Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

 
Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

Zwolnienie chorobowe pracownika

 

ZUS podsumował kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w drugim kwartale 2019 r. Z opublikowanego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia wynika, że w tym okresie:
• ZUS przeprowadził 150,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,
• wydano 11,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych,
• kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 9926,6 tys.

 

Warto przypomnieć, że czynności kontrolne obejmują dwa obszary – prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

 

Poza weryfikowaniem prawidłowości wystawiania i wykorzystywania zwolnień lekarskich, ZUS obniża zasiłki chorobowe. Po pierwsze w sytuacji, kiedy ustał tytuł do ubezpieczenia. Następuje wtedy ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W II kwartale 2019 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 40 790,3 tys. zł dla 38,5 tys. osób. Z kolei w całym pierwszym półroczu 2019 r. obniżono wypłaty o 84 893,3 tys. zł, a zmniejszenie kwot dotyczyło 85,6 tys. osób.

 

Powód zwolnienia lekarskiego? Krótka choroba

 

Polacy chętnie korzystają z chorobowego. Zgodnie z raportem ZUS-u „Absencja chorobowa w 2018 roku” w roku badania zarejestrowano „21 534,3 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej na łączną liczbę 277 278,0 tys. dni absencji chorobowej”. W porównaniu z rokiem poprzednim zaświadczeń było więcej (o 0,5%), ale średnia nieobecność w pracy zmniejszyła się (o 1,4%). Najwięcej zwolnień lekarskich wystawiano na 5 dni (dotyczyło to aż 32% zaświadczeń).

 

Fałszywe zwolnienia lekarskie

 

Mimo że ZUS regularnie stwierdza nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień, wiele osób nie widzi nic złego w korzystaniu z lewego zwolnienia. Z ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez portal Praca.pl wynika, że co drugi polski pracownik korzysta z lewego zwolnienia lub nie widzi w tym nic złego.

 

Jakie są główne przewinienia Polaków? W czasie fałszywego zwolnienia lekarskiego pracownicy dorabiają, remontują mieszkania, odważniejsi wyjeżdżają na wakacje. Należy pamiętać, że nie tylko ZUS, ale także pracodawca może skontrolować chorego pracownika. W razie wykrycia nieprawidłowości z "chorowitym" podwładnym można rozwiązać umowę o pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!