Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

 
Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

Jeśli przerwa między jedną umową o pracę a drugą będzie zbyt długa, grozi nam utrata świadczeń socjalnych. Co to jest ciągłość pracy i jakie ma znaczenie dla przyszłej emerytury?

Nie zawsze jest tak, że po zakończeniu pracy w jednej firmie, natychmiast zostajemy zatrudnieni w innej – często celowo robimy sobie przerwę na wakacje czy załatwienie różnych spraw. Czasami zrywamy umowę, nie mając dalszych planów zawodowych, a szukanie nowego zatrudnienia przeciąga się miesiącami. Co więcej, nie zawsze mamy możliwość podpisania umowy o pracę. Te wszystkie czynniki mają wpływ na ciągłość pracy, która jest istotna z kilku względów.

 

Ciągłość pracy – kariera


Na zachowaniu ciągłości zatrudnienia powinno nam zależeć z uwagi na dbałość o rozwój własnej kariery. Rzadko jest tak, że raz zdobyte umiejętności wystarczą nam na pracę w danym zawodzie przez całe życie – w większości przypadków konieczne jest doszkalanie się, uaktualnianie posiadanej wiedzy, poznawanie nowych rozwiązań technologicznych itd.

Przerwy w zatrudnieniu mogą oznaczać, że przestajemy być na bieżąco. Wielu pracodawców postrzega je więc negatywnie i przed zatrudnieniem kandydata stara się dowiedzieć, jaki był ich powód. Ciągłość pracy w tym przypadku jest jednoznaczna z posiadanymi kompetencjami, nabytym doświadczeniem i stanowi dowód na to, że ścieżka kariery kandydata jest przemyślana. Zbyt duże białe plamy w CV mogą budzić podejrzenia,  być oznaką niekonsekwencji i w efekcie przekreślić szansę na wymarzoną pracę.

O ciągłość zatrudnienia możemy być zapytani również w banku, na przykład gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę. Przedłużający się okres z przerwami w życiu zawodowym może być podstawą do ich odmowy, gdy bank uzna, że przyszły kredytobiorca nie ma wystarczającego zabezpieczenia finansowego. W tym wypadku ciągłość pracy oznacza po prostu stałość w osiąganiu przychodów.

 

Ciągłość pracy – Kodeks pracy


W pewnym kontekście dla stwierdzenia ciągłości pracy znaczenie ma zarówno to, czy pracujemy i otrzymujemy wynagrodzenie, jak i rodzaj podpisanej umowy i odprowadzanych do ZUS-u składek. Tak rozumiana ciągłość pracy jest kluczowa dla przysługujących nam świadczeń socjalnych.

W przypadku umowy o pracę przedsiębiorca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego już w dniu jego zatrudnienia. Co więcej, musi go wyrejestrować najpóźniej jeden dzień po ustaniu stosunku pracy.

To znaczy, że jeśli między kolejnymi umowami z tym samym pracownikiem nastąpi nawet kilkudniowa przerwa, pracodawca za każdym razem musi wyrejestrowywać go z ZUS-u i ponownie zgłaszać do ubezpieczenia. Chodzi o to, by okres objęty ubezpieczeniem dokładnie pokrywał się z czasem zatrudnienia. W przerwach między umowami o pracę, które trwają mniej niż 30 dni, nie tracimy prawa do świadczeń chorobowych. Jeśli minie więcej czasu, wówczas prawo do świadczeń nabędziemy dopiero po kolejnych 30 dniach odprowadzania składek.

Warto przy tym pamiętać, że maksymalna dopuszczalna przez Kodeks pracy przerwa między zatrudnieniem tego samego pracownika na umowę o pracę wynosi jeden miesiąc.  Dzięki temu pracownik jest objęty ubezpieczeniem przez cały czas. W kontekście ciągłości umowy o pracę nie zapominajmy też, że pracodawca tylko dwa razy może nam zaproponować kontrakt na czas określony. Trzecia umowa o pracę musi być już bezterminowa.

Warto dodać, że nie ma również związku między ciągłością pracy a urlopem – zgodnie z przepisami do stażu pracy, od którego zależy prawo do dni wolnych i ich liczba, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na jakiekolwiek ewentualne przerwy w jego trakcie.

Zgodnie z Kodeksem pracy ciągłość pracy może mieć znaczenie w przypadku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Jednym z warunków jego przyznania jest świadczenie pracy przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy. Częste przerwy w pracy mogą sprawić, że nawet jeśli łącznie przepracowaliśmy wymaganą liczbę dni, nie zmieścimy się w tym terminie. 

 

Ciągłość zatrudnienia a emerytura


Ciągłość stosunku pracy nie ma żadnego wpływu na prawo pracownika do emerytury powszechnej – przysługuje ona wszystkim urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, po osiągnięciu wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Emeryturę oblicza się na podstawie zwaloryzowanej kwoty odprowadzonych składek, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, powiększonej o zwaloryzowany kapitał początkowy.

Czy istnieje więc jakiś związek między emeryturą a ciągłością pracy? Okazuje się, że tak. By emerytura mogła zostać podwyższona do kwoty minimalnego świadczenia, musimy udowodnić, że składki były odprowadzane przez wystarczająco długi czas – w przypadku mężczyzn wynosi on 25 lat, dla kobiet – 20 lat.

Ponadto liczba składek odprowadzonych do ZUS-u w okresie ubezpieczenia – co zazwyczaj pokrywa się z czasem zatrudnienia – ma decydujący wpływ na wysokość  przyszłej emerytury. Uwzględniany jest każdy dzień składkowy, dlatego nawet tygodniowa przerwa w ubezpieczeniu społecznym przyczynia się do jej obniżenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.