Paczki, premia albo bony na święta – pracodawcy często wspomagają pracowników tuż przed świętami. Takie dodatki to nie tylko miły gest, ale też forma docenienia pracownika i zmotywowania go do pracy na rzecz firmy. Najczęściej wydawane są wszelkiego rodzaju talony i bony towarowe, które pozwalają obniżyć wartość świątecznych zakupów w konkretnych sklepach. Czy świąteczne bony podlegają opodatkowaniu? Sprawdź, jaki podatek i składki ZUS zapłaci pracodawca.
Spis treści
Bony towarowe na święta dla pracowników – czy to dobry pomysł?
Święta w pracy to kontrowersyjny temat. Firmowa wigilia ma tylu zwolenników, ilu przeciwników głównie z jednego powodu: nie każda osoba zatrudniona w firmie musi być katolikiem. To dlatego wielu pracodawców nie organizuje świątecznego spotkania, a zamiast tego wydaje specjalne dodatki – premie czy bony towarowe dla pracowników.
Okres świąt to najlepszy czas, aby zadbać o relacje z pracownikami, a świąteczny dodatek pomaga zmotywować do pracy i daje satysfakcję. Jako element systemu motywacyjnego benefity dla pracowników są częstą praktyką stosowaną zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach.
Czytaj także: Karty podarunkowe dla pracowników a podatek i ZUS
Świąteczny bon podarunkowy dla pracowników a podatek
Bony towarowe do 2004 roku traktowane były jako pomoc rzeczowa. Taki talon o określonej wartości można wymienić w wybranym sklepie na towary bądź usługi. To pracownik decyduje, na co zostanie wymieniony bon, nie jest jednak możliwa wymiana na gotówkę.
Od 2004 roku bony towarowe na święta nie są już zaliczane do pomocy rzeczowej. Oznacza to, że talony nie są zwolnione z opodatkowania do wysokości określonego limitu w danym roku podatkowym (Ustawa o PIT). Jako świadczenie rzeczowe bony podlegają opodatkowaniu – pracodawca powinien opłacić podatek dochodowy niezależnie od źródła ich finansowania (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, fundusz związku zawodowego, środki obrotowe). Co więcej, bony finansowane ze środków obrotowych mogą mieć taką sama wysokość dla każdego pracownika, bez względu na jego sytuację materialną.
Bony świąteczne stanowią przychód pracownika. W zależności od jego dochodów pracodawca powinien odprowadzić od wartości bonu podatek w wysokości 12% lub 32%.
Bony towarowe dla pracowników a składki ZUS
Bon podarunkowy na święta podlega opodatkowaniu, ale nie zawsze jest oskładkowany. Znaczenie ma źródło finansowania bonów: te finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) są nieoskładkowane. Jeśli jednak pracodawca opłaca bony ze środków obrotowych, musi zapłacić składki ZUS (zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne).
Nie ma znaczenia wartość bonów, jednak, aby uniknąć składek, bony powinny:
- stanowić pomoc socjalną dla pracowników;
- być przyznawane zgodnie z regulaminem ZFŚS.
Jeśli regulamin ZFŚS to przewiduje, bony na święta mogą otrzymać również zleceniobiorcy oraz każdy, kogo łączy z danym pracodawcą stosunek pracy, czyli osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich oraz kobiety przebywające na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim.
Składki ZUS dla świątecznych bonów nie obowiązują także wtedy, gdy w firmie nie funkcjonuje ZFŚS, a bony są finansowane z funduszu na cele socjalno-bytowe. Zwolnienie ze składek dotyczy tych dodatków, których wartość nie przekracza wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS (rozporządzenie składkowe § 2 ust. 1 pkt 20).
Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom
Bon na święta a potrącenia komornicze
Co do zasady, wszystkie świadczenia wypłacane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w tym bony towarowe, podlegają potrąceniom komorniczym. Nie traktuje się ich na równi z wynagrodzeniem pracownika, co oznacza, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy.
W toku egzekucji komorniczej bony i inne świadczenia mogą zostać zajęte w całości. Aby jednak świadczenie podlegało egzekucji, konieczny jest tytuł wykonawczy (zajęcie komornicze, art. 895 k.p.c. i następne). Jeśli świadczenia z ZFŚS nie zostały uwzględnione w procesie egzekucyjnym, świąteczny bon podarunkowy jest wolny od potrąceń.
Bony dla pracowników a podatek dochodowy – najczęściej zadawane pytania:
-
Jak długo trzeba pracować w firmie, żeby dostać bon towarowy na święta?
Nie ma przepisów określających minimalny czas pracy uprawniający do otrzymania tego typu świadczenia. Zazwyczaj pracodawcy przygotowują świąteczne prezenty dla pracowników związanych z firmą na stałe, choć nie jest to regułą.
-
Kiedy podarować pracownikom bony świąteczne?
Bony świąteczne dla pracowników najlepiej wręczać na tydzień lub kilka tygodni przed świętami, aby umożliwić zatrudnionym wykorzystanie ich na zakupy świąteczne. Idealnym momentem jest koniec listopada bądź początek grudnia, co pozwala pracownikom na zaplanowanie swoich wydatków z uwzględnieniem otrzymanego bonu towarowego.