Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

 
Cabin crew – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Steward i stewardesa, personel pokładowy, cabin crew – ich rola bardzo często sprowadzana bywa do roli podniebnych kelnerek i kelnerów. Tymczasem praca w zawodzie cabin crew polega przede wszystkim na zapewnieniu absolutnego bezpieczeństwa osobom obecnym na pokładzie samolotu, a dopiero w dalszej kolejności skupia się na obsłudze pasażerów. Jak zostać cabin crew i jakie warunki należy spełnić, by praca w chmurach stała się rzeczywistością? Czytaj dale i poznaj tajniki tego zawodu, a także dowiedz się, jakie pojawiają się wymagania w aktualnych ofertach pracy cabin crew w czerwcu 2023 r. Czy jest to praca marzeń? Sprawdź!

 

Spis treści

Jak zostać stewardesą, stewardem? Wymagania i rekrutacja

 

Pod określeniem cabin crew kryje się personel pokładowy, czyli powszechnie znani stewardzi i stewardessy (stewardesy). Mianem tym określa się pracowników linii lotniczych, których zadaniem jest obsługa pasażerów na pokładzie samolotu. To właśnie w ich gestii leży zapewnienie osobom obecnym na pokładzie poczucia absolutnego bezpieczeństwa i komfortu. 

 

Pamiętaj! 

 

Cabin crew to twarze przewoźników i pracownicy linii lotniczych, których zadaniem jest obsługa pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu. 

 

Praca w zawodzie cabin crew – wbrew pozorom – nie polega jedynie na ciągłym podróżowaniu oraz podawaniu posiłków pasażerom. Jest to wymagające i nierzadko obciążające zarówno psychicznie, jak i fizycznie zajęcie. By podołać mu, nie wystarczy jedynie fascynacja podróżami, zamiłowanie do życia w drodze czy dyspozycyjność. Jakie wymagania należy spełnić, by zostać członkiem personelu pokładowego? Jakie warunki stawia się przyszłym stewardom i stewardessom? 

 

Cabin crew to praca wymagająca pod wieloma względami. Kandydatom na pracowników linii lotniczych stawia się szereg wymogów, których niespełnienie może zdyskawlifikować ich już na samym początku rekrutacji. W zawodzie tym niezwykle ważna jest przede wszystkim miła aparycja, zadbany wygląd, świetna komunikatywność i odporność psychiczna, ale także zdolności adaptacyjne. Jednym z ważniejszych kryteriów będzie także wspomniana wcześniej pełna dyspozycyjność. A to dopiero początek wymogów! 

 

Osoby aspirujące do miana cabin crew muszą mieć ukończone – w zależności od konkretnych linii lotniczych – 18 lub 21 lat. Podstawowym wymogiem jest również zadbany wygląd oraz nienaganne zdrowie. Zadbane dłonie, włosy i zdrowa cera, brak tatuaży w widocznych miejscach czy brak blizn – to naczelne wymagania, które spełnić muszą kandydaci na personel pokładowy. Na stanowisku tym niezwykle ważny jest także odpowiedni wzrost – w przypadku kobiet wymaga się zazwyczaj 160-170 cm wzrostu, a w przypadku mężczyzn 170-180 cm. Powód tak konkretnych wymogów jest banalnie prosty – personel musi bez problemu poruszać się po pokładzie samolotu, a także sięgać do schowków bagażowych nad fotelami pasażerów.

 

Znajomość języka angielskiego to minimum, które otwiera drogę do pracy w chmurach. Komunikatywna znajomość dodatkowych języków obcych z pewnością zagwarantuje nam przewagę nad innymi kandydatami.

 

A jakie wykształcenie niezbędne jest w przypadku cabin crew? W większości linii wymagana jest minimum matura. Niektórzy przewoźnicy wymagają od kandydatów wykształcenia wyższego. 

 

Pamiętaj! 

 

Niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia w zawodzie, każdy kandydat na członka personelu pokładowego zobowiązany jest do odbycia kursu przygotowującego organizowanego przez konkretnego przewoźnika. 

 

Zobacz najnowsze oferty pracy cabin crew!

