny. To zbiór zasad i praktyk oraz procesy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem, system, przez który kontrolowane są organizacje. Obejmuje on wszelkie strefy zarządzania w przedsiębiorstwie – od tworzenia i kierowania zasobami organizacji, przede wszystkim kapitałem ludzkim, po odpowiedzialność za wpływ na środowisko, społeczeństwo. Służy realizacji oczekiwań i celów grup interesariuszy, m.in. akcjonariuszy, pracowników, klientów, lokalnej społeczności.
Możemy spotkać różne definicje corporate governance. Jedną z nich jest ta opracowana w ramach Rady OECD:
Nadzór korporacyjny wiąże się z istnieniem sieci relacji między kadrą zarządzającą spółek, ich organami zarządzająco−nadzorczymi, wspólnikami/akcjonariuszami i innymi interesariuszami (podmiotami zainteresowanymi działaniem spółki). Nadzór korporacyjny oferuje ponadto strukturę, za pośrednictwem której ustalane są cele spółki, środki realizacji tych celów oraz środki umożliwiające śledzenie wyników spółki (źródło: Zasady nadzoru korporacyjnego OECD).
Corporate governance:
plusy
Przede wszystkim ład korporacyjny ułatwia podejmowanie najważniejszych decyzji, planowanie strategiczne oraz kontrolowanie działalności przedsiębiorstwa, a transparentność w działaniu pozwala budować zaufanie społeczne do firmy. Zasady zarządzania przedsiębiorstwem uwzględniają kodeks dobrych praktyk w biznesie, równoprawne traktowanie akcjonariuszy i poszanowanie praw interesariuszy. Dzięki takim działaniom firma ma szansę wzmacniać swoją pozycję na rynku, budować silny wizerunek solidnego pracodawcy i zapewniającego bezpieczeństwo partnera.
minusy
Zasady corporate governance nie przez wszystkich są uznawane za warte wprowadzenia. Przede wszystkim ład korporacyjny wymaga stałego nadzoru, kontrolowania, czy ustalone wytyczne są przestrzegane w rzeczywistości. To dodatkowe obowiązki dla zarządzających. Dla części osób problematyczna może być też np. kwestia transparentności działań firmy, np. dokładne informowanie potencjalnych inwestorów o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, wynikach, strukturze nadzoru.