Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Blue Monday - jak przetrwać najbardziej depresyjny dzień w roku w pracy

Blue Monday - jak przetrwać najbardziej depresyjny dzień w roku w pracy

 
Blue Monday - jak przetrwać najbardziej depresyjny dzień w roku w pracy

Czym jest Blue Monday? Skąd wzięła się definicja, czy ma naukowe wyjaśnienie? Jak przetrwać taki dzień w pracy?

 

Blue Monday - co to jest

 

Terminem tym określa się najbardziej depresyjny dzień w roku, przypadający na trzeci poniedziałek stycznia. Twórcą teorii jest Cliff Arnall.

 

Zanim zaczniemy szukać sposobów, jak poradzić sobie z najgorszym poniedziałkiem w przeciągu dwunastu miesięcy, prześledźmy historię jego wyznaczenia. Otóż jest to „efekt uboczny” kampanii reklamowej. Chodziło o określenie najbardziej dogodnego terminu na zakup biletów lotniczych.

 

A kiedy najlepiej wyjechać na urlop? Wtedy, gdy nie możemy już poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego, nie mamy motywacji do pracy, czujemy się zmęczeni, zrezygnowani. Kumulacja problemów powinna mobilizować nas do zakupu wycieczki, by wreszcie odpocząć i naładować baterie. Arnall stworzył nawet „wzór”, uwzględniający między innymi takie dane jak pogoda, czas, który upłynął od Bożego Narodzenia, posiadane zadłużenie.

 

Trudno zaprzeczyć, że wielu ludzi odczuwa tęsknotę za okresem świątecznym lub czuje się lekko zawiedzionymi z powodu niedotrzymania postanowień noworocznych. Jednak wyznaczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku nie ma podstaw naukowych. Zresztą sam twórca obecnie pracuje nad obaleniem mitu Blue Monday, tworząc w opozycji kampanię Brew Monday – ideę wsparcia ludzi samotnych i smutnych, szerzenia pomocy i ratowania życia osób ze skłonnościami samobójczymi.

 

Najbardziej depresyjny dzień w roku - jak przetrwać poniedziałek w pracy

 

Ile możemy wywnioskować ze wspomnianej teorii Blue Monday i historii jej ewolucji? Między innymi tyle, że nie warto analizować za bardzo, jak trudny będzie to dla nas dzień. Co za tym idzie - nie należy ulegać samospełniającej się przepowiedni (jak nazwał tę ideę sam autor). Powtarzanie od samego rana, że nic nam nie wyjdzie, że wydarzy się coś strasznego, raczej nie spowoduje katastrofy, ale na pewno zepsuje nam nastój i odbierze chęci do pracy.

 

Można za to ten poniedziałek uznany za najgorszy dzień w roku przeznaczyć na pomoc współpracownikom o gorszym samopoczuciu. Nasze wsparcie może okazać się niezwykle cenne.

 

Nie można jednak zaprzeczyć, że dla wielu sam poniedziałek, lub inaczej - pierwszy dzień po weekendzie, jest trudnym wyzwaniem. Z tym na szczęście łatwo jest sobie poradzić. Wystarczy dobrze zorganizować zadania, włączyć system nagród i zadbać o komfort w miejscu pracy.

 

Czy zwykły poniedziałek, czy popularny Blue Monday - tak naprawdę od nas samych zależy, jak wartościowy będzie to dzień.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.