Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Burza mózgów - definicja, zasady, etapy

Burza mózgów - definicja, zasady, etapy

 
Burza mózgów - definicja, zasady, etapy

Burza mózgów - definicja

 

Brainstorming, czyli burza mózgów, to technika rozwiązywania problemów lub podejmowania decyzji, przeprowadzana w większej grupie. Istotą metody jest to, by każdy swobodnie mógł zaprezentować swój pomysł, nawet najbardziej nietypowy. Za twórcę metody uznaje się Alexa Osborna. Zorganizowanie przestrzeni do swobodnego przepływu licznych idei ma w konsekwencji doprowadzić do wypracowania najlepszego rozwiązania.

 

Burza mózgów może być stosowana przez menadżerów przy pracy nad projektem, ale często też jest składową procesu dydaktycznego w szkołach.

 

W związku z tym, że wskazuje się na zalety, ale też wady metody, powstają różne modyfikacje, mające zwiększyć jej efektywność.

 

Burza mózgów - zasady

 

Zasady burzy mózgów zakładają, że każdy ma prawdo do przedstawienia własnego pomysłu, nawet najbardziej szalonego (często to z nich rodzi się właściwe rozwiązanie). Osoby dominujące powinny więc częściowo powściągnąć się od narzucania swoich idei, a nieśmiali pracownicy - odważyć się na zabranie głosu. Podczas burzy mózgów wszyscy powinni mieć możliwość, by się wypowiedzieć.

 

W przypadku tej metody, stosowanej np. przy opracowywaniu danego projektu, powinny znaleźć się osoby zróżnicowane ze względu na płeć, wiek, doświadczenie itp. Dobrze jest, aby w jednej grupie nie znajdował się przełożony z podwładnym - wtedy bowiem z obu stron może występować skrępowanie w swobodnym formułowaniu myśli. Jednak w grupie powinien być jeden lider, a właściwie prowadzący, porządkujący nieco formułę tego umysłowego chaosu.

 

Podczas burzy mózgów, przykłady zaproponowane przez uczestników należy zapisać - na kartce, w programie komputerowym itp. Przy pomocy słów kluczowych trzeba stworzyć odpowiednią mapę przedstawionych koncepcji. Im jest ich więcej, tym lepiej - łączenie elementów składowych może stworzyć najbardziej optymalne rozwiązanie. Przy omawianiu tej metody podkreśla się, że podczas sesji nie ma miejsca na krytykę pomysłów, właściwa ocena powinna odbyć się „po burzy”.

 

Burza mózgów - etapy

 

Mimo że przy omawianiu metody mówi się o swobodzie, braku skrępowania w wyrażaniu myśli, to burza mózgów ma jednak kilka elementów porządkujących. Wyróżnia się najczęściej trzy etapy.

 

1. Przygotowanie - przedstawienie problemu, postawienie pytania, nad którym będzie pracowało się podczas sesji.

2. Zbieranie pomysłów mogących stanowić rozwiązanie problemu.

3. Ocena zgromadzonych pomysłów, ich analiza i weryfikacja.


Jak wcześniej było wspomniane, są liczne wady i zalety charakteryzujące burzę mózgów. Metoda aktywizująca dużą grupę ludzi, zróżnicowaną pod wieloma względami, daje możliwość wygenerowania kreatywnych i wielorakich rozwiązań dotyczących jednego tematu.
Wadą tej techniki jest obawa przed przedstawieniem na forum własnych pomysłów i strach przed oceną. Niektórzy mogą uznać propozycje innych za lepsze, wartościowsze i jednocześnie „zablokują się” przed wyrażaniem własnych koncepcji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?