Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Coaching - definicja, rodzaje, metody, techniki, zasady

Coaching - definicja, rodzaje, metody, techniki, zasady

 
Coaching - definicja, rodzaje, metody, techniki, zasady

Coaching - definicja

 

Coach to słowo pochodzące z języka angielskiego i oznaczające trenera. Kiedyś częściej odnosiło się do trenera drużyny piłkarskiej. Obecnie coraz więcej osób korzysta z trenerów rozwoju osobistego. Coaching (czasami można też znaleźć polską pisownię - kołczing) ma za zadanie przyśpieszać rozwój na różnych płaszczyznach i polepszyć efekty działań np. w pracy, co pozwoli awansować.


Rodzaje coachingu


Można wyróżnić kilka rodzajów coachingu:

    • osobisty,
    • kariery (wspiera jej planowanie oraz rozwój),
    • biznesowy (najczęściej jest zaadresowany do właścicieli firm),
    • menedżerski,
    • kadry zarządzającej.

Coachowie pracują ze swoimi klientami głównie nad zwiększeniem produktywności, pomagają wyznaczać cele i kolejne szczeble kariery. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla kadr zarządzających i managerów, którzy na zajęciach z trenerem uczą się np. prawidłowego kierowania podwładnymi. Coachowie podpowiadają, jak polepszyć organizację pracy, motywować członków zespołu oraz polepszyć integrację podwładnych.

 

Metody coachingowe


Najczęściej coaching opiera się na spotkaniach trenera z klientem lub grupą osób, którzy chcą mieć realny wpływ na swoje życie. Nie można jednak mylić tego z psychoterapią. Osoby świadczące takie usługi mogą mieć ukończone studia psychologiczne, jednak nie jest to konieczne.

Obecnie można też spotkać się z coachingiem branżowym. W tym wypadku ważne jest, aby prowadzący zajęcia miał dokładną wiedzę np. z dziedziny prawa, medycyny. W przypadku coachingu branżowego ważne jest, aby trenerzy znali specyfikę pracy w danym zawodzie. Dzięki temu można nauczyć się, jak działać w konkretnej sferze, aby osiągnąć sukces i przejść na kolejny szczebel kariery.

W przypadku coachingu grupowego uczestnicy powinni brać czynny udział w zadaniach. Każdy ma prawo do zabierania głosu i wyrażania swojej opinii zgodnie z zasadami poszanowania wzajemnej godności. Korzyści płyną także z pracy w grupie, ponieważ osoby biorące udział w takich sesjach udzielają sobie feedbacku.

 

Techniki coachingu

 

Jedną z częstych technik coachingu jest mind mapping, co można przetłumaczyć jako mapa myśli. Na początku należy ustalić temat i hasłowo umieścić go na środku kartki. Następnie uczestnicy wypisują skojarzenia, które nasuwają się, gdy usłyszą dany zwrot. Często wykorzystuje się do tego kolorowe pisaki. Jest to metoda, która ma na celu zwiększyć efektywność zapamiętywania (większość ludzi jest bowiem wzrokowcami). Bardzo często hasła są przedstawiane za pomocą rysunków, co ma na celu uaktywnienie obu półkul mózgowych. Inną, powszechnie znaną techniką, jest burza mózgu, czyli brain storming.

Obie techniki są bardzo często stosowane do kreowania strategii sprzedaży czy marketingu. Może to być także świetny sposób na zobrazowanie potencjalnego ryzyka danego przedsięwzięcia.


Zasady coachingu


Zadaniem coacha jest stymulowanie grup bądź jednostek do wyrażania pewnych myśli, które pomagają dokonać zmiany. Osoby biorące udział w sesjach z trenerem powinny być otwarte i gotowane na zmiany. Ważną zasadą jest też dbanie o dobrą atmosferę podczas grupowych zajęć. Nie oznacza to, że wszyscy mają się ze sobą zgadzać, ale trzeba pamiętać o tym, żeby zachowywać się kulturalnie. Dodatkowo ważne jest aby dokładnie określić cel sesji. Coach musi bowiem wiedzieć, jak przygotować się do pracy z danym zespołem lub jednostką.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.