Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

 
Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Steward i stewardesa, personel pokładowy, cabin crew – ich rola bardzo często sprowadzana bywa do roli podniebnych kelnerek i kelnerów. Tymczasem praca w zawodzie cabin crew polega przede wszystkim na zapewnieniu absolutnego bezpieczeństwa osobom obecnym na pokładzie samolotu, a dopiero w dalszej kolejności skupia się na obsłudze pasażerów. Jak zostać cabin crew i jakie warunki należy spełnić, by praca w chmurach stała się rzeczywistością? Czytaj dale i poznaj tajniki tego zawodu, a także dowiedz się, jakie pojawiają się wymagania w aktualnych ofertach pracy cabin crew w czerwcu 2023 r. Czy jest to praca marzeń? Sprawdź!

 

Spis treści

Jak zostać stewardesą, stewardem? Wymagania i rekrutacja

 

Pod określeniem cabin crew kryje się personel pokładowy, czyli powszechnie znani stewardzi i stewardessy (stewardesy). Mianem tym określa się pracowników linii lotniczych, których zadaniem jest obsługa pasażerów na pokładzie samolotu. To właśnie w ich gestii leży zapewnienie osobom obecnym na pokładzie poczucia absolutnego bezpieczeństwa i komfortu. 

 

Pamiętaj! 

 

Cabin crew to twarze przewoźników i pracownicy linii lotniczych, których zadaniem jest obsługa pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu. 

 

Praca w zawodzie cabin crew – wbrew pozorom – nie polega jedynie na ciągłym podróżowaniu oraz podawaniu posiłków pasażerom. Jest to wymagające i nierzadko obciążające zarówno psychicznie, jak i fizycznie zajęcie. By podołać mu, nie wystarczy jedynie fascynacja podróżami, zamiłowanie do życia w drodze czy dyspozycyjność. Jakie wymagania należy spełnić, by zostać członkiem personelu pokładowego? Jakie warunki stawia się przyszłym stewardom i stewardessom? 

 

Cabin crew to praca wymagająca pod wieloma względami. Kandydatom na pracowników linii lotniczych stawia się szereg wymogów, których niespełnienie może zdyskawlifikować ich już na samym początku rekrutacji. W zawodzie tym niezwykle ważna jest przede wszystkim miła aparycja, zadbany wygląd, świetna komunikatywność i odporność psychiczna, ale także zdolności adaptacyjne. Jednym z ważniejszych kryteriów będzie także wspomniana wcześniej pełna dyspozycyjność. A to dopiero początek wymogów! 

 

Osoby aspirujące do miana cabin crew muszą mieć ukończone – w zależności od konkretnych linii lotniczych – 18 lub 21 lat. Podstawowym wymogiem jest również zadbany wygląd oraz nienaganne zdrowie. Zadbane dłonie, włosy i zdrowa cera, brak tatuaży w widocznych miejscach czy brak blizn – to naczelne wymagania, które spełnić muszą kandydaci na personel pokładowy. Na stanowisku tym niezwykle ważny jest także odpowiedni wzrost – w przypadku kobiet wymaga się zazwyczaj 160-170 cm wzrostu, a w przypadku mężczyzn 170-180 cm. Powód tak konkretnych wymogów jest banalnie prosty – personel musi bez problemu poruszać się po pokładzie samolotu, a także sięgać do schowków bagażowych nad fotelami pasażerów.

 

Znajomość języka angielskiego to minimum, które otwiera drogę do pracy w chmurach. Komunikatywna znajomość dodatkowych języków obcych z pewnością zagwarantuje nam przewagę nad innymi kandydatami.

 

A jakie wykształcenie niezbędne jest w przypadku cabin crew? W większości linii wymagana jest minimum matura. Niektórzy przewoźnicy wymagają od kandydatów wykształcenia wyższego. 

 

Pamiętaj! 

 

Niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia w zawodzie, każdy kandydat na członka personelu pokładowego zobowiązany jest do odbycia kursu przygotowującego organizowanego przez konkretnego przewoźnika. 

 

Zobacz najnowsze oferty pracy cabin crew!

