Zwolnienie chorobowe pracownika
ZUS podsumował kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w drugim kwartale 2019 r. Z opublikowanego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia wynika, że w tym okresie:
• ZUS przeprowadził 150,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,
• wydano 11,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych,
• kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 9926,6 tys.
Warto przypomnieć, że czynności kontrolne obejmują dwa obszary – prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.
Poza weryfikowaniem prawidłowości wystawiania i wykorzystywania zwolnień lekarskich, ZUS obniża zasiłki chorobowe. Po pierwsze w sytuacji, kiedy ustał tytuł do ubezpieczenia. Następuje wtedy ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W II kwartale 2019 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 40 790,3 tys. zł dla 38,5 tys. osób. Z kolei w całym pierwszym półroczu 2019 r. obniżono wypłaty o 84 893,3 tys. zł, a zmniejszenie kwot dotyczyło 85,6 tys. osób.
Powód zwolnienia lekarskiego? Krótka choroba
Polacy chętnie korzystają z chorobowego. Zgodnie z raportem ZUS-u „Absencja chorobowa w 2018 roku” w roku badania zarejestrowano „21 534,3 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej na łączną liczbę 277 278,0 tys. dni absencji chorobowej”. W porównaniu z rokiem poprzednim zaświadczeń było więcej (o 0,5%), ale średnia nieobecność w pracy zmniejszyła się (o 1,4%). Najwięcej zwolnień lekarskich wystawiano na 5 dni (dotyczyło to aż 32% zaświadczeń).
Fałszywe zwolnienia lekarskie
Mimo że ZUS regularnie stwierdza nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień, wiele osób nie widzi nic złego w korzystaniu z lewego zwolnienia. Z ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez portal Praca.pl wynika, że co drugi polski pracownik korzysta z lewego zwolnienia lub nie widzi w tym nic złego.
Jakie są główne przewinienia Polaków? W czasie fałszywego zwolnienia lekarskiego pracownicy dorabiają, remontują mieszkania, odważniejsi wyjeżdżają na wakacje. Należy pamiętać, że nie tylko ZUS, ale także pracodawca może skontrolować chorego pracownika. W razie wykrycia nieprawidłowości z "chorowitym" podwładnym można rozwiązać umowę o pracę.