Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

 
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Paczki, premia albo bony na święta – pracodawcy często wspomagają pracowników tuż przed świętami. Takie dodatki to nie tylko miły gest, ale też forma docenienia pracownika i zmotywowania go do pracy na rzecz firmy. Najczęściej wydawane są wszelkiego rodzaju talony i bony towarowe, które pozwalają obniżyć wartość świątecznych zakupów w konkretnych sklepach. Czy świąteczne bony podlegają opodatkowaniu? Sprawdź, jaki podatek i składki ZUS zapłaci pracodawca.

 

Spis treści

Bony towarowe na święta dla pracowników – czy to dobry pomysł?

 

Święta w pracy to kontrowersyjny temat. Firmowa wigilia ma tylu zwolenników, ilu przeciwników głównie z jednego powodu: nie każda osoba zatrudniona w firmie musi być katolikiem. To dlatego wielu pracodawców nie organizuje świątecznego spotkania, a zamiast tego wydaje specjalne dodatki – premie czy bony towarowe dla pracowników.

 

Okres świąt to najlepszy czas, aby zadbać o relacje z pracownikami, a świąteczny dodatek pomaga zmotywować do pracy i daje satysfakcję. Jako element systemu motywacyjnego benefity dla pracowników są częstą praktyką stosowaną zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach.

 

Czytaj także: Karty podarunkowe dla pracowników a podatek i ZUS

 

Świąteczny bon podarunkowy dla pracowników a podatek

 

Bony towarowe do 2004 roku traktowane były jako pomoc rzeczowa. Taki talon o określonej wartości można wymienić w wybranym sklepie na towary bądź usługi. To pracownik decyduje, na co zostanie wymieniony bon, nie jest jednak możliwa wymiana na gotówkę.

 

Od 2004 roku bony towarowe na święta nie są już zaliczane do pomocy rzeczowej. Oznacza to, że talony nie są zwolnione z opodatkowania do wysokości określonego limitu w danym roku podatkowym (Ustawa o PIT). Jako świadczenie rzeczowe bony podlegają opodatkowaniu – pracodawca powinien opłacić podatek dochodowy niezależnie od źródła ich finansowania (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, fundusz związku zawodowego, środki obrotowe). Co więcej, bony finansowane ze środków obrotowych mogą mieć taką sama wysokość dla każdego pracownika, bez względu na jego sytuację materialną.

 

Bony świąteczne stanowią przychód pracownika. W zależności od jego dochodów pracodawca powinien odprowadzić od wartości bonu podatek w wysokości 12% lub 32%.

 

 

Bony towarowe dla pracowników a składki ZUS

 

Bon podarunkowy na święta podlega opodatkowaniu, ale nie zawsze jest oskładkowany. Znaczenie ma źródło finansowania bonów: te finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) są nieoskładkowane. Jeśli jednak pracodawca opłaca bony ze środków obrotowych, musi zapłacić składki ZUS (zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne).

 

Nie ma znaczenia wartość bonów, jednak, aby uniknąć składek, bony powinny:

 

  • stanowić pomoc socjalną dla pracowników;
  • być przyznawane zgodnie z regulaminem ZFŚS.

 

Jeśli regulamin ZFŚS to przewiduje, bony na święta mogą otrzymać również zleceniobiorcy oraz każdy, kogo łączy z danym pracodawcą stosunek pracy, czyli osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich oraz kobiety przebywające na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim.

 

Składki ZUS dla świątecznych bonów nie obowiązują także wtedy, gdy w firmie nie funkcjonuje ZFŚS, a bony są finansowane z funduszu na cele socjalno-bytowe. Zwolnienie ze składek dotyczy tych dodatków, których wartość nie przekracza wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS (rozporządzenie składkowe § 2 ust. 1 pkt 20).

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

Bon na święta a potrącenia komornicze

 

Co do zasady, wszystkie świadczenia wypłacane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w tym bony towarowe, podlegają potrąceniom komorniczym. Nie traktuje się ich na równi z wynagrodzeniem pracownika, co oznacza, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy.

 

W toku egzekucji komorniczej bony i inne świadczenia mogą zostać zajęte w całości. Aby jednak świadczenie podlegało egzekucji, konieczny jest tytuł wykonawczy (zajęcie komornicze, art. 895 k.p.c. i następne). Jeśli świadczenia z ZFŚS nie zostały uwzględnione w procesie egzekucyjnym, świąteczny bon podarunkowy jest wolny od potrąceń.

 

Bony dla pracowników a podatek dochodowy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak długo trzeba pracować w firmie, żeby dostać bon towarowy na święta?

 

Nie ma przepisów określających minimalny czas pracy uprawniający do otrzymania tego typu świadczenia. Zazwyczaj pracodawcy przygotowują świąteczne prezenty dla pracowników związanych z firmą na stałe, choć nie jest to regułą.

 

  • Kiedy podarować pracownikom bony świąteczne?

 

Bony świąteczne dla pracowników najlepiej wręczać na tydzień lub kilka tygodni przed świętami, aby umożliwić zatrudnionym wykorzystanie ich na zakupy świąteczne. Idealnym momentem jest koniec listopada bądź początek grudnia, co pozwala pracownikom na zaplanowanie swoich wydatków z uwzględnieniem otrzymanego bonu towarowego. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?