 

Praca w liniach lotniczych a zdrowie

 

Kwestią, na którą szczególną uwagę zwróci potencjalny pracodawca, jest stan zdrowia kandydata. To właśnie dlatego już na etapie rekrutacji kandydat zostanie wysłany na szczegółowe badania lotniczo-lekarskie, podczas których sprawdzony zostanie między innymi słuch, wzrok, kręgosłup czy chociażby ciśnienie tętnicze. 

 

Pamiętaj! 

 

Schorzenia neurologiczne, cukrzyca, lęk wysokości czy zaburzenia równowagi i wady wymowy – to wszystko zdyskwalifikuje kandydatów do pracy na stanowisku cabin crew. 

 

Warunkiem koniecznym do pracy na pokładzie samolotu jest również dobra kondycja fizyczna i umiejętność pływania. Ta będzie niezbędna w przypadku chociażby awaryjnego lądowania, gdy załoga samolotu musi zadbać o bezwzględne bezpieczeństwo swoje, jak i wszystkich pasażerów. 

 

Praca cabin crew – na czym polega?

 

Praca personelu pokładowego jest niezwykle wymagająca, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Rolą pracowników jest zapewnienie nie tylko wygody i komfortu pasażerom, ale przede wszystkim zagwarantowanie im bezpieczeństwa podczas lotu. 

 

Pamiętaj! 

 

Praca osoby na tym stanowisku zaczyna się długo przed startem samolotu. Spotkanie załogi, przekazanie najważniejszych informacji o rejsie, przygotowanie kabiny do lotu i sprawdzenie sprzętu, kontrola bezpieczeństwa czy chociażby załadunek cateringu – od tego zaczynają się obowiązki personelu samolotu. 

 

Praca polega więc na dbaniu o bezpieczeństwo pasażerów już od samego momentu wejścia na pokład, aż do chwili zakończenia lotu i koordynowania opuszczenia pokładu. Zabezpieczenie kabiny na czas startu i lądowania, zaprezentowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni powietrznej, ale także udzielanie pierwszej pomocy czy nawet ratowanie życia – to rzeczywistość każdego stewarda i każdej stewardesy. Na końcu listy obowiązków umieścić możemy natomiast roznoszenie posiłków i napojów podczas lotu czy chociażby sprzedaż akcesoriów. 

 

Pamiętaj! 

 

Podstawowym źródłem wiedzy o pracy na stanowisku cabin crew jest podręcznik dla personelu pokładowego zawierający zasady pracy stewarda oraz stewardessy, procedury bezpieczeństwa, sposób obsługi pasażerów czy chociażby wymagania dotyczące wyglądu. Każdy przewoźnik ma swój własny podręcznik z indywidualnie ustalonymi zasadami. 

 

Cabin crew – warunki pracy stewardessy i stewarda

 

Jest to zajęcie, które stawia przed kandydatami szereg wymagań, jakich spełnienie jest absolutnie niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zawodzie. A w jakich warunkach przyjdzie pracować tym, którzy z sukcesem przejdą proces rekrutacyjny? 

 

Pełnienie obowiązków z pewnością odbywa się w nietypowych i nieco wymagających warunkach. Już sam ten fakt może przyczynić się do naturalnej selekcji kandydatów i odrzucenia tych, którzy nie będą w stanie sprostać wymaganiom. 

 

Pamiętaj! 

 

Spędzanie wielu godzin w przestrzeni powietrznej, zmiana strefy czasowej czy chociażby zmienność ciśnienia – wszystko to nieodłączne czynniki, z którymi na co dzień wiąże się praca personelu samolotu. 

 

Warto również wspomnieć o nieustannym kontakcie z pasażerami, pracy z dala od domu i bliskich czy stresujących oraz wymagających natychmiastowego działania sytuacjach – temu wszystkiemu przyjdzie stawić czoła osobom spełniającym się w pracy w chmurach. 

 

Cabin crew – czynniki szkodliwe w środowisku pracy

 

W zależności od miejsca i charakteru pracy, pracownik może być narażony na różnego rodzaju czynniki szkodliwe. Wśród nich możemy wymienić chociażby czynniki fizyczne, psychofizyczne, chemiczne czy biologiczne.

