Szacuje się, że praca stojąca wykonywana jest przez 30% pracowników. Co to oznacza dla zdrowia tych osób? Ból nóg po pracy, drętwienie kończyn i obrzęki nóg w kostkach. Pozycja stojąca utrzymywana przez 8 godzin dziennie bardzo obciąża organizm, negatywnie wpływając przede wszystkim na układ krążenia i układ kostno-mięśniowy. Jak zwalczać ból nóg w pracy stojącej? Sprawdź, jakie są sposoby na pozbycie się uciążliwych dolegliwości.
Spis treści
Ból nóg po pracy – w jakich zawodach jesteśmy na niego narażeni?
Ból nóg może pojawiać się niezależnie od zawodu, jaki wykonujesz. Opuchnięte nogi, mrowienie w nogach, a nawet ból nóg od kolan w dół mogą występować zarówno podczas pracy siedzącej, jak i stojącej. Z czego to wynika? Podczas siedzenia przepływ krwi spowalnia, a jej ciśnienie się zwiększa. W rezultacie dochodzi do reakcji obronnej organizmu – wyrównanie ciśnienia wymaga odprowadzenia wody z krwi do tkanek, czego rezultatem jest opuchlizna nóg. Osoby pracujące przed komputerem muszą też liczyć się z problemem, jakim są zmęczone oczy od komputera. Z kolei pozycja stojąca powoduje zastój krwi w żyłach – jej odpływ w kierunku serca jest utrudniony, czego konsekwencją są nie tylko obrzęki nóg, ale także żylaki.
Zawody, w których pracownik jest narażony na ból nóg to m.in.:
-
dentyści;
-
informatycy;
-
kasjerzy i sprzedawcy;
-
kierowcy zawodowi (kierowcy samochodów ciężarowych, taksówkarze, kierowcy autobusów);
-
krawcowe;
-
listonosze;
-
pracownicy biurowi;
-
pracownicy gastronomii (kelnerzy, barmani, kucharze);
-
pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki).
Praca stojąca – jaki ma wpływ na organizm?
Praca stojąca wykonywana przez długi okres czasu sprzyja kłopotom z układem krążenia, kręgosłupem i stopami. Organizm pozostający w jednej pozycji nie funkcjonuje prawidłowo, co może przekładać się na takie problemy zdrowotne jak:
-
bóle kręgosłupa;
-
piekący ból nóg;
-
żylaki;
-
haluksy;
-
problemy z krążeniem (opuchlizna nóg).
Dolegliwości zdrowotne będące następstwem pracy stojącej wynikają z faktu, że dolne kończyny muszą utrzymywać ciężar ciała. Ich natężenie jest tym większe, im większa jest masa ciała. Jeśli do tego po pracy unikasz aktywności fizycznej, nie tylko przeciążasz układ mięśniowo-szkieletowy, ale w dodatku komórki ciała pozostają niedotlenione (krążenie krwi jest zbyt wolne).
Ból nóg w pracy – jak mu zapobiegać?
Osoby pracujące na stojąco powinny poznać sposoby na ból. Najbardziej oczywisty z nich to naprzemienne wykonywanie zadań, które wymagają stania i siedzenia. Jeśli nie jest to możliwe, można robić sobie regularne przerwy, np. co 30 minut.
Ból mięśni nóg zostanie też zmniejszony przez przyjmowanie naturalnego ułożenia ciała i częstą zmianę pozycji. Aby zmniejszyć ból łydek czy ból palców u stóp, można od czasu do czasu poruszać nogami: przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą albo dreptać w miejscu. Pomocne będą również proste ćwiczenia typu wspięcie na palce lub uniesienie kolan na wysokość bioder.
Jeśli doskwiera Ci ból nóg po pracy stojącej, możesz zaopatrzyć się w specjalne obuwie medyczne oraz uciskowe pończochy. Wygodne obuwie odpowiednio podpierające całą stopę to podstawa. Ewentualnie można kupić także wkładki korekcyjne. Wybór obuwia medycznego i korekcyjnego najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą.
Sposób na ból nóg po pracy
Ból nóg pod kolanami, uczucie pieczenia w nogach czy cierpnięcie nóg to objawy, które pojawiają się w ciągu dnia. Jednak długotrwała praca stojąca może powodować też bóle nóg w nocy. W domu można doraźnie zlikwidować obrzęk nóg, np. leżąc z nogami w górze lub polewając łydki chłodną wodą.
Aktywny wypoczynek pomoże usprawnić krążenie, co zmniejszy rwący ból nóg, a zarazem drętwienie nóg. Dobrym pomysłem są ćwiczenia rozciągające, długie spacery, pływanie, a nawet jazda na rowerze.
Co na ból nóg po pracy? W domowej apteczce nie powinno zabraknąć takich preparatów jak:
-
maść na ból nóg;
-
suplementy ze składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, witaminami (A, B, C, D, K) oraz minerałami (fosfor, magnez, wapń);
-
gorzka sól (dodana do gorącej wody łagodzi rwący ból palców u stóp i ból w łydce).