 

Praca w liniach lotniczych a zdrowie

 

Kwestią, na którą szczególną uwagę zwróci potencjalny pracodawca, jest stan zdrowia kandydata. To właśnie dlatego już na etapie rekrutacji kandydat zostanie wysłany na szczegółowe badania lotniczo-lekarskie, podczas których sprawdzony zostanie między innymi słuch, wzrok, kręgosłup czy chociażby ciśnienie tętnicze. 

 

Pamiętaj! 

 

Schorzenia neurologiczne, cukrzyca, lęk wysokości czy zaburzenia równowagi i wady wymowy – to wszystko zdyskwalifikuje kandydatów do pracy na stanowisku cabin crew. 

 

Warunkiem koniecznym do pracy na pokładzie samolotu jest również dobra kondycja fizyczna i umiejętność pływania. Ta będzie niezbędna w przypadku chociażby awaryjnego lądowania, gdy załoga samolotu musi zadbać o bezwzględne bezpieczeństwo swoje, jak i wszystkich pasażerów. 

 

Praca cabin crew – na czym polega?

 

Praca personelu pokładowego jest niezwykle wymagająca, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Rolą pracowników jest zapewnienie nie tylko wygody i komfortu pasażerom, ale przede wszystkim zagwarantowanie im bezpieczeństwa podczas lotu. 

 

Pamiętaj! 

 

Praca osoby na tym stanowisku zaczyna się długo przed startem samolotu. Spotkanie załogi, przekazanie najważniejszych informacji o rejsie, przygotowanie kabiny do lotu i sprawdzenie sprzętu, kontrola bezpieczeństwa czy chociażby załadunek cateringu – od tego zaczynają się obowiązki personelu samolotu. 

 

Praca polega więc na dbaniu o bezpieczeństwo pasażerów już od samego momentu wejścia na pokład, aż do chwili zakończenia lotu i koordynowania opuszczenia pokładu. Zabezpieczenie kabiny na czas startu i lądowania, zaprezentowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni powietrznej, ale także udzielanie pierwszej pomocy czy nawet ratowanie życia – to rzeczywistość każdego stewarda i każdej stewardesy. Na końcu listy obowiązków umieścić możemy natomiast roznoszenie posiłków i napojów podczas lotu czy chociażby sprzedaż akcesoriów. 

 

Pamiętaj! 

 

Podstawowym źródłem wiedzy o pracy na stanowisku cabin crew jest podręcznik dla personelu pokładowego zawierający zasady pracy stewarda oraz stewardessy, procedury bezpieczeństwa, sposób obsługi pasażerów czy chociażby wymagania dotyczące wyglądu. Każdy przewoźnik ma swój własny podręcznik z indywidualnie ustalonymi zasadami. 

 

Cabin crew – warunki pracy stewardessy i stewarda

 

Jest to zajęcie, które stawia przed kandydatami szereg wymagań, jakich spełnienie jest absolutnie niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zawodzie. A w jakich warunkach przyjdzie pracować tym, którzy z sukcesem przejdą proces rekrutacyjny? 

 

Pełnienie obowiązków z pewnością odbywa się w nietypowych i nieco wymagających warunkach. Już sam ten fakt może przyczynić się do naturalnej selekcji kandydatów i odrzucenia tych, którzy nie będą w stanie sprostać wymaganiom. 

 

Pamiętaj! 

 

Spędzanie wielu godzin w przestrzeni powietrznej, zmiana strefy czasowej czy chociażby zmienność ciśnienia – wszystko to nieodłączne czynniki, z którymi na co dzień wiąże się praca personelu samolotu. 

 

Warto również wspomnieć o nieustannym kontakcie z pasażerami, pracy z dala od domu i bliskich czy stresujących oraz wymagających natychmiastowego działania sytuacjach – temu wszystkiemu przyjdzie stawić czoła osobom spełniającym się w pracy w chmurach. 

 

Cabin crew – czynniki szkodliwe w środowisku pracy

 

W zależności od miejsca i charakteru pracy, pracownik może być narażony na różnego rodzaju czynniki szkodliwe. Wśród nich możemy wymienić chociażby czynniki fizyczne, psychofizyczne, chemiczne czy biologiczne.