 

Środowisko pracy personelu samolotowego może okazać się niezwykle wymagające i wyczerpujące pod wieloma względami. Narażenie na długotrwałe zmiany ciśnienia atmosferycznego czy niższy poziom tlenu na wysokości, w dłuższej perspektywie może prowadzić do chronicznego zmęczenia czy powodować chociażby uciążliwe bóle głowy. Co więcej – praca na pokładzie samolotu to także narażenie na długotrwały hałas emitowany chociażby przez silniki czy wentylację. Mówiąc jednak o szkodliwych czynnikach, jakie mogą dotknąć personel lotniczy, nie sposób pominąć kwestii ewentualnych turbulencji, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do groźnych wstrząsów, niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet życiu.

 

Cabin crew – średnie wynagrodzenie

 

Często jawi się to jako idealna posada dla osób, które lubią podróżować i dobrze czują się w drodze. Niemniej, jest to posada dość wymagająca. Idealną sytuacją jest ta, gdy z niełatwymi warunkami pracy idzie w parze zadowalające wynagrodzenie. A jak wygląda to w przypadku personelu samolotu? 

 

Warto wiedzieć, że wynagrodzenie pracowników będzie znacznie różniło się w zależności od linii lotniczej czy doświadczenia i stażu pracy. Osoby, które spędziły w chmurach wiele godzin i mogą pochwalić się chociażby mianem szefa pokładu, mają szansę na znacznie wyższe zarobki niż początkujące stewardessy i stewardzi. Warto również mieć na uwadze, że płace w europejskich liniach lotniczych będą jednak nieco niższe niż zarobki w arabskich czy chociażby amerykańskich liniach lotniczych. W rzeczywistości polskiej przeciętne pensje cabin crew wahają się od 5,5 tys. zł do około 7 tys. zł. 

 

Pamiętaj! 

 

Osoby pracujące jako cabin crew, oprócz podstawowego wynagrodzenia, mogą liczyć na liczne benefity dodatkowe, takie jak chociażby dopłaty do biletów czy vouchery na loty.  

 

Choć dla wielu zarobki te mogą wydawać się mocno przeciętne, warto pamiętać, że linie lotnicze pokrywają chociażby koszty noclegu czy wyżywienia. Do tego – w zależności od przewoźnika – dochodzą liczne benefity pracownicze. 

 

Cabin crew – oferty pracy

 

Osoby z doświadczeniem w pracy w chmurach, które chcą kontynuować rozwój zawodowy na tej samej drodze, mają dość ograniczone możliwości zatrudnienia. Jedyną zmienną mogą być linie lotnicze, z jakimi podejmą one współpracę. Warto również mieć na uwadze, że największe szanse zatrudnienia mają osoby młode, które mogą zagwarantować pełną dyspozycyjność.

 

Pamiętaj! 

 

Pracując jako cabin crew, jedyną zmienną mogą być linie lotnicze, z jakim pracownik personelu pokładowego postanowi podpisać kontrakt. 

 

Choć aktualnie nie ma górnej granicy wieku, do której można pełnić obowiązki cabin crew, często osoby, które przekroczą 40. rok życia, rozpoczynają poszukiwania stacjonarnej pracy, bez konieczności ciągłego przemieszczania się. 

 

Cabin crew – czy jest to zawód przyszłościowy? 

 

Niegdyś posada stewardesy jawiła się jako praca dla wybranych. Była też druga strona medalu – niezwykle wysokie wymagania stawiane kandydatom i wymagające warunki pracy nie zawsze zachęcały do konkurowania o etat w branży. Coraz gęstsza siatka połączeń lotniczych i zwiększona częstotliwość lotów sprawiła jednak, że dziś linie oferują znacznie więcej swoim pracownikom, a jednocześnie zmniejszają stawiane im wymagania.

 

Pamiętaj! 

 

Rozwijająca się gospodarka, zminimalizowanie formalności koniecznych do przekraczania granic, a także coraz większe zainteresowanie podróżami lotniczymi – to wszystko przekłada się na wzmożone zapotrzebowanie na personel pokładowy.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że świat otwiera się na turystów, znosząc liczne obostrzenia czy ułatwiając wjazd do kolejnych państw. W praktyce to wszystko przekłada się na coraz większe zainteresowanie podróżami lotniczymi, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na personel samolotowy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?