Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

 
Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

Zwolnienie chorobowe pracownika

 

ZUS podsumował kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w drugim kwartale 2019 r. Z opublikowanego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia wynika, że w tym okresie:
• ZUS przeprowadził 150,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,
• wydano 11,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych,
• kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 9926,6 tys.

 

Warto przypomnieć, że czynności kontrolne obejmują dwa obszary – prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

 

Poza weryfikowaniem prawidłowości wystawiania i wykorzystywania zwolnień lekarskich, ZUS obniża zasiłki chorobowe. Po pierwsze w sytuacji, kiedy ustał tytuł do ubezpieczenia. Następuje wtedy ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W II kwartale 2019 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 40 790,3 tys. zł dla 38,5 tys. osób. Z kolei w całym pierwszym półroczu 2019 r. obniżono wypłaty o 84 893,3 tys. zł, a zmniejszenie kwot dotyczyło 85,6 tys. osób.

 

Powód zwolnienia lekarskiego? Krótka choroba

 

Polacy chętnie korzystają z chorobowego. Zgodnie z raportem ZUS-u „Absencja chorobowa w 2018 roku” w roku badania zarejestrowano „21 534,3 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej na łączną liczbę 277 278,0 tys. dni absencji chorobowej”. W porównaniu z rokiem poprzednim zaświadczeń było więcej (o 0,5%), ale średnia nieobecność w pracy zmniejszyła się (o 1,4%). Najwięcej zwolnień lekarskich wystawiano na 5 dni (dotyczyło to aż 32% zaświadczeń).

 

Fałszywe zwolnienia lekarskie

 

Mimo że ZUS regularnie stwierdza nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień, wiele osób nie widzi nic złego w korzystaniu z lewego zwolnienia. Z ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez portal Praca.pl wynika, że co drugi polski pracownik korzysta z lewego zwolnienia lub nie widzi w tym nic złego.

 

Jakie są główne przewinienia Polaków? W czasie fałszywego zwolnienia lekarskiego pracownicy dorabiają, remontują mieszkania, odważniejsi wyjeżdżają na wakacje. Należy pamiętać, że nie tylko ZUS, ale także pracodawca może skontrolować chorego pracownika. W razie wykrycia nieprawidłowości z "chorowitym" podwładnym można rozwiązać umowę o pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.