 

Środowisko pracy personelu samolotowego może okazać się niezwykle wymagające i wyczerpujące pod wieloma względami. Narażenie na długotrwałe zmiany ciśnienia atmosferycznego czy niższy poziom tlenu na wysokości, w dłuższej perspektywie może prowadzić do chronicznego zmęczenia czy powodować chociażby uciążliwe bóle głowy. Co więcej – praca na pokładzie samolotu to także narażenie na długotrwały hałas emitowany chociażby przez silniki czy wentylację. Mówiąc jednak o szkodliwych czynnikach, jakie mogą dotknąć personel lotniczy, nie sposób pominąć kwestii ewentualnych turbulencji, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do groźnych wstrząsów, niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet życiu.

 

Cabin crew – średnie wynagrodzenie

 

Często jawi się to jako idealna posada dla osób, które lubią podróżować i dobrze czują się w drodze. Niemniej, jest to posada dość wymagająca. Idealną sytuacją jest ta, gdy z niełatwymi warunkami pracy idzie w parze zadowalające wynagrodzenie. A jak wygląda to w przypadku personelu samolotu? 

 

Warto wiedzieć, że wynagrodzenie pracowników będzie znacznie różniło się w zależności od linii lotniczej czy doświadczenia i stażu pracy. Osoby, które spędziły w chmurach wiele godzin i mogą pochwalić się chociażby mianem szefa pokładu, mają szansę na znacznie wyższe zarobki niż początkujące stewardessy i stewardzi. Warto również mieć na uwadze, że płace w europejskich liniach lotniczych będą jednak nieco niższe niż zarobki w arabskich czy chociażby amerykańskich liniach lotniczych. W rzeczywistości polskiej przeciętne pensje cabin crew wahają się od 5,5 tys. zł do około 7 tys. zł. 

 

Pamiętaj! 

 

Osoby pracujące jako cabin crew, oprócz podstawowego wynagrodzenia, mogą liczyć na liczne benefity dodatkowe, takie jak chociażby dopłaty do biletów czy vouchery na loty.  

 

Choć dla wielu zarobki te mogą wydawać się mocno przeciętne, warto pamiętać, że linie lotnicze pokrywają chociażby koszty noclegu czy wyżywienia. Do tego – w zależności od przewoźnika – dochodzą liczne benefity pracownicze. 

 

Cabin crew – oferty pracy

 

Osoby z doświadczeniem w pracy w chmurach, które chcą kontynuować rozwój zawodowy na tej samej drodze, mają dość ograniczone możliwości zatrudnienia. Jedyną zmienną mogą być linie lotnicze, z jakimi podejmą one współpracę. Warto również mieć na uwadze, że największe szanse zatrudnienia mają osoby młode, które mogą zagwarantować pełną dyspozycyjność.

 

Pamiętaj! 

 

Pracując jako cabin crew, jedyną zmienną mogą być linie lotnicze, z jakim pracownik personelu pokładowego postanowi podpisać kontrakt. 

 

Choć aktualnie nie ma górnej granicy wieku, do której można pełnić obowiązki cabin crew, często osoby, które przekroczą 40. rok życia, rozpoczynają poszukiwania stacjonarnej pracy, bez konieczności ciągłego przemieszczania się. 

 

Cabin crew – czy jest to zawód przyszłościowy? 

 

Niegdyś posada stewardesy jawiła się jako praca dla wybranych. Była też druga strona medalu – niezwykle wysokie wymagania stawiane kandydatom i wymagające warunki pracy nie zawsze zachęcały do konkurowania o etat w branży. Coraz gęstsza siatka połączeń lotniczych i zwiększona częstotliwość lotów sprawiła jednak, że dziś linie oferują znacznie więcej swoim pracownikom, a jednocześnie zmniejszają stawiane im wymagania.

 

Pamiętaj! 

 

Rozwijająca się gospodarka, zminimalizowanie formalności koniecznych do przekraczania granic, a także coraz większe zainteresowanie podróżami lotniczymi – to wszystko przekłada się na wzmożone zapotrzebowanie na personel pokładowy.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że świat otwiera się na turystów, znosząc liczne obostrzenia czy ułatwiając wjazd do kolejnych państw. W praktyce to wszystko przekłada się na coraz większe zainteresowanie podróżami lotniczymi, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na personel samolotowy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    15 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?