Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

 
Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? Zasady korzystania z dni wolnych

 

Jakie są zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego w pierwszej pracy? O czym powinni pamiętać pracownicy podczas kolejnego wypoczynku oraz jak ustala się wymiar urlopu dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Spieszymy z odpowiedziami na te i inne ważne urlopowe pytania.

 

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

 

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni urlopu w roku kalendarzowym. Przy ustalaniu jego długości bierze się pod uwagę staż pracy. Do 26 dni uprawnione są osoby, które pracują od co najmniej 10 lat. Jeśli staż pracy jest mniejszy, pracownikowi przysługuje 20 dni wolnych.

 

Do stażu pracy wliczają się okresy pobierania nauki (które się nie sumują). Przypomnijmy:

• w przypadku ukończenia szkoły zawodowej będą to maksymalnie 3 lata,
• w przypadku liceum ogólnokształcącego – 4 lata,
• w przypadku średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat,
• w przypadku szkoły policealnej – 6 lat,
• w przypadku ukończenia szkoły wyższej (niezależnie czy jest to licencjat, studia inżynierskie czy magisterskie) – staż pracy brany pod uwagę przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego wzrasta do 8 lat.

 

To, ile należy się urlopu danemu pracownikowi, przełożony oblicza na postawie świadectw pracy i dyplomów poświadczających ukończenie poszczególnych etapów edukacji.

 

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

 

Udzielenie urlopu wypoczynkowego następuje na pisemny wniosek pracownika. Pracodawca może, biorąc pod uwagę interes firmy lub inne, istotne okoliczności, przesunąć termin wypoczynku. Ma również prawo do odwołania pracownika z urlopu, ale tylko pod warunkiem wystąpienia okoliczności, które były niemożliwe do przewidzenia wcześniej. Takie odwołanie trzeba potraktować jako polecenie służbowe. W sytuacji zagranicznego wyjazdu, wykupionej wycieczki czy opłacenia przez pracownika innej formy zorganizowanego wypoczynku, pracodawca ma obowiązek zwrócenia pracownikowi kosztów wynikających z anulowania urlopu.

 

Pracownik nie ma prawa zrzec się urlopu wypoczynkowego. Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy może zostać wypłacony jedynie w sytuacji rozwiązania umowy o pracę lub wygaśnięcia stosunku pracy.


Kiedy pierwszy urlop u nowego pracodawcy

 

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy w przypadku pierwszej pracy? Pracownik przyjęty w trakcie roku kalendarzowego nabywa uprawnienia do 1/12 pełnego wymiaru urlopu za każdy przepracowany miesiąc.

W przypadku pracownika, który dopiero rozpoczyna pracę (tj. jego staż pracy jest krótszy niż 10 lat), miesięczny wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 1,66 dnia. Nowy pracownik nabywa uprawnienia do pełnego wymiaru urlopu 1 stycznia następnego roku (następującego po roku, w trakcie którego pracownik podjął pierwsze zatrudnienie).


Urlop wypoczynkowy – kiedy przysługuje, niepełny etat


W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się w sposób proporcjonalny do wymiaru ich czasu pracy. Przyjmuje się, że urlop udzielany jest w dni pracy. Urlopu wypoczynkowego udziela się więc w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika. Będzie to więc rocznie mniej dni wolnych niż w przypadku pracy na pełen etat.

 

Naliczanie urlopu – wzór

 

Za podstawę do wyliczeń przyjmuje się 20 lub 26 dni urlopu, przez które mnoży się liczbę przepracowanych przez daną osobę godzin. Np. gdy pracownik jest zatrudniony w wymiarze 7/8 etatu, pracuje 5 dni w tygodniu, a przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni, wymiar urlopu oblicza się następująco:
26 dni x 7 godz. Daje to 182 godz., tj. 22,75 dni urlopu. W tym przypadku przyjmuje się zasadę dotyczącą zaokrąglania w górę dni niepełnych. Tak więc takiemu pracownikowi przysługują 23 dni urlopu w roku kalendarzowym.

 

Zmiana wymiaru czasu pracy – ile dni urlopu

 

Co się dzieje w sytuacji, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w ciągu roku kalendarzowego, np. gdy pracownik przechodzi z niepełnego wymiaru czasu pracy na pełny etat lub pracownica (zatrudniona dotąd na pełny etat) po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wraca do pracy na część etatu? Wówczas wymiar urlopu ustala się osobno: dla okresu zatrudnienia w niepełnym i